Wiadomości
Udostępnij:
Ostatnie spotkanie kardynałów przed konklawe. Co ustalono w Watykanie? [SPRAWDŹ]
-
06.05.2025 18:44
-
Aktualizacja: 18:44 06.05.2025
W czasie ostatniej, dwunastej sesji Kongregacji Generalnej przed rozpoczynającym się jutro konklawe kardynałowie podkreślali, że trzeba kontynuować reformy Franciszka w Kościele. Nowy papież powinien być, ich zdaniem, duszpasterzem, którego powołaniem jest komunia między ludźmi, a także przewodnikiem oferującym miłosierdzie i nadzieję, szczególnie w świecie naznaczonym wojnami i przemocą. W dzisiejszych obradach wzięło udział 173 kardynałów, w tym 130 elektorów.
Kardynałowie zebrani we wtorek na dwunastej i ostatniej kongregacji w przeddzień konklawe uznali, że należy kontynuować wiele reform promowanych przez papieża Franciszka — poinformował Watykan po porannym spotkaniu w Auli Synodu.
W kongregacji udział wzięło 173 kardynałów, w tym 130 elektorów, którzy w środę przystąpią do wyboru papieża.
Jakie reformy do dalszej realizacji?
Jak podkreślono, wśród reform, które należy dalej realizować są: walka z nadużyciami, transparentność ekonomiczna, reorganizacja Kurii Rzymskiej, synodalność, a także zaangażowanie na rzecz pokoju i troskę o środowisko naturalne.
„Odpowiedzialność Kościoła w tych kwestiach odczuwana jest w sposób głęboki i jest podzielana” — zapewniono.
Kardynałowie nakreślili również, jak podano w komunikacie, profil nowego papieża, który musi być „duszpasterzem, nauczycielem ludzkości zdolnym ucieleśnić oblicze Kościoła-Samarytanina, bliskiego potrzebom i ranom ludzkości”.
„W czasach naznaczonych przez wojny, przemoc i polaryzację odczuwa się silną potrzebę duchowego przywództwa, które zaoferuje miłosierdzie, synodalnosc i nadzieję” — zaznaczono.
Podziały wewnątrz Kościoła
Watykan przekazał także, że poruszony został temat podziałów wewnątrz Kościoła i społeczeństwa oraz to, w jaki sposób kardynałowie mają odgrywać swoją rolę w relacji z papiestwem.
Wspomniano też o męczennikach wiary, zwłaszcza na terenach, gdzie chrześcijanie są prześladowani i pozbawieni wolności religijnej. Wśród wyzwań wymieniono zaangażowanie w obliczu zmian klimatycznych, uznanych za „wyzwanie globalne i kościelne”.
Jak dodał Watykan, anulowany został Pierścień Rybaka i pieczęć.
Czytaj też: Kiedy poznamy imię nowego papieża? „Najprawdopodobniej w czwartek”
Źródło:
Autor:
RDC /DJ
Kategorie: