Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Temat zgłoszony przez naszych słuchaczy. Sprawa dotyczy terenu u zbiegu ulic Chełmskiej i Czerniakowskiej. Mieszkańcy skarżą się na przykry zapach i obawiają się, że może mieć szkodliwe konsekwencje dla zdrowia.
Gościem audycji był Sebastian Trzaskowski, mieszkaniec Sielc.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Jest sprawa
„Jest Sprawa” to audycja o charakterze publicystyczno-reporterskim. Trzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.
Rozmawiamy o sprawach społecznych, obyczajowych, miejskich – budzących emocje i wymagających wyjaśnienia na forum publicznym. Podejmujemy też interwencje w sprawach naszych słuchaczy.
Audycja trwa godzinę i zawsze można wziąć w niej aktywny udział, dzwoniąc pod numer 22 645 90 90, dzieląc się swoją opinią lub zdaniem na podejmowany temat.
Zapraszamy do kontaktu z nami telefonicznie, mailowo (jestsprawa@rdc.pl) lub listownie.
Odcinki podcastu (2839)
-
Udział sztucznej inteligencji w kształceniu studentów
Wykładowczyni historii i archeologii na Uniwersytecie w Siedlcach odkryła, że pracę na ćwiczeniach z archeologii, za jednego ze studentów napisała sztuczna inteligencja. Student przyznał się do tego i zaliczył pracę w rozmowie osobistej z wykładowczynią, ale pozostało wiele pytań o udział w kształceniu i pisaniu prac studenckich z pomocą AI: jakie są z tego tytułu korzyści, a jakie wady, no i etyka.
Na ten temat w programie dyskutowali:
dr hab. Maria Starnawska, prof. Uniwersytetu w Siedlcach, która odkryła studencką „innowację”
dr Konrad Maj z Uniwersytetu SWPS
-
04.02.2025
-
17 min 28 s
-
-
O kształceniu zawodowym
W wołomińskim Zespole Szkół przy ul. Legionów 85, czyli dawnym Technikum Szklarskim (Wołomin słynął z produkcji m.in. szkła laboratoryjnego) znaleziono prace ze szkła, zrobione przez uczniów. Zostaną one przekazane do "Szklarynki" - Miejskiego Domu Kultury. Przy tej okazji wróciły pytania i niezadowolenie, że w mieście tym nie ma już szkoły, kształcącej hutników. Jak zatem kształtowane są kierunki nauki w szkołach zawodowych, co sprawia, że jedne szkoły znikają, a powstają (lub nie) nowe?
O kształceniu zawodowym na przykładzie powiatu dyskutowali:
Katarzyna Pazio - wicestarosta wołomiński
Marianna Przystupa, dyrektorka Zespołu Szkół przy ul. Legionów 85 (d. Technikum Szklarskie) w Wołominie
-
04.02.2025
-
25 min 27 s
-
-
O działaniach prewencyjnych Rady Osiedla Anin
O działaniach prewencyjnych Rady Osiedla Anin w związku z częstymi niepokojącymi przypadkami zaczepiania dzieci. Co zrobili? O tym w audycji mówił Bartłomiej Żbikowski, przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Anin.
-
03.02.2025
-
14 min 27 s
-
-
„Prawa dziecka w Polsce 2024”
Co czwarte dziecko twierdzi, że jego prawa nie są przestrzegane przez nauczycieli. To dane z nowego raportu pt. „Prawa dziecka w Polsce 2024”. Badanie przeprowadzono wśród dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli przez UNICEF Polska.
O prawach dzieci i ich respektowaniu porozmawialiśmy z Agnieszką Gołębiowską, kierownikiem Zespołu Edukacji i Partycypacji Unicef Polska oraz psychologiem dr Aleksandra Piotrowską, pracownikiem naukowym Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie.
-
03.02.2025
-
28 min 26 s
-
-
Zakaz telefonów komórkowych w szkołach. Czy takie rozwiązanie zdaje egzamin?
Fundacja GrowSpace przedstawiła nowy raport dotyczący telefonów komórkowych w szkołach. Okazuje się, że coraz więcej placówek decyduje się zakazać korzystania ze smartfonów. Czy takie rozwiązanie jednak zdaje egzamin?
