Wiadomości
Udostępnij:
Atak hakerski na PAP. Fałszywe informacje dot. mobilizacji wojskowej
-
31.05.2024 14:38
-
Aktualizacja: 18:52 31.05.2024
Dziś po południu doszło do ataku hakerskiego na Polską Agencje Prasową. W zasobach PAP pojawiła się nieprawdziwa informacja dotycząca częściowej mobilizacji. „Prawdopodobnie chodzi o działanie obcych służb” – napisał na portalu X rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.
W związku z prawdopodobnie rosyjskim cyberatakiem na Polską Agencję Prasową i podaniem dezinformujących wiadomości o rzekomej mobilizacji w Polsce, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji podjęła natychmiastowe działania – rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.
Minister cyfryzacji podał, że w sprawę ataku hakerskiego na PAP pilnie został włączony premier Donald Tusk.
Do ataku doszło dziś po południu. Pojawiła się nieprawdziwa informacja na temat częściowej mobilizacji wojskowej 200 tys. obywateli Polski.
Fałszywa depesza ukazała się dwukrotnie – o godz. 14:00 i 14:20. Za każdym razem została anulowana. Po pierwszym anulowaniu ukazała się ponownie.
Depesza zaczynała się od zdania: „1 lipca 2024 roku ogłaszona zostanie w Polsce częściowa mobilizacja wojskowa. 200 tysięcy obywateli Polski, zarówno byłych wojskowych, jak i zwykłych cywilów zostanie powołanych do obowiązkowej służby wojskowej. Wszyscy zmobilizowani zostaną wysłani na Ukrainę” (pisownia oryginalna – przyp red.).
Te zdania nie są prawdziwe. Polska Agencja Prasowa wyjaśnia okoliczności powstania depeszy.
Służby o ataku na PAP
Do ataku hakerskiego na PAP odniosła się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
„W związku z prawdopodobnie rosyjskim cyberatakiem na Polską Agencję Prasową i podaniem dezinformujących wiadomości o rzekomej mobilizacji w Polsce, ABW we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji podjęła natychmiastowe działania” – poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.
W związku z prawdopodobnie rosyjskim cyberatakiem na Polską Agencję Prasową i podaniem dezinformujących wiadomości o rzekomej mobilizacji w Polsce, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji @CYFRA_GOV_PL podjęła natychmiastowe działania pic.twitter.com/T3XqajAYIr
— Jacek Dobrzyński (@JacekDobrzynski) May 31, 2024
Informację o rzekomej mobilizacji zdementował również szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec.
Rzekomy komunikat PAP na temat mobilizacji jest nieprawdziwy. Służby wyjaśniają incydent.
— Jan Grabiec (@JanGrabiec) May 31, 2024
Cyberatak na PAP
Z kolei minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że rozpoczęto pilne wyjaśnianie sprawy. „Wszystko wskazuje na cyberatak i zaplanowaną dezinformację” – przekazał wicepremier.
Depesza @PAPinformacje w sprawie częściowej mobilizacji jest nieprawdziwa. Rozpoczęliśmy pilne wyjaśnianie sprawy. Wszystko wskazuje na cyberatak i zaplanowaną dezinformację!
— Krzysztof Gawkowski (@KGawkowski) May 31, 2024
O kolejnych ustaleniach będę informował na bieżąco.
Czytaj też: Celowali w lotnisko wojskowe. Rosjanie zaatakowali rakietami i dronami
Źródło:
Autor:
RDC /PA
Kategorie: