Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem Kingi Michalskiej jest Agnieszka Stążka-Gawrysiak, autorka książki "Self-Regulation. Świąteczne wyzwania" (Wyd. Znak Emotikon). Boże Narodzenie to wyjątkowy czas radości, miłości i bliskości, jednak nawet święta "jak z obrazka" obciążają nasz system nerwowy. W ośmiu opowiadaniach autorka podpowiada, jak radzić sobie ze rodzinnymi wyzwaniami: zmianą rutyny, podróżami, spotkaniami z krewnymi, lękiem przed Mikołajem, przebodźcowaniem czy stresem związanym z presją organizacji idealnych świąt.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Książka na ucho
Odcinki podcastu (199)
-
Nieznana korespondencja Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza
"Pod dyskretną opieką Wielkich Mocy. Listy i nie tylko".
Gościem Kingi Michalskiej jest Emil Pasierski, literaturoznawca, redaktor, autor wyboru tekstów i krytycznego komentarza do książki "Pod dyskretną opieką Wielkich Mocy. Listy i nie tylko" (Wyd. Znak), czyli nieznanej korespondencji dwójki polskich Noblistów: Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. To niecodzienne literackie spotkanie dwóch na pozór skrajnie różnych osobowości. W oszczędny, acz błyskotliwy i dowcipny sposób Szymborska i Miłosz opowiadają sobie o tym, co słychać – u nich prywatnie i w świecie. Możemy podpatrzeć, jak wymiana uprzejmości zmienia się w bliską zażyłość i wspólną zabawę słowem i obrazem. Niepublikowane dotąd, zebrane w jednym tomie listy i nie tylko, to kawał – mniej poważnej – historii literatury.
-
29.12.2024
-
17 min
-
-
Jędrzej Pasierski | "Kły"
Gościem Kingi Michalskiej był Jędrzej Pasierski, autor powieści "Kły" - ósmego tomu cyklu kryminalnego z detektyw Niną Warwiłow w roli głównej.
-
28.12.2024
-
15 min 01 s
-
-
"Książka. Kto za tym stoi?" Stéphanie Vernet
Gościem Kingi Michalskiej była Anna Nowacka-Devillard, wydawczyni, redaktorka, tłumaczka francuskojęzycznej publikacji "Książka. Kto za tym stoi?" autorstwa Stéphanie Vernet z ilustracjami Camille de Cussac. Stéphanie Vernet pasjonująco przybliża czytelnikowi proces powstawania książki "od kuchni".
-
28.12.2024
-
17 min 31 s
-
-
Bianka Kunicka o powieści "Szeptucha. Jestem twoim domem"
Gościem Kingi Michalskiej była Bianka Kunicka, pisarka, poetka, publicystka, autorka książki „Szeptucha. Jestem twoim domem", bezpośredniej kontynuacji powieści "Szeptucha. Na ołtarzu ciszy" (Wyd. Skarpa Warszawska). Poznając dalsze losy Nawojki przenosimy się do wielokulturowego XVII-wiecznego Nowogródka, świata zapomnianych wierzeń, zabobonów i pogańskich guseł. W pełnej magii i tajemnic opowieści towarzyszymy też bohaterom w czasie Bożego Narodzenia, obserwując dawne wigilijne tradycje i staropolskie Święta, obchodzone w wiejskich chatach i szlacheckich dworach.
-
22.12.2024
-
16 min 42 s
-
-
Agnieszka Lis o powieści "Salon spełnionych marzeń"
Gościem Kingi Michalskiej była Agnieszka Lis, autorka powieści "Salon spełnionych marzeń" (Wyd. Harde). Wigilia. Salon kosmetyczny w centrum handlowym, a w nim ostatnie klientki, które chcą przygotować się na Święta. Nagle w wejściu zakładu opada ciężka krata, a wszyscy będący w środku zostają uwięzieni. Telefony nie działają, centrum handlowe jest zamknięte i nikt nie odpowiada na wołania o pomoc. Atmosfera gęstnieje, a z czasem staje się trudna do zniesienia, bo wychodzi na jaw, że poszczególne osoby coś o sobie wiedzą, a na domiar złego w szafie na zapleczu zostaje znaleziony trup...
-
21.12.2024
-
17 min 44 s
-
-
Michał Rusinek, "Jak Grinch stracił Święta!"