Gość:
- Dominik Kuc — Fundacja GrowSpace
- Tomasz Ziewiec — Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie
-
29.01.2025
-
14 min 04 s
-
Kontrowersje w sprawie toalety w Parku Skaryszewskim
Blisko 650 tysięcy złotych kosztowała nowa toaleta publiczna w Parku Skaryszewskim. Mieszkańcy skarżą się jednak na dostęp do niej — po uruchomieniu trzeba było przedzierać się przez błoto, teraz powstała tam prowizoryczna ścieżka. Dlaczego budowa trwała niemal trzy lata? I czy w planach jest poprawa dostępności tego miejsca?
Goście:
- Marcel Świerkocki — Rada Osiedla Kamionek, Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze
- Marek Borkowski — Radny dzielnicy Praga-Południe, Prawo i Sprawiedliwość
- Karolina Kwiecień-Łukaszewska — Rzeczniczka prasowa Zarządu Zieleni m.st. Warszawy
-
29.01.2025
-
27 min 42 s
-
Nieprawidłowości dotyczące szkolenia specjalizacyjnego lekarzy
Porozumienia Rezydentów OZZL wskazuje na liczne nieprawidłowości podczas odbywania szkoleń specjalizacyjnych. Dotyczą one w głównej mierze dyżurowania oraz realizacji staży. Na czym według lekarzy polega problem?
Gość:
- Karolina Pietrzykowska — członkini Prezydium Regionu Mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, lekarka rezydentka psychiatrii
-
28.01.2025
-
15 min 31 s
-
Czy w Warszawie powstanie ulica Taco Hemingwaya?
W audycji "Jest Sprawa" o warszawskim nazewnictwie. Skąd biorą się nazwy ulic i skwerów - kto o tym decyduje? Czy mieszkańcy mogą mieć na to wpływ? A także czy możliwe jest, aby warszawski raper Taco Hemingway był patronem jednej ze stołecznych arterii?
Goście:
- Janusz Owsiany - varsavianista
- Piotr Salach - radny dzielnicy Śródmieście, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście, Koalicja Obywatelska
- Anna Auksel-Sekutowicz - radna m.st. Warszawy, Koalicja Obywatelska
-
28.01.2025
-
24 min 53 s
-
Przebudowa ulicy Okrzei na warszawskiej Pradze Północ. Pytania i kontrowersje
Miasto zapowiedziało przebudowę ulicy Okrzei na Pradze Północ. Oprócz głosów zadowolenia pojawiły się również kontrowersje dotyczące sytuacji kierowców w tym miejscu. Czy zostaną wzięte pod uwagę przez urzędników? Jakie są dokładne plany dotyczące ulicy Okrzei?
Goście:
- Michał Lejk - Pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy do spraw Nowego Centrum Warszawy
- Jakub Dybalski - Rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie
- Kamil Ciepieńko - Radny dzielnicy Praga - Północ, Stowarzyszenie Kocham Pragę
-
27.01.2025
-
22 min 56 s
-
Wsparcie dla kobiet dotkniętych traumą wojenną
WeOk Warsaw to samopomocowa grupa migrantek, która zapewnia wsparcie psychologiczne kobietom (ze szczególnym uwzględnieniem matek) i świadczy pomoc w leczeniu traum wojennych osobom z doświadczeniem uchodźczym oraz ich dzieciom. Jak duże jest zapotrzebowanie na prowadzenie takiej inicjatywy? O tym mówiły Oksana Potapova i Viktoria Husak - projekt WeOk Warsaw.
-
27.01.2025
-
19 min 03 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
13 odcinków
-
Plan na weekend
423 odcinki -
Niepodległa po 1918
250 odcinków -
Magazyn PoWarszawsku, zaprasza Łukasz Ostoja-Kasprzycki
35 odcinkówMagazyn PoWarszawsku to audycja, która przeniesie Was w świat dawnej Warszawy. Zanurz się z nami w dawne gazety i książki, pełne ciekawostek, anegdot i spraw ważnych też. Każda audycja to też gość, który opowie Wam i nam o swojej Stolicy.