Wiadomości
Udostępnij:
Siedem nowych planów zagospodarowania dla Warszawy [SPRAWDŹ]
-
09.12.2022 14:02
-
Aktualizacja: 13:25 09.12.2022
Siedem planów miejscowych uchwalili radni Warszawy. Ochronią one zarówno tereny zielone, jak i lokalne zespoły zabudowy miejskiej. Większość obejmuje tereny, które znajdują się na prawym brzegu Wisły.
– Warszawa bardzo dynamicznie się rozwija. Ale ten rozwój musi odbywać się w sposób zaplanowany. Cieszę się, że udało się nam zakończyć pracę nad planami dla obszarów, które są ważne dla miasta i lokalnych społeczności – mówi dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy Marlena Happach.
Większość decyzji inwestycyjnych w stolicy wydawanych jest na podstawie planów miejscowych. Szczegółowe regulacje zapisane w planach miejscowych zapewniają bardziej zrównoważony rozwój Warszawy. Dzięki tym planom mieszkańcy wiedzą, gdzie ma powstać szkoła, przedszkole czy skwer, w którym miejscu przewidywana jest rozbudowa dróg.
Tereny zielone i osiedla
Plany pozwalają również chronić obszary ważne ze względów ekologicznych. Jest to istotne ze względu na lepszą adaptację i odporność miasta na zmiany klimatyczne. Na przykład plan Zakola Wawerskiego ustala ochronę tych terenów. Zostaną one zachowane w stanie naturalnym – w tym obszar starorzecza, zabagnienia, podmokłości, obszary wodno-błotne, torfowiska, oczka wodne, mokradła czy łąki. Wyjątek stanowić będą niewielkie tereny, które można przeznaczyć pod inne cele, w tym usługi kultury i sportu i rekreacji.
Unikatowy charakter zachowa również enklawa niskich budynków Osiedla Przyjaźń na Jelonkach. Powstało ono w latach 50. dla budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Dziś jest to osiedle akademickie.
Plany zagospodarowania – szczegóły
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które zostały uchwalone na LXXIII sesji Rady m.st. Warszawy:
- plan Zakola Wawerskiego
- plan w rejonie ul. Kadetów
- plan Michałowa i Szmulowizny w rejonie ulicy Objazdowej
- plan Obszaru Gołąbki
- plan obszaru Jelonki część II – rejon Osiedla Przyjaźń
- plan rejonu ul. Podskarbińskiej – część II
- plan rejonu Kamionka – część II.
– Łącznie w 2022 roku uchwalonych zostało 21 planów miejscowych o powierzchni ponad 1000 hektarów. To bardzo różnorodne tereny i wyzwania, które regulujemy planistycznie, by Warszawa rozwijała się zdrowo i pięknie – mówi przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady m.st. Warszawy. dr inż. Ewa Janczar.
Kolejne plany radni będą uchwalać w przyszłym roku.
Czytaj też: Kamienica przy Kredytowej wpisana do rejestru zabytków
Źródło:
Autor:
RDC /PA
Kategorie: