Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem audycji jest dyrygentka Marta Kluczyńska, która opowie o różnorodnych wymiarach swojej pracy. Słuchać będziemy fragmentów muzyki baletowej Mieczysława Weinberga „(Złoty kluczyk”). A z nagranej przez Kluczyńską płyty „Ślad ocalony” odtworzymy urywki muzyki Artura Malawskiego i Romana Palestra z ocenzurowanego przez stalinizm filmu „Robinson warszawski” („Miasto nieujarzmione”).
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Klasyka czy powaga
"Klasyka czy powaga" to autorski program, zawsze z gościem, rozpięty między muzyką klasyczną i muzyką poważną – wydaje się, że oba terminy oznaczają to samo, ale pierwszy wydaje się pojemniejszy i bardziej elastyczny. Najważniejsze, żeby to była dobra muzyka. I takiej będziemy z Państwem słuchać.
Prowadzi: Anna S. Dębowska
Odcinki podcastu (23)
-
Muzyka Jeana-Philippe’a Rameau
Wyjątkowo piękna muzyka Jeana-Philippe’a Rameau nie przestaje inspirować artystów. Dyrygent Raphael Pichon z okruchów z oper Rameau stworzył „Samsona”. Z kolei jego kolega po batucie, Marc Minkowski nagrał dwie wyobrażone symfonie złożone instrumentalnych fragmentów dzieł scenicznych tego kompozytora.
-
22.09.2024
-
48 min 22 s
-
-
Anna Kierkosz
Jaka muzyka powstaje dla dzieci? Czy warto, aby dzieci ją współtworzyły? Co im oferuje w tym roku festiwal Mała Warszawska Jesień? O tym rozmawialiśmy z Anną Kierkosz, kuratorką tego festiwalu i wielu innych projektów dla dzieci
i młodzieży.-
08.09.2024
-
51 min 43 s
-
-
Nowości płytowe
Tematem audycji są nowości płytowe – debiut fonograficzny mezzosopranistki Aigul Akhmetshiny ("Aigul", Decca Classics) i "Polish Journey", płyta duetu Kacper Nowak (wiolonczela) i Łukasz Krupiński (fortepian). Słuchamy muzyki Bizeta, Rossiniego, Chopina, Panufnika i Pendereckiego.
-
01.09.2024
-
51 min 12 s
-
-
Ania Karpowicz
Gościem audycji była Ania Karpowicz – flecistka, współzałożycielką Instytutu Mieczysława Wajnberga. Opowiadała m.in o koncertach w ramach Festiwalu WarszeMuzik.
fot. Zuzanna Specjał
-
25.08.2024
-
48 min 16 s
-
-
Martyna Pastuszka
Martyna Pastuszka opowiada o sekretach skrzypiec historycznych, swojej współpracy z francuskimi orkiestrami historycznymi i o prowadzeniu własnej {oh!} Orkiestry, mającej mocną pozycję w środowisku muzycznym.
-
04.08.2024
-
48 min 56 s
-
-
Maurizio Pollini i Jodie Devos
Maurizio Pollini i Jodie Devos - wspominienie wybitnych pianistóww, ktorzy odeszli w tym roku. Posłuchaliśmy nagrania utworów Chopina, Schumanna, Debussy'ego i Offenbacha.
-
28.07.2024
-
53 min 31 s
-
-
Anna Radziejewska
Śpiewaczka Anna Radziejewska opowiada o specyfice głosu kontratenorowego, o młodzieży wokalnej, która garnie się do muzyki dawnej, o strategiach repertuarowych w karierze współczesnych śpiewaków i przyszłości Polskiej Opery Królewskiej.
-
21.07.2024
-
51 min
-
-
14.07.2024
-
14.07.2024
-
50 min 18 s
-
-
Jacek Marczyński
Jak funkcjonuje nowoczesny teatr operowy? Jak połączyć sprzeczne interesy artystów tworzących przedstawienie operowe? O tym opowiada Jacek Marczyński na podstawie książki „5000 wieczorów w operze” napisanej przez Rudolfa Binga, w latach 1960-1972 dyrektora generalnego Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Słuchamy Belliniego, Verdiego i Wagnera w wykonaniu śpiewaczek, które święciły triumfy na tej scenie za dyrekcji Binga.
-
07.07.2024
-
53 min 11 s
-
-
Łukasz Strusiński
13 koncertów „na żywo”, 17 projekcji oper i baletów – przez cały lipiec trwa w Warszawie Festiwal „Ogrody Muzyczne” na dziedzińcu Zamku Królewskiego. O jego atrakcyjnym programie opowiadał dyrektor artystyczny Łukasz Strusiński.
-
30.06.2024
-
49 min 42 s
-
PODCASTY