Wiadomości
Udostępnij:
Druga tura wyborów samorządowych w pow. okołowarszawskich. Sprawdź wyniki
-
22.04.2024 06:43
-
Aktualizacja: 11:08 22.04.2024
Znamy wyniki II tury wyborów samorządowych na burmistrzów i prezydentów miast w powiatach okołowarszawskich. Głosowanie odbyło się wczoraj w godzinach 9:00-21:00. Mieszkańcy wybrali burmistrzów między innymi Wołomina, Łomianek czy Pruszkowa.
Państwowa Komisja Wyborcza podała w poniedziałek na swojej stronie wyniki ze 100 proc. obwodów głosowania w II turze wyborów samorządowych. Frekwencja wyborcza - według tych danych - wyniosła 44,06 proc.
W Legionowie wygrał Kiełbasiński (TD), Smogorzewski pokonany po 22 latach
W wyborach na prezydenta miasta Legionowa zwyciężył Bogdan Kiełbasiński z Trzeciej Drogi, który otrzymał 51,92 proc. poparcia. Z kolei urzędujący od 22 lat prezydent miasta Roman Smogorzewski miał 48,08 proc. głosów.
To wyniki ze wszystkich obwodów do głosowania w mieście, które Państwowa Komisja Wyborcza podała na swojej stronie internetowej przed godz. 5 w poniedziałek. Legionowo było w skali kraju tym miastem, z którego najpóźniej spłynęły pełne wyniki. Najdłużej na stronie PKW brakowało informacji z obwodowej komisji wyborczej numer 3 działającej w zespole szkolno-przedszkolnym przy ulicy Jana Pawła I.
Po podliczeniu głosów ze wszystkich komisji wyborczych na Bogdana Kiełbasińskiego (Trzecia Droga Polska 2050 i PSL) oddano 9010 głosów. Z kolei dotychczasowy prezydent Roman Smogorzewski (Porozumienie Samorządowe) otrzymał 8342 głosy.
Frekwencja w drugiej turze w Legionowie wyniosła 43,68 proc.
Bogdan Kiełbasiński to wieloletni legionowski radny i lider lokalnego stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS). Startował jako kandydat Trzeciej Drogi, czyli Polski 2050 i PSL.
Roman Smogorzewski był prezydentem Legionowa od 22 lat. Popierali go miejscowi samorządowcy skupieni wokół Porozumienia Samorządowego (PS) oraz Platforma Obywatelska.
W pierwszej turze wyborów dotychczasowy włodarz miasta uzyskał 42,02 proc. głosów, oddano na niego 8878 głosów. Na Kiełbasińskiego głosowało 4847 wyborców, co dało mu poparcie na poziomie 22,94 proc.
Kiełbasiński wszedł do drugiej tury z niewielką przewagą nad kolejnym kandydatem. Na trzeciego w pierwszej turze Andrzeja Kalinowskiego (PiS) zagłosowało 4491 mieszkańców Legionowa, co przełożyło się na 21,26 proc. poparcia. (PAP)
W Nowym Dworze Mazowieckim nowy burmistrz, w Wołominie bez zmian
Burmistrzem Nowego Dworu Mazowieckiego został Sebastian Sosiński, a w Wołominie burmistrzem pozostanie Elżbieta Radwan - podała Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie danych ze 100 proc. obwodów do głosowania.
Jak poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek na swojej internetowej Państwowa Komisja Wyborcza, w wyborach na burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego zwyciężył Sebastian Sosiński, na którego zagłosowało 59,88 proc. wyborców. Pokonał dotychczasowego burmistrza Jacka Kowalskiego (komitet Stowarzyszenie "Wiarygodność, Niezależność, Dialog"), który otrzymał 40,12 proc. głosów.
Na Sosińskiego oddano 6407 głosów. Nowy burmistrz startował z komitetu NDM Odnowa. Ma 41 lat. Był dyrektorem Twierdzy Modlin i jednego z hoteli w mieście, kierował także lokalną organizacją turystyczną Trzech Rzek.
Frekwencja w Nowym Dworze Mazowieckim wyniosła 49,97 proc.
