Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Kiedy w końcu zabytkowe kamienice przy ulicy Próżnej i Żelaznej zostaną wyremontowane? O tym dyskutują w audycji "Jest Sprawa"
Magdalena Łań z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków
Maria Sławek - Współtwórczyni Instytutu Mieczysława Wajnberga, skrzypaczka
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Jest sprawa
„Jest Sprawa” to audycja o charakterze publicystyczno-reporterskim. Trzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.
Rozmawiamy o sprawach społecznych, obyczajowych, miejskich – budzących emocje i wymagających wyjaśnienia na forum publicznym. Podejmujemy też interwencje w sprawach naszych słuchaczy.
Audycja trwa godzinę i zawsze można wziąć w niej aktywny udział, dzwoniąc pod numer 22 645 90 90, dzieląc się swoją opinią lub zdaniem na podejmowany temat.
Zapraszamy do kontaktu z nami telefonicznie, mailowo (jestsprawa@rdc.pl) lub listownie.
Odcinki podcastu (2841)
-
Grypa w natarciu
W ostatnich tygodniach Polska zmaga się z gwałtownym wzrostem liczby przypadków grypy. Według danych systemu e-zdrowie, w styczniu lekarze diagnozowali około 50 tysięcy przypadków tygodniowo, co stanowi pięciokrotny wzrost w porównaniu do listopada. Dominującym szczepem jest grypa typu A, szczególnie podtyp H1N1 - informuje Polska Agencja Prasowa. Gwałtownie rośnie liczba hospitalizacji, wielu pacjentów zmaga się z ciężkim przebiegiem choroby i powikłaniami. Szpitale ograniczają liczbę odwiedzin, a lekarze apelują o szczepienia. Czy potrzebne są kolejne obostrzenia? Czy traktujemy grypę jako "poważniejsze przeziębienie" i lekceważymy działania profilaktyczne? Czy system zdrowia przygotowany jest na prognozowany wzrost zachorowań?
Goście:
- Marek Waszczewski, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego
- dr n. med. Klaudiusz Komor, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej
-
05.02.2025
-
24 min 40 s
-
Zniszczony zabytkowy mur na Mariensztacie
Niedawno odrestaurowany zabytkowy mur na warszawskim Mariensztacie został zniszczony — szpeci go ogromny napis „Witamy w stolicy” w barwach warszawskiego klubu „Legia”. Po katastrofie budowlanej w 2022 roku XVII-wieczny mur oporowy Pałacu Kazanowskich przeszedł kompleksowy remont, który zakończył się pod koniec ubiegłego roku.
O szkodzie poinformowała radna Agata Diduszko-Zyglewska, stołeczny konserwator zabytków powiadomił policję, która wszczęła czynności sprawdzające.
Jak obecnie wygląda sytuacja, czy są ustalenia dotyczące sprawców? Jak będzie wyglądało usunięcie szkody oraz czy można zapobiec tego typu wydarzeniom?
Goście:
- Agata Diduszko-Zyglewska - Radna m.st. Warszawy, Nowa Lewica
- Michał Krasucki - Stołeczny Konserwator Zabytków
-
05.02.2025
-
20 min 33 s
-
Udział sztucznej inteligencji w kształceniu studentów
Wykładowczyni historii i archeologii na Uniwersytecie w Siedlcach odkryła, że pracę na ćwiczeniach z archeologii, za jednego ze studentów napisała sztuczna inteligencja. Student przyznał się do tego i zaliczył pracę w rozmowie osobistej z wykładowczynią, ale pozostało wiele pytań o udział w kształceniu i pisaniu prac studenckich z pomocą AI: jakie są z tego tytułu korzyści, a jakie wady, no i etyka.
Na ten temat w programie dyskutowali:
dr hab. Maria Starnawska, prof. Uniwersytetu w Siedlcach, która odkryła studencką „innowację”
dr Konrad Maj z Uniwersytetu SWPS
-
04.02.2025
-
17 min 28 s
-
-
O kształceniu zawodowym
W wołomińskim Zespole Szkół przy ul. Legionów 85, czyli dawnym Technikum Szklarskim (Wołomin słynął z produkcji m.in. szkła laboratoryjnego) znaleziono prace ze szkła, zrobione przez uczniów. Zostaną one przekazane do "Szklarynki" - Miejskiego Domu Kultury. Przy tej okazji wróciły pytania i niezadowolenie, że w mieście tym nie ma już szkoły, kształcącej hutników. Jak zatem kształtowane są kierunki nauki w szkołach zawodowych, co sprawia, że jedne szkoły znikają, a powstają (lub nie) nowe?
