Camping zamiast hotelu – dlaczego warto?
Przy wyborze wakacyjnego noclegu często hotel i związana z nim wygoda wydają się oczywistą decyzją. Tymczasem camping może być nie tylko miejscem równie wygodnym, ale i nawet atrakcyjniejszym pod kątem prywatności, dostępu do świeżego powietrza, czy nawet ponoszonych kosztów. Dlaczego w tym roku warto wybrać camping zamiast hotelu? Przede wszystkim dlatego, że w hotelowym zgiełku często trudno jest się w pełni zrelaksować.
Cichy i spokojny odpoczynek na świeżym powietrzuCzy zatłoczony hotel w samym centrum najczęściej odwiedzanych turystycznych miejscowości to na pewno dobre miejsce na wyczekany urlop? Wakacyjny wyjazd ma z założenia sprawić, że zapomni się o codziennych obowiązkach i wreszcie bezbłogo wypocznie. Zatrzymując się w centrum Paryża czy Nowego Jorku najpewniej będzie trzeba wynająć hotelowy pokój. Jeśli jednak zamierza się jechać w miejsca takie jak na przykład słoneczna i uwielbiana przez Polaków Chorwacja, może warto wybrać spokojniejszy nocleg?
Camping pozwala na nieprzerwany odpoczynek na świeżym powietrzu. Często na campingach można znaleźć bezpośredni dostęp do plaży albo piękne widoki górskich krajobrazów rozciągające się ponad polem z namiotami i domkami. Nie od dziś wiadomo, że kontakt z naturą pozwala na prawdziwy i regenerujący odpoczynek, a nawet skutecznie obniża poziom odczuwanego stresu.
Dodatkowo campingi sprzyjają odłożeniu technologii i porzuceniu na parę dni urządzeń takich jak komputer czy telewizor. Oczywiście na miejscu można skorzystać z sieci elektrycznej, więc jeśli któreś z urządzeń jest konieczne, można z niego dowolnie korzystać. Środowisko campingów różni się jednak od hotelowych pokoi, gdzie telewizor widoczny z łóżka zachęca do spędzenia przed nim paru leniwych chwil już z samego rana.
Camping a prywatność i wygodny wyjazd z dziećmiZarówno w hotelu, jak i na campingu spotyka się innych ludzi, którzy okazują się być sąsiadami „zza ściany”. W przypadku hotelu określenie to jest jednak dosłowne. Z sąsiadujących pokoi często dochodzi hałas, a wychodząc na korytarz, można minąć się z wieloma obcymi osobami. Nawet na śniadanie zazwyczaj hotelowi goście zapraszani są do wspólnego pomieszczenia, gdzie trudno o odrobinę prywatności.
Camping w porównaniu do hotelu łatwo można uznać za prawdziwą oazę spokoju. Domki i namioty stawiane są od siebie w pewnej odległości, przez co wynajmujący nie muszą dzielić między sobą przestrzeni. To ważnie zarówno dla par, które wybierają się w romantyczną podróż, jak i na przykład rodzin z małymi dziećmi. Maluchy bywają nieprzewidywalne, a hotele są dla nich nudnym i obcym miejscem. Ich niesforne zachowanie może być męczące dla rodziców, a czasem nawet dla hotelowych sąsiadów.
Zdecydowana większość dzieci uwielbia zabawę na świeżym powietrzu. Na campingu mogą one zająć się prostymi wakacyjnymi czynnościami – poszukiwaniem kamyczków i kwiatków, obserwacją natury, czy stawianiem zamków z piasku. Co ważne, wiele campingów oferuje różnego rodzaju atrakcje dla dzieci, w tym rozbudowane place zabaw, a nawet zajęcia z animatorem czy otwarte przez cały dzień parki wodne.
Komfort na campingu – namioty lodge i glampingCamping bywa kojarzony z surowymi warunkami biwakowymi, brakiem dostępu do bieżącej wody, czy nawet snem pod gołym niebem. Taka forma odpoczynku ma swoich zwolenników, jednak nie jest to jedyne oblicze campingu. Po pierwsze, na campingach wynajmuje się nie tylko namioty, ale i domki, a czasem nawet całe przyczepy. Po drugie, gdy mowa o namiotach, najczęściej nie chodzi wcale o proste modele ze śledziami wbijanymi w ziemię, a duże konstrukcje stawiane na utwardzonej powierzchni. Przykładem są namioty typu lodge na drewnianych tarasach, najczęściej z kuchnią, toaletą i więcej niż jedną sypialnią.
Stosunkowo nowe określenie „glamping” powstało z połączenia słów camping oraz glamour, co oznacza luksusowy. Glamping jest więc luksusową formą campingu, w którym oferowane domki spełniają wysokie standardy, a w cenę ich wynajmu wliczane są różnego rodzaju dodatkowe usługi hotelarskie. Może to być na przykład usługa regularnego sprzątania albo dostęp do miejscowej sauny, basenów, czy innych atrakcji. Umożliwia to cieszenie się bliskością natury i odpoczynek na świeżym powietrzu bez konieczności rezygnowania z wygód, jakie oferują tradycyjne hotele.