Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Wczoraj odbył się w Warszawie protest dotyczący standardów jakości kształcenia przyszłych lekarzy. O co apelowali do rządzących lekarze rezydenci? Z czym mierzą się obecnie młode osoby, które chcą wykonywać medyczne zawody?
- Sebastian Goncerz - Przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Jest sprawa
„Jest Sprawa” to audycja o charakterze publicystyczno-reporterskim. Trzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.
Rozmawiamy o sprawach społecznych, obyczajowych, miejskich – budzących emocje i wymagających wyjaśnienia na forum publicznym. Podejmujemy też interwencje w sprawach naszych słuchaczy.
Audycja trwa godzinę i zawsze można wziąć w niej aktywny udział, dzwoniąc pod numer 22 645 90 90, dzieląc się swoją opinią lub zdaniem na podejmowany temat.
Zapraszamy do kontaktu z nami telefonicznie, mailowo (jestsprawa@rdc.pl) lub listownie.
Odcinki podcastu (2851)
-
Problemy lokalowe instytucji kultury w Warszawie
Dlaczego niektóre znane i lubiane instytucje kultury w Warszawie borykają się z problemami lokalowymi? Taki los niedawno spotkał m.in. Księgarnię Tarabuk i Stację Praga. Czy można temu zaradzić? O tym dyskutowali:
- Anna Auksel-Sekutowicz - Radna m.st. Warszawy, Koalicja Obywatelska
- Alina Gałązka - Przewodnicząca Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Kultury, Teatr Komuna Warszawa
- Patryk Zaremba - Forum Rozwoju Warszawy
- Jakub Bułat - Właściciel Księgarni Tarabuk
- Kami Bondar - p.o. dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski
-
19.02.2025
-
46 min 13 s
-
Walka o Dwór na Wyczółkach. Czy zabytek będzie odbudowany?
Ursynowscy społecznicy i radni zamierzają wpisać w nowy plan zagospodarowania przestrzennego odbudowę Dworu Na Wyczółkach. Czy rada warszawy zatwierdzi ten projekt? I jakie są szanse na uratowanie zabytku?
- Jarosław Jóźwiak - Radny m.st. Warszawy, członek Komisji Ładu Przestrzennego, Koalicja Obywatelska [tel.]
- Paweł Lenarczyk - Radny dzielnicy Ursynów, członek stowarzyszenia Otwarty Ursynów
- Lech Królikowski - Varsavianista
-
18.02.2025
-
22 min 03 s
-
Teraz odtwarzane
Protest w sprawie standardów kształcenia lekarzy
Wczoraj odbył się w Warszawie protest dotyczący standardów jakości kształcenia przyszłych lekarzy. O co apelowali do rządzących lekarze rezydenci? Z czym mierzą się obecnie młode osoby, które chcą wykonywać medyczne zawody?
- Sebastian Goncerz - Przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL
-
18.02.2025
-
20 min 31 s
-
Odtwarzam
-
Kampania „Koszmarna kolejka”
Ruszyła kampania „Koszmarna kolejka”. Półtora tysiąca dzieci czeka na bezpieczny dom.
Gość:
- Bartłomiej Marcin Jojczyk, prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw
-
17.02.2025
-
11 min 15 s
-
Czy Polska jest bezpieczna na tle innych krajów?
Zbliża się Europejski Dzień Ofiar Przestępstw. Czy Polska jest bezpieczna na tle innych krajów?
Goście:
- dr hab. Teresa Gardocka, prawnik, specjalista prawa i postępowania karnego oraz prawa karnego międzynarodowego, profesor i dyrektor Instytutu Prawa Uniwersytetu SWPS
- Joanna Garnier wiceprezes Fundacji La Strada
-
17.02.2025
-
27 min 54 s
-
Wolontariusze ze Schroniska na Paluchu organizują kolejny protest
Wzrost śmiertelności, spadek liczby adopcji. Obietnice miasta nie zostały spełnione. Wolontariusze ze Schroniska na Paluchu organizują kolejny protest.
Wczoraj odbyło się spotkanie Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawa Rafała Trzaskowskiego z przedstawicielami strony społecznej. Nie padły na nim konkretne decyzje, padła natomiast obietnica odniesienia się do złożonych przez wolontariuszy postulatów do najbliższego wtorku, a dotyczą:
- przywrócenia dostępu dla wolontariuszy do danych weterynaryjnych
- równych szans na promocję i adopcję wszystkich zwierząt, w tym terminalnie chorych
- przywrócenie pierwszego kontaktu w ogłoszeniach adopcyjnych do wolontariuszy
20 lutego od godz. 17:00 pod budynkiem Sejmu RP wraz z mieszkańcami Warszawy zapowiadany jest kolejny sprzeciw wobec aktualnych działań schroniska.