O kształceniu zawodowym na przykładzie powiatu dyskutowali:
Katarzyna Pazio - wicestarosta wołomiński
Marianna Przystupa, dyrektorka Zespołu Szkół przy ul. Legionów 85 (d. Technikum Szklarskie) w Wołominie
-
04.02.2025
-
25 min 27 s
-
-
O działaniach prewencyjnych Rady Osiedla Anin
O działaniach prewencyjnych Rady Osiedla Anin w związku z częstymi niepokojącymi przypadkami zaczepiania dzieci. Co zrobili? O tym w audycji mówił Bartłomiej Żbikowski, przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Anin.
-
03.02.2025
-
14 min 27 s
-
-
„Prawa dziecka w Polsce 2024”
Co czwarte dziecko twierdzi, że jego prawa nie są przestrzegane przez nauczycieli. To dane z nowego raportu pt. „Prawa dziecka w Polsce 2024”. Badanie przeprowadzono wśród dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli przez UNICEF Polska.
O prawach dzieci i ich respektowaniu porozmawialiśmy z Agnieszką Gołębiowską, kierownikiem Zespołu Edukacji i Partycypacji Unicef Polska oraz psychologiem dr Aleksandra Piotrowską, pracownikiem naukowym Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie.
-
03.02.2025
-
28 min 26 s
-
-
Zakaz telefonów komórkowych w szkołach. Czy takie rozwiązanie zdaje egzamin?
Fundacja GrowSpace przedstawiła nowy raport dotyczący telefonów komórkowych w szkołach. Okazuje się, że coraz więcej placówek decyduje się zakazać korzystania ze smartfonów. Czy takie rozwiązanie jednak zdaje egzamin?
Gość:
- Dominik Kuc — Fundacja GrowSpace
- Tomasz Ziewiec — Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie
-
29.01.2025
-
14 min 04 s
-
Kontrowersje w sprawie toalety w Parku Skaryszewskim
Blisko 650 tysięcy złotych kosztowała nowa toaleta publiczna w Parku Skaryszewskim. Mieszkańcy skarżą się jednak na dostęp do niej — po uruchomieniu trzeba było przedzierać się przez błoto, teraz powstała tam prowizoryczna ścieżka. Dlaczego budowa trwała niemal trzy lata? I czy w planach jest poprawa dostępności tego miejsca?
Goście:
- Marcel Świerkocki — Rada Osiedla Kamionek, Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze
- Marek Borkowski — Radny dzielnicy Praga-Południe, Prawo i Sprawiedliwość
- Karolina Kwiecień-Łukaszewska — Rzeczniczka prasowa Zarządu Zieleni m.st. Warszawy
-
29.01.2025
-
27 min 42 s
-
Nieprawidłowości dotyczące szkolenia specjalizacyjnego lekarzy
Porozumienia Rezydentów OZZL wskazuje na liczne nieprawidłowości podczas odbywania szkoleń specjalizacyjnych. Dotyczą one w głównej mierze dyżurowania oraz realizacji staży. Na czym według lekarzy polega problem?
Gość:
- Karolina Pietrzykowska — członkini Prezydium Regionu Mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, lekarka rezydentka psychiatrii
-
28.01.2025
-
15 min 31 s
-
Czy w Warszawie powstanie ulica Taco Hemingwaya?
W audycji "Jest Sprawa" o warszawskim nazewnictwie. Skąd biorą się nazwy ulic i skwerów - kto o tym decyduje? Czy mieszkańcy mogą mieć na to wpływ? A także czy możliwe jest, aby warszawski raper Taco Hemingway był patronem jednej ze stołecznych arterii?
Goście:
- Janusz Owsiany - varsavianista
- Piotr Salach - radny dzielnicy Śródmieście, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście, Koalicja Obywatelska
- Anna Auksel-Sekutowicz - radna m.st. Warszawy, Koalicja Obywatelska
-
28.01.2025
-
24 min 53 s
PODCASTY