Trwa spis rolny. Dane przekazało już kilkanaście tysięcy gospodarstw
Mamy już kilkanaście tysięcy spisanych gospodarstw rolnych w Powszechnym Spisie Rolnym, który ruszył we wtorek 1 września – poinformował w sobotę prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut. Dodał, że zbierane dane mają istotne znaczenie dla kształtowania polityki rozwoju kraju.
Powszechny Spis Rolny potrwa do 30 listopada 2020 r.. Obejmie zasięgiem cały kraj. Spisywane będą gospodarstwa, które 1 czerwca br. prowadziły działalność rolniczą
-
Pierwszy września był tą datą krytyczną dla nas. Z oczekiwaniem patrzyliśmy na nią. Przez te kilka pierwszych dni już widzimy, że rolnicy zaczęli się samospisywać przez internet. Mamy już kilkanaście tysięcy spisanych gospodarstw rolnych. To jest dla nas dobra wiadomość – powiedział Rozkrut.
Dodał, że przed GUS-em stoi duże wyzwanie, aby odpowiednio to komunikować przez trzy miesiąca i zachęcać rolników do spisu przez interent.
-
Jakiś szczególnych informacji kontrowersyjnych nie mamy. Z tego co wiemy, aplikacja działa bardzo dobrze i już kilkunastu tysiącom udało się spisać – powiedział.
Rozkrut przekazał, że GUS szykował się do spisu prze internet niezależnie od pandemii, bo chciał być nowoczesny.
- Taka forma przeprowadzenia spisu jest też tańsza. Pandemia nadała dodatkowy wymiar. I teraz szczególny nacisk kładziemy na to, żeby komunikować, zachęcać i promować tę formę, która jest naszą podstawową formą udziału w samospisie. Wydaje mi się, że dobrze przygotowywaliśmy się do tego, bo ta aplikacja spisowa wygląda dobrze. Myślę, że dobrze się ją obsługuje – wyjaśnił.
Wskazał, że zbierane dane mają istotne znaczenie dla kształtowania polityki rozwoju kraju.
Najpierw internet i telefon, później rachmistrzowiePowszechny Spis Rolny jest przeprowadzany następującymi metodami: samospisu internetowego, poprzez formularz spisowy dostępny na stronie GUS, polegający na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych – (spisrolny.gov.pl); samospis przez telefon – dzwoniąc na infolinię spisową oraz metodami uzupełniającymi, realizowanymi przez rachmistrzów, czyli wywiadu telefonicznego przeprowadzonego przez rachmistrza spisowego; wywiadu bezpośredniego przeprowadzonego przez rachmistrza wyposażonego w przenośne urządzenie mobilne.
Rolnik może zadzwonić również na infolinię spisową 22-279-99-99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora), z którą można się kontaktować w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości.
Udział w spisie jest obowiązkowy. Brak udziału w nim może skutkować nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej.