Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem Kingi Michalskiej był Przemysław Kowalewski, autor kryminału "Raport Kruka" (Wyd. Filia.). Podczas prac porządkowych w podziemiach starego kościoła dochodzi do odkrycia tajemniczej krypty. Znalezisko wzbudza sensację - czyżby trafiono na skarby Gryfitów? Po kilku latach spędzonych na emigracji do kraju wraca światowej sławy archeolog Nikita Wajda. Jego celem jest zbadanie historii tajemniczego znaleziska. Tymczasem nad odkryciem zapada kurtyna milczenia. Nikita wraz z zespołem współpracowników wyrusza w podróż prowadzącą w odmęty przeszłości. Czy jest gotowy, by zmierzyć się nie tylko z dramatyczną historią swojego kraju, ale również mroczną prawdą o swoich bliskich?
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Książka na ucho
Odcinki podcastu (241)
-
Tomasz Pindel o książce "Śmierć i inni święci. Ameryka Łacińska i jej wierzenia"
Gościem Kingi Michalskiej jest Tomasz Pindel, tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej, pisarz i publicysta, autor książki "Śmierć i inni święci. Ameryka Łacińska i jej wierzenia" (wyd. W.A.B.). To wyjątkowy reportaż, który odsłania przed czytelnikami niezwykły, kolorowy świat życia wiecznego wg. mieszkańców Ameryki Łacińskiej. Za sprawą "Śmierci i innych świętych" czytelnik trafia najpierw na Kubę, do wyznawców pochodzącej z Afryki santeríi, a potem do Meksyku, gdzie w latach kryzysu rozkwitają kulty świętych nieuznawanych, a czasem wręcz zwalczanych przez Kościół katolicki. Następnie wędruje w peruwiańskie Andy, gdzie ludzie skutecznie leczą się metodami odziedziczonymi po przodkach, a na końcu do Buenos Aires, miasta oferującego szeroki wachlarz kultów i na argentyńsko-paragwajskie pogranicze, gdzie religijne wpływy europejskie łączą się z rdzennymi wierzeniami Guaranów.
-
06.04.2025
-
21 min 30 s
-
-
Teraz odtwarzane
Przemysław Kowalewski o kryminale „Raport Kruka”
Gościem Kingi Michalskiej był Przemysław Kowalewski, autor kryminału "Raport Kruka" (Wyd. Filia.). Podczas prac porządkowych w podziemiach starego kościoła dochodzi do odkrycia tajemniczej krypty. Znalezisko wzbudza sensację - czyżby trafiono na skarby Gryfitów? Po kilku latach spędzonych na emigracji do kraju wraca światowej sławy archeolog Nikita Wajda. Jego celem jest zbadanie historii tajemniczego znaleziska. Tymczasem nad odkryciem zapada kurtyna milczenia. Nikita wraz z zespołem współpracowników wyrusza w podróż prowadzącą w odmęty przeszłości. Czy jest gotowy, by zmierzyć się nie tylko z dramatyczną historią swojego kraju, ale również mroczną prawdą o swoich bliskich?
-
05.04.2025
-
17 min 04 s
-
Odtwarzam
-
-
Sylwia Dec o powieści „Balkony i demony”
Gościem Kingi Michalskiej była Sylwia Dec, autorka powieści "Balkony i Demony" - pierwszego tomu serii "Do Jasnej Anielki" (Wyd. Prószyński). To brawurowo napisana historia z gatunku urban fantasy, która łączy humor Terry’ego Pratchetta, szaloną wyobraźnię autorki i tematy ważne społecznie. Wiedźma balkonowa Aniela Jasna musi wziąć sprawy w swoje ręce i zaprowadzić porządek, gdy miastu zacznie zagrażać złowrogi Kościej Suchotnik, tajemniczy demon ściągający na świat suszę. Tylko jak pokonać demona, gdy przypadkiem tracisz moce, a za jedyne wsparcie masz rąbniętego pisarza, gadającego kota i… złośliwego przybysza z innego świata?
-
05.04.2025
-
19 min 35 s
-
-
Anna Ciarkowska o powieści „Sploty”
Gościem Kingi Michalskiej była Anna Ciarkowska, pisarka, felietonistka, autorka powieści „Sploty” (Wyd. W.A.B.). To niezwykle wzruszająca opowieść o życiu i pamięci po nim. Proza Ciarkowskiej, napisana subtelnym, poetyckim językiem, porusza do głębi, dotyka emocji związanych z odchodzeniem nas samych i naszych najbliższych. Jednak „Sploty” to nie opowieść o przemijaniu, ale o tym, co po nas pozostaje.