Z kolei w Wołominie burmistrzem ponownie została Elżbieta Radwan. W drugiej turze uzyskała 55,51 proc. głosów i pokonała Roberta Kobusa z PiS, na którego zagłosowało 44,49 proc. wyborców.
Startująca z własnego komitetu Radwan otrzymała 10 238 głosów.
Frekwencja w Wołominie wyniosła 47,89 proc.
Arkadiusz Strzyżewski burmistrzem Góry Kalwarii
Arkadiusz Strzyżewski (KW Wyborców Nowa Kalwaria) został ponownie burmistrzem Góry Kalwarii, uzyskał w drugiej turze wyborów samorządowych 54,34 proc. głosów, pokonując Aleksandrę Fedynicz-Komosę (KW Wyborców "Bezpartyjni Góra Kalwaria"), która otrzymała 45,66 proc. głosów.
Strzyżewski, który jest członkiem PO, uzyskał 4543 głosów, a dotychczasowa przewodnicząca Rady Miejskiej w Górze Kalwarii Aleksandra Fedynicz-Komosa - 3817 głosów.
Także w 2018 roku do rozstrzygnięcia wyborów na burmistrza w Górze Kalwarii potrzebna była druga tura. Arkadiusz Strzyżewski pokonał w niej wówczas urzędującego burmistrza, Dariusza Zielińskiego.
Z kolei burmistrzem Nowego Miasta nad Pilicą została Barbara Gąsiorowska (KWW Razem dla Dobra Gminy), pokonując w II turze Mariusza Dziubę (KW Prawo i Sprawiedliwość) zaledwie 6 głosami. Gąsiorowska uzyskała 50,08 proc. głosów, a Dziuba - 49,92 proc. głosów.
Jacek Orych ponownie wybrany burmistrzem Marek
W drugiej turze wyborów na burmistrza Marek zwyciężył kandydujący z własnego komitetu dotychczasowy burmistrz Jacek Orych, który zdobył 61,16 proc. głosów - podała Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie danych ze 100 proc. obwodów do głosowania.
Jak podała PKW, wybory na burmistrza Marek ponownie wygrał kandydat bezpartyjny Jacek Orych (61,16 proc. poparcia), który starł się ze startującym z własnego komitetu Tomaszem Paciorkiem (38,84 proc.).
Na Orycha w drugiej turze wyborów głos oddało 5895 wyborców.
Frekwencja w drugiej turze wyborów na burmistrza Marek wyniosła 34,44 proc.
PKW oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Marek podała w niedzielę przed godz. 23.30.
W Pruszkowie drugą turę wyborów na prezydenta wygrał Piotr Bąk (KO)
Drugą turę wyborów na prezydenta Pruszkowa wygrał radny miejski Piotr Bąk (KO). Według wyników podanych przez PKW, uzyskał on 51,29 proc. głosów. Pokonał obecnego włodarza miasta Pawła Makucha, który otrzymał 48,71 proc. głosów.
Państwowa Komisja Wyborcza w nocy z niedzieli na poniedziałek podała na swojej stronie internetowej wyniki głosowania w Pruszkowie na podstawie danych ze wszystkich komisji wyborczych w mieście. Na Piotra Bąka (Koalicja Obywatelska) oddano 9969 głosów. Startujący z własnego komitetu dotychczasowy prezydent Pruszkowa Paweł Makuch otrzymał 9467 głosów. Obu kandydatów dzieliły więc 502 głosy.
Frekwencja w Pruszkowie wyniosła w drugiej turze 42,74 proc.
W pierwszej turze 7 kwietnia Paweł Makuch otrzymał 25,17 proc. poparcia, a Piotr Bąk - 24,02 proc. Obu konkurentów dzieliła najmniejsza w kraju różnica poparcia w pierwszej turze, bo wynosząca niewiele ponad jeden punkt procentowy. W liczącym 65 tys. mieszkańców Pruszkowie ubiegającego się o reelekcję Pawła Makucha poparło 6130 wyborców, natomiast Piotra Bąka zagłosowało o 281 osób mniej (5849).
