Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem Klaudii Obrębskiej była dr Ewa Ziembińska, autorka książki „Sara Lipska. Artystka wszechstronna”.
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Kobiece historie
Odcinki podcastu (21)
-
Kobiety z „Kamieni na szaniec”
„Kobiece Historie” to audycja o kobietach, ale nie tylko dla kobiet. Podczas cotygodniowych spotkań w eterze poznajemy bohaterki przeszłości i inspirujące postaci teraźniejszości.
W dzisiejszej audycji bliżej poznaliśmy kobiety ze słynnych „Kamieni na szaniec” sympatię Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” Halinę Glińską, jego łączniczkę Danutę Rossman oraz narzeczoną Macieja Dawidowskiego „Alka” Barbarę Sapińską.
Gościem audycji była Aleksandra Prykowska.
-
17.09.2024
-
46 min 43 s
-
-
Ewa Perlińska-Kobierzyńska o Alinie Scholtz
"Kobiece Historie" to audycja o kobietach, ale nie tylko dla kobiet. Podczas cotygodniowych spotkań w eterze poznajemy bohaterki przeszłości i inspirujące postaci teraźniejszości.
W dzisiejszej audycji o kobiecie, która była jedną z twórczyń projektów warszawskiej zieleni - Alinie Scholtz, opowiedziała Ewa Perlińska-Kobierzyńska z Muzeum Warszawy.
-
10.09.2024
-
49 min 34 s
-
-
Marta Madejska o historii robotnic
"Kobiece Historie" to audycja o kobietach, ale nie tylko dla kobiet
Podczas cotygodniowych spotkań w eterze poznajemy bohaterki przeszłości i inspirujące postaci teraźniejszościW dzisiejszej audycji o historii robotnic opowiada Marta Madejska, archiwistka społeczna, członkini Stowarzyszenia "Topografie", autorka książki "aleja Włokniarek"
-
03.09.2024
-
42 min 58 s
-
-
Piotr Ciszewski o rewolucjonistkach
„Kobiece Historie” to audycja o kobietach, ale nie tylko dla kobiet. Podczas cotygodniowych spotkań w eterze poznajemy bohaterki przeszłości i inspirujące postaci teraźniejszości
Dziś Piotr Ciszewski, przewodniczący Stowarzyszenia Historia Czerwona opowiedział o kobietach, które marzyły o lepszym świecie - o rewolucjonistkach.
-
27.08.2024
-
44 min 12 s
-
-
Agata Sobczak o Zofii Nałkowskiej
Dziś Agata Sobczak, dyrektorka Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie przybliży postać autorki "Medalionów". Proszę posłuchać, by dowiedzieć się: co robiła Nałkowska, żeby mieć wyklepane "szyjsko", za co obraziła się na nią Konopnicka i kto jej powtarzał, że można wątpić we wszystko oprócz tego, że ziemia jest okrągła.
-
20.08.2024
-
52 min 32 s
-
-
Wzruszenia kulturą | Svietłana Furman Caspar
Dziś ze Svietłaną Furman Caspar, poliglotką i kulturoznawczynią porozmawiamy o wzruszeniach, jakie – niezależnie od szerokości geograficznej – daje kultura
-
13.08.2024
-
44 min 02 s
-
-
Czy w historii sztuki były wielkie artystki? | Sonia Kisza | „Histeria sztuki”
W dzisiejszej audycji gościnią jest Sonia Kisza prowadząca konto „Histeria sztuki” i autorka książki o tym samym tytule. Czy w historii sztuki były wielkie artystki? Czy zwiedzanie musi być udręką? Kto tak naprawdę odpowiada za sukces Salvadora Dalego? Zapraszamy do zapoznania się z audycją.
-
06.08.2024
-
45 min 11 s
-
-
Czy kobiety z rodu Krahelskich były wyjątkowe? | Olga Gitkiewicz
W dzisiejszej audycji gościnią była Olga Gitkiewicz, socjolożka i reporterka, autorka książki „Krahelska. Krahelskie”. Czy kobiety z rodu Krahelskich były wyjątkowe? Czy bycie jak mucha jest wadą, czy zaletą? Czy bohaterki mogą być zagubione nawet po trzydziestce? Zapraszamy do wysłuchania audycji.
-
30.07.2024
-
50 min 47 s
-
-
Zofia Rojek | „Niewidoczne – historia warszawskich służących”
Gościem audycji była Zofia Rojek, historyczka sztuki z Muzeum Warszawy, kuratorka wystawy „Niewidoczne – historia warszawskich służących”.
-
23.07.2024
-
54 min 16 s
-
-
Aleksandra Kaiper | Siostrzeństwo, które rodziło się w cieniu cel
Gościem audycji była Aleksandra Kaiper - Miszułowicz, kierowniczka działu wystaw w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej. Opowiedziała o siostrzeństwie, które rodziło się w cieniu cel.
-
16.07.2024
-
49 min 11 s
-