Niespodziewane znalezisko podczas przebudowy placu Pięciu Rogów
W trakcie przebudowy placu Pięciu Rogów w Warszawie znaleziono szablę ułańską z początku lat 20. XX wieku; natknęli się na nią archeolodzy, którzy badali odsłonięte przez robotników fundamenty przedwojennych kamienic - poinformował stołeczny ZDM. Szabla trafiła do Muzeum Historii Polski.
Zarząd Dróg Miejskich wyjaśnił w środowym komunikacie, że dziś gotowa jest wschodnia część placu Pięciu Rogów, a roboty prowadzone są na zachodzie przy wlotach ulic Chmielnej i Widok. "
Jednak zanim został przekroczony półmetek, realizacja inwestycji długo nie mogła nabrać odpowiedniego tempa. Przeszkodami przede wszystkim okazywały się znaleziska o potencjalnych wartościach archeologicznych. Aby je zbadać, konserwator kilkukrotnie przerywał prace" - zaznaczył ZDM.
Po raz pierwszy przebudowę wstrzymano kilka dni po inauguracji. Po sfrezowaniu asfaltu znajdującego się na jezdni na ulicy Szpitalnej odsłoniły się fragmenty dawnej brukowanej drogi. "
Odkryty bruk trafił pod lupę archeologów, dla których znalezisko – jak czas pokazał – nie było jedynym budzącym duże zainteresowanie. W lipcu pojawili się na placu, aby w jego centralnej części zbadać fundamenty przedwojennych kamienic. W trakcie ich przeszukiwania i zabezpieczania natknęli się na przedmiot przypominający białą broń" - zrelacjonował ZDM.
Cenny zabytekMazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków kilka dni temu poinformował, że przedmiot ten to szabla ułańska z pochwą, pochodząca najprawdopodobniej z 1921 r. "
Została znaleziona w schowku, w obrębie reliktów ceglanych fundamentów (piwnicy) przedwojennej kamienicy (Cukiernia Szwajcarska) u zbiegu ulic Szpitalnej i Zgody" – przekazał konserwator w przesłanym do ZDM piśmie. Wyjaśnił też, że szabla stanowiła wyposażenie Wojska Polskiego w 1939 r.
"
Przedmiot został uznany za cenny zabytek. Właśnie zasilił zbiory Muzeum Historii Polski w Warszawie. Tam nowy eksponat nadal będzie badany i fotografowany w celu jak najdokładniejszej dokumentacji" - poinformował ZDM.