Goście:
- Zuzanna Choińska i Magdalena Kowerska - „kocie” wolontariuszki
-
12.02.2025
-
12 min 34 s
-
Obowiązek selektywnego zbierania odpadków tekstylnych
Od nowego roku gminy mają obowiązek selektywnego zbierania odpadków tekstylnych. To oznacza, że w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, będzie można oddać zużyte materiały tekstylne, odzież i obuwie. O ile segregacja jest zasadna, sposób realizacji budzi wątpliwości, bo PSZOK-i są niewystarczająco dostępne: rzadko ulokowane, otwarte w wybrane dni, w godzinach w ciągu dnia. Kolejnym problemem jest odpowiedzialność w modzie ich producentów oraz nadprodukcja — odzieżowe odpady nas zalewają, a będzie ich jeszcze więcej.
Goście:
- Magdalena Piotrowska, znana w sieci jako Magda Boska Śmietnikoska, aktywistka recyclingowa
- Monika Michalska znana jako Pani od Odpadów, aktywistka recyclingowa
- dr Agata Rudnicka z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego
-
12.02.2025
-
27 min 25 s
-
Dzień Bezpiecznego Internetu - młodzież w wirtualnym świecie
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie w pierwszej połowie lutego, w tym roku przypada właśnie dziś 11.02., ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2025. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. W audycji "Jest Sprawa" o problemie bezpieczeństwa młodych ludzi w wirtualnym świecie, uzależnienia od internetu, ekranów; nadużywania mediów elektronicznych; zagrożeń, które mogą spotkać młodzież w internecie (dezinformacja, problemy z odróżnianiem rzeczywistości wirtualnej od realnej, hejt, przemoc psychiczna, prześladowania, które mogą doprowadzić do myśli samobójczych) oraz o tym, jak temu przeciwdziałać, dyskutowali:
- Lucyna Kicińska - suicydolożka PTS, specjalistka związana z organizacjami pozarządowymi specjalizującymi się w pomocy telefonicznej i online dzieciom i dorosłym w trudnych sytuacjach życiowych, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Samobójstwom w Instytucie Psychiatrii i Neurologii; prowadzi szkolenia z zakresu komunikacji, wzmacniania potencjału dzieci i nastolatków, przeciwdziałania przemocy, profilaktyki ryzykownych zachowań dzieci i młodzieży, zapobiegania autoagresji i samobójstwom.
- ks. Tomasz Trzaska, suicydolog, konsultant kryzysowy, współorganizator kampanii dla osób w kryzysie „Życie warte jest rozmowy”, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Aktywny w mediach społecznościowych, od lat związany z tematem cyberbezpieczeństwa i szkoleń dla duchownych, dziennikarzy i funkcjonariuszy służb z zakresu rozpoznawania kryzysu i udzielania pierwszej pomocy emocjonalnej.
- Joanna Szulc, psycholożka, socjolozka, dziennikarka. autorka książki „Kochaj i pozwól na bunt. Jak towarzyszyć nastolatkom w dorastaniu", ekspertka Fundacji UNAWEZA, współodpowiedzialna za projekt „Młode Głowy" (ogólnopolski projekt edukacyjny dotyczący zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Jego pierwszym etapem było bezpłatne badanie zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości, sprawczości dzieci i młodzieży oraz kampania edukacyjna „Otwarcie o zdrowiu psychicznym"
-
11.02.2025
-
48 min 05 s
-
Jak chorują Polacy?
Jak chorują Polacy? Jakich zmian pilnie potrzeba i czego brakuje w systemie i dlaczego wiele organizacji wyręcza w tym względzie Państwo?
Rozmowa przed Dniem Chorego i z okazji ogłoszonego przez Senat 2025 Rokiem Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki.
Goście:
- Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny
- Marcin Majewski, rzecznik Caritas Polska
-
10.02.2025
-
24 min
-
Archiwa społeczne i zabezpieczenie zbiorów organizacji pozarządowych
Jak ważne są archiwa społeczne i zabezpieczenie zbiorów prowadzonych przez organizacje pozarządowe, samorządowe instytucje kultury (np. biblioteki, domy kultury), koła i stowarzyszenia gospodyń wiejskich?
Centrum Archiwistyki Społecznej w piątą rocznicę instytucji podsumował działania i ogłosił kolejny projekt pt. „Na trwałe”, który wspiera archiwa społeczne w opracowaniu i zabezpieczeniu ich zbiorów: m.in. starych zdjęć i dokumentów, klisz fotograficznych czy nagrań historii mówionej. W pierwszym projekcie, w ramach przeprowadzonych prac archiwalnych, udało się zdigitalizować aż 2800 obiektów z 10 organizacji.
Gość:
- Marta Michalska z działu komunikacji CAS
-
10.02.2025
-
17 min 13 s
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
481 odcinków
-
Kobiecy wieczór
1982 odcinkiKobiecy wieczór RDC to czas na ważne, pogłębione rozmowy o poszukiwaniu wartości, o relacjach ze sobą i światem. To pełne ciepła spotkania w obszarze psychologii, socjologii, zdrowia i szeroko pojętej kultury.
-
Mazowieckie dożynki w Sannikach
-
Historie z szuflady
511 odcinkówAudycja Wojciecha Marczyka, w której szczegółowo omawiane są wydarzenia zapomniane lub nieznane. Rocznice, ludzie, konsekwencje wydarzeń, problemy wiary, związki przedmiotów z ludźmi, a także książki historyczne.