Gościem Kingi Michalskiej był Michał Rusinek, literaturoznawca, wykładowca akademicki, pisarz oraz tłumacz książki dla dzieci "Jak Grinch stracił Święta!".
-
21.12.2024
-
16 min 10 s
-
-
Michał Choiński o książce "New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę"
Gościem Kingi Michalskiej był Michał Choiński, literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, amerykanista, autor książki "The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę" (Wyd. Miesięcznik Znak). Sto lat temu przy kawiarnianym stoliku w Hotelu Algonquin na Manhattanie grupa inteligentnych i wygadanych przyjaciół wpadła na pomysł założenia gazety. Miała wyrażać wielkomiejskiego ducha Nowego Jorku, być wyrafinowana i dowcipna. "The New Yorker" szybko stał się czymś znacznie więcej. Zmienił dziennikarstwo i Amerykę. Michał Choiński opowiada o ekscentrycznych dziennikarzach, wielkich pisarzach i pisarkach, ikonicznych okładkach i przełomowych tekstach. A także pyta o przepis na sukces, czyli jak stworzyć ambitne pismo, które w dobie internetowej walki o klikalność zbudowało trwałą relację z milionami wiernych czytelników.
-
15.12.2024
-
18 min 52 s
-
-
Wojciech Wysocki o książce "Dykteryjki przedśmiertne. Wszystkie" Jana Kulmy
Gościem Kingi Michalskiej jest Wojciech Wysocki - aktor teatralny i filmowy, wychowanek artystycznego domu w Strumianach Joanny i Jana Kulmów - który opowie o książce "Dykteryjki przedśmiertne. Wszystkie" Jana Kulmy, opublikowanej przez Oficynę Wydawniczą G&P z okazji przypadającej 13 grudnia setnej rocznicy urodzin reżysera, muzyka, filozofa i pisarza.
-
14.12.2024
-
16 min 32 s
-
-
Teraz odtwarzane
Agnieszka Stążka-Gawrysiak o książce "Self-Regulation. Świąteczne wyzwania"
Gościem Kingi Michalskiej jest Agnieszka Stążka-Gawrysiak, autorka książki "Self-Regulation. Świąteczne wyzwania" (Wyd. Znak Emotikon). Boże Narodzenie to wyjątkowy czas radości, miłości i bliskości, jednak nawet święta "jak z obrazka" obciążają nasz system nerwowy. W ośmiu opowiadaniach autorka podpowiada, jak radzić sobie ze rodzinnymi wyzwaniami: zmianą rutyny, podróżami, spotkaniami z krewnymi, lękiem przed Mikołajem, przebodźcowaniem czy stresem związanym z presją organizacji idealnych świąt.
-
14.12.2024
-
17 min 34 s
-
Odtwarzam
-
-
Dagmara Leszkowicz-Zaluska o powieści "Nikomu nic nie mów"
Gościem Kingi Michalskiej była Dagmara Leszkowicz-Zaluska, autorka sagi historyczno-obyczajowej "Dziewczyna z kamienicy" oraz najnowszej powieści "Nikomu nic nie mów" (Wyd. Prószyński), stanowiącej kontynuację wątków zawartych w książce "O nic nie pytaj". Rok 1967. Dwudziestoletnia Tonia Gollab, córka emigrantów z Polski, przylatuje z Londynu do Poznania, by jako stażystka polskiej sekcji BBC zrealizować materiał o Międzynarodowych Targach Poznańskich. Wkrótce zakochuje się w Witku Kosińskim, zaangażowanym w podziemie antykomunistyczne studencie polonistyki, i decyduje się zostać razem z nim w Polsce. Z biegiem dni kraj jej rodziców obnaża przed nią swoje najgorsze oblicze - brudnej propagandy, antysemityzmu, Służby Bezpieczeństwa oraz wiecznej inwigilacji. Za sprawą swojego narzeczonego, Tonia Gollab staje się mimowolnym świadkiem, a później uczestnikiem, jednego z ważniejszych wydarzeń w historii XX-wiecznej Polski: Marca '68.
-
08.12.2024
-
17 min 22 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
-
Audycja muzyczna
Na audycję zaprasza Maciej Goliński
-
Amerykański trębacz Nathan Williams: Polska scena muzyczna jest pełna życia
1 odcinek -
Książkomania
520 odcinkówTo nowa propozycja Radia dla Ciebie dla wszystkich, którzy lubią czytać, poznawać literackie ciekawostki i poszukiwać wydawniczych nowości.