Ustalenia nie są respektowane, wracamy do punktu wyjścia - tak wczorajsze negocjacje z PAŻP skomentował Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Wczoraj, po tygodniu przerwy, odbyło się kolejne spotkanie protestujących z pracodawcą. Zdaniem reprezentującej związek Anny Garwolińskiej - Polska Agencja Żeglug Powietrznej nie wprowadziła rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa.
RDC
- Przed świętami parafowaliśmy kwestie bezpieczeństwa, między innymi rezygnację z jednej osoby na wieży czy jednej osoby na obszarze i to się miało zdarzyć natychmiast. No i przez święta się nagle okazało, że mamy 20 raportów, że nic się nie wydarzyło. Więc nie wiemy, czy pani prezes nie ma posłuchu, nie ma autorytetu czy może nie wysłała tego, co nam obiecała, że wyśle - powiedziała Radiu dla Ciebie Anna Garwolińska.
Jutro zaplanowano posiedzenie sejmowej komisji do spraw infrastruktury. Stawi się tam wiceminister Marcin Horała, prezes PAŻP Anita Oleksiak oraz o godzinie 12 związkowcy.
Bezpieczeństwo i przejrzystość w zasadach wynagradzania
Od kilku dni trwają negocjacje płacowe między kontrolerami lotów i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Anna Garwolińska, przedstawicielka związkowców mówiła RDC, że chodzi im przede wszystkim o taki system pracy, który zagwarantuje bezpieczeństwo.
- Nam strasznie zależy na tym, żeby nie było wypadku lotniczego, jaki np. zdarzył się w Szwajcarii, dokładnie z powodu decyzji o jednoosobowej obsadzie kontrolera, gdzie dwa samoloty na wysokości paru tysięcy metrów się ze sobą zderzyły. Proszę sobie wyobrazić taką sytuację, że nad Warszawą zderzają się dwa takie samoloty - tłumaczyła.
Związkowcy nie zgadzają się też na nowe zasady wynagradzania w PAŻP.
- Organizacja pracy to jest bezpieczeństwo także pasażerów i bezpieczeństwo kontrolerów. Poprzedni prezes chciał cały system rozwalić. Nam więc zależy na wyjaśnieniu i ustaleniu zasad, reguł i pewnie przejrzystości w zasadach wynagradzania – wyjaśniała Garwolińska.
Urząd Lotnictwa Cywilnego w komunikacie dla podróżujących samolotem uprzedził , że "w najbliższych dniach może dojść do nieregularności w ruchu lotniczym nad Polską, w tym do opóźnień i odwołań rejsów".
Prawa pasażera
"Zalecamy pasażerom, żeby byli przygotowani na możliwość wystąpienia opóźnień, jak i odwołań połączeń lotniczych oraz na bieżąco zasięgali informacji u przewoźników lotniczych o statusie danego rejsu" - przekazał ULC.
Urząd podał, że funkcjonuje w nim infolinia Komisji Ochrony Praw Pasażerów, gdzie można uzyskać informacje dotyczące obowiązków przewoźnika w przypadku odwołanego lub opóźnionego lotu oraz na temat praw przysługujących pasażerom. Infolinia jest czynna w dni powszednie w godzinach 9.00-13.00.
Z kolei rzeczniczka Lotniska Chopina Anna Dermont powiedziała, że służby lotniskowe na bieżąco monitorują sytuację w porcie w związku z trwającymi od kilku dni opóźnieniami w startach i lądowaniach samolotów ze stołecznego portu. - Powstała ona niezależnie od zarządzającego portem. Staramy się, aby ruch był płynny i sytuacja jak najmniej uciążliwa dla naszych pasażerów - powiedziała.
Spór o nowe zasady
W drugiej połowie stycznia br. PAŻP podała, że wdraża nowy regulamin wynagradzania, który wszedł w życie pod koniec zeszłego roku. Jest on elementem planu modernizacji Agencji. Jak podkreśliła wówczas PAŻP, regulamin ten został wypracowany wspólnie ze stroną społeczną i zaakceptowany przez ministra infrastruktury. Według PAŻP wyrównuje on „narosłe przez lata dysproporcje w zarobkach pracowników służb operacyjnych oraz wprowadza system motywacji i zachęt dla pracowników”.
Agencja informowała, że blisko trzy czwarte jej pracowników, w tym m.in. kontrolerzy pracujący w organach regionalnych, większość służb operacyjnych i technicznych, przyjęło nowe warunki i pracuje na nowych zasadach. Zgodnie z nowym regulaminem wynagradzania kontrolerzy ruchu lotniczego mogą zarobić do 45 tys. zł miesięcznie, z uwzględnieniem środków z funduszu premiowego. Ponadto każdy z pracowników Agencji może otrzymać dodatkowo wynagrodzenie za pracę w rozwojowych projektach prowadzonych przez PAŻP.
Veto kontrolerów z Warszawy
PAŻP przekazała wówczas, że na nowe zasady nie zgodziła się grupa kontrolerów z Warszawy. 112 kontrolerów ruchu lotniczego, reprezentowanych przez Zarząd Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego, przekazało pracodawcy oświadczenia woli z odmową przyjęcia zaproponowanych im warunków pracy i płacy wynikających z obowiązującego w Agencji Regulaminu Wynagradzania.
W lutym br. Agencja informowała, że ma do czynienia ze składanymi rezygnacjami z pracy przez kontrolerów obszaru i zbliżania z Warszawy – „blisko 170 osób znajduje się w okresie wypowiedzenia, który dla większości zakończy się pod koniec kwietnia 2022 r.”. Według danych na luty w Warszawie zatrudnionych było 208 kontrolerów obszaru i zbliżania.