-
30.03.2025
-
17 min 41 s
-
-
Magdalena Majcher o kryminale "Bajtel"
Gościem Kingi Michalskiej jest Magdalena Majcher, autorka powieści "Bajtel" (Wyd. W.A.B.). To pierwsza część serii Kryminalny Śląsk - powieści inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami z dziennikarzem Borysem Dyrdą w roli głównej. Rok 1998. W Szopienicach - zaniedbanej i uważanej za patologiczną dzielnicy Katowic - znika dziecko. Ciało dziewczynki zostaje znalezione w pobliskim stawie. Wszystko wskazuje na morderstwo, a podejrzenia dość szybko padają na jej wujka. Borys Dyrda odkrywa, że w przeszłości w podobnych okolicznościach zaginęło bez wieści kilka dziewczynek. Śledztwo w tej sprawie ujawni przed nim mroczne oblicze śląskich dzielnic biedy.
-
29.03.2025
-
18 min 30 s
-
-
Paweł Wakuła o książce "Jak zostałem królem. Bolesław Chrobry"
Gościem Kingi Michalskiej jest Paweł Wakuła, rysownik, ilustrator i pisarz, autor wielu publikacji dla dzieci, m.in. książki "Jak zostałem królem. Bolesław Chrobry" (Wyd. Literatura). Rok 2025 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski. To dobra okazja, aby wyobrazić sobie, że Bolesław Chrobry przenosi się w nasze czasy i opowiada o sobie naszym językiem. Niemożliwe? A jednak! Przeczytajcie, jak król opowiada o swoich podbojach, jakie metody stosuje wobec krnąbrnych poddanych, komu i dlaczego oddał relikwię świętego Wojciecha i jak zdobył koronę.
-
29.03.2025
-
17 min 05 s
-
-
Jarosław Molenda o książce "Czterej pancerni i pisarz"
Gościem Kingi Michalskiej jest Jarosław Molenda, pisarz, publicysta i podróżnik, autor książki "Czterej pancerni i pisarz" (Wyd. Lira). To opowieść o Januszu Przymanowskim, który "Rudym 102" zawojował całą Polskę. Czy jest choć jeden dorosły Polak, który nie widziałby serialu „Czterej pancerni i pies”? Podczas emisji w peerelowskiej TVP każdego z odcinków wyludniały się ulice i podwórka. Ten popularny cykl zatrzymywał przed ekranami wiele pokoleń, a jego popularność trwa do dzisiaj. "Czterej pancerni i pisarz" to historia człowieka, który stworzył jeden z najtrwalszych fenomenów kulturowych XX wieku
-
23.03.2025
-
21 min 26 s
-
-
Ryszard Ćwirlej o kryminale „Brudna forsa”
Gościem Kingi Michalskiej jest Ryszard Ćwirlej, autor powieści „Brudna forsa” - szóstego tomu cyklu kryminalnego z sierżant Anetą Nowak (Wyd. Muza). W 2014 roku w podpoznańskim Swarzędzu dochodzi do napadu na samochód przewożący gotówkę. Jeden konwojent ginie na miejscu, drugi zostaje postrzelony, a trzeci znika wraz z samochodem i przewożonymi w nim dziesięcioma milionami złotych. Czy został porwany przez napastników, czy może sam jest sprawcą napadu? W toku śledztwa okazuje się, że zagadka „napadu stulecia” jest dużo bardziej skomplikowana...
-
22.03.2025
-
16 min 28 s
-
-
Joanna Bartosik o książce „Papier, kamień, nożyce”
Gościem Kingi Michalskiej jest Joanna Bartosik, ilustratorka i graficzka, autorka książki dla dzieci „Papier, kamień, nożyce” (Wyd. Widnokrąg). To inspirowana popularną grą historia o tym, jak papier, kamień i nożyce wciąż kłóciły się ze sobą o to, kto jest lepszy. Ta krótka opowieść o rywalizacji pokazuje, że gdy nie ma zwycięzców, nie ma też przegranych, najlepsze efekty przynosi współpraca, a dzięki niej nikt nie jest lepszy ani gorszy.
-
22.03.2025
-
15 min 23 s
-
-
Chasydzka maszyna parowa i inne opowiadania
Gościem Kingi Michalskiej jest Agnieszka Żółkiewska, współredaktorka książki "Chasydzka maszyna parowa i inne opowiadania" (Wyd. ŻIH). To pierwsza publikacja po polsku przekrojowo prezentująca prozę powstałą w języku jidysz od jej początków do współczesności (XVI - XXIw.). Wybrzmiewają tu głosy autorek i autorów wywodzących się z bardzo różnych środowisk i miejsc diaspory. W antologii znajdziemy zarówno pisarzy dobrze znanych polskiemu czytelnikowi (Singer, Perec), jak i tych, których utwory dotychczas nie były tłumaczone (Blanksztejn, Lempel).
-
16.03.2025
-
18 min 30 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
30 odcinków
-
Mazowieckie dożynki w Sannikach
-
Wieczór literacki
486 odcinków„Wieczór Literacki RDC” to odpowiedź naszego radia na rzekomą niemożność pogodzenia zajmowania się teatrem współczesnym i historycznym.
-
Książkomania
520 odcinkówTo nowa propozycja Radia dla Ciebie dla wszystkich, którzy lubią czytać, poznawać literackie ciekawostki i poszukiwać wydawniczych nowości.