O tym, kto będzie kontrkandydatem obecnie urzędującego prezydenta, zadecydowały w pierwszej turze zaledwie 62 głosy. O tyle Bąk wyprzedził trzeciego w pierwszej turze Michała Landowskiego, sekretarza powiatu pruszkowskiego, który kandydował z komitetu Mazowiecka Wspólnota Samorządowa. Otrzymał on 5787 głosów (23,76 proc.). Landowski swoje poparcie w II turze wyborów przekazał Piotrowi Bąkowi.
PKW podała wyniki wyborów na burmistrzów Ząbek, Konstancina-Jeziorny i Kobyłki
W II turze wyborów na burmistrza Ząbek ponownie została wybrana Małgorzata Zyśk, która zdobyła 64,13 proc. głosów; w Konstancinie-Jeziornie z wynikiem 61,81 proc. zwyciężył Michał Wiśniewski, zaś w Kobyłce Konrad Kostrzewa - z wynikiem 56,81 proc. - podała PKW.
Są to wyniki opublikowane przez Państwową Komisję Wyborczą na podstawie danych ze 100 proc. obwodów do głosowania w tych miastach.
Wybory na burmistrza Ząbek wygrała startująca z własnego komitetu dotychczasowa burmistrz Małgorzata Zyśk zdobywając 64,13 proc. poparcia. Jej kontrkandydatka z KO Edyta Kalata zdobyła 35,87 proc. poparcia.
Na Zyśk w drugiej turze wyborów głos oddało 6059 wyborców.
Frekwencja w drugiej turze wyborów na burmistrza Ząbek wyniosła 34,59 proc.
W Konstancinie-Jeziornie wybory na burmistrza wygrał w drugiej turze kandydat KO Michał Wiśniewski, który zdobył 61,81 proc. poparcia. Jego kontrkandydat, popierany przez PiS Marek Skowroński przegrał z wynikiem 38,19 proc.
Na Wiśniewskiego w drugiej turze wyborów głos oddało 5326 wyborców.
Frekwencja w drugiej turze wyborów na burmistrza Konstancina-Jeziorny wyniosła 45,50 proc.
W Kobyłce burmistrzem wybrany został Konrad Kostrzewa, który otrzymał 56,81 proc. poparcia. Dotychczasowa burmistrz Edyta Zbieć zdobyła 43,19 proc. poparcia. Oboje startowali z własnych komitetów.
Na Kostrzewę w drugiej turze wyborów głos oddało 5174 wyborców.
Frekwencja w drugiej turze wyborów na burmistrza Kobyłki wyniosła 47,26 proc.
Nowi burmistrzowie w Łomiankach, Nasielsku i Milanówku
W drugiej turze wyborów na burmistrza Łomianek zwyciężył kandydat bezpartyjny Tomasz Dąbrowski, który zdobył 71,51 proc. głosów; w Nasielsku z wynikiem 53,19 proc. zwyciężył Radosław Kasiak, zaś w Milanówku Artur Niedziński - podała PKW na podstawie danych ze 100 proc. obwodów do głosowania.
W podwarszawskich Łomiankach, gdzie w drugiej turze wyborów starli się bezpartyjni kandydaci Tomasz Dąbrowski i Piotr Rusiecki zwyciężył ten pierwszy, zdobywając 71,51 proc. poparcia, podczas gdy Rusiecki zdobył 28,49 proc. głosów.
Na Dąbrowskiego w drugiej turze wyborów głos oddało 6394 wyborców.
Frekwencja w drugiej turze wyborów na burmistrza Łomianek wyniosła 40,88 proc.
W Nasielsku z wynikiem 53,19 proc. poparcia zwyciężył Radosław Kasiak. Jego kontrkandydat Dawid Domała zdobył 46,81 proc. głosów. Obaj byli kandydatami bezpartyjnymi. Na Kasiaka głos oddało 3824 wyborców. Frekwencja w drugiej turze wyborów na burmistrza Nasielska wyniosła 47,18 proc.
Również w Milanówku burmistrzem został kandydat bezpartyjny Artur Niedziński zdobywając 65,61 proc. poparcia. Jego kontrkandydat Piotr Napłoszek zdobył 34,39 proc. poparcia.
Na Niedzińskiego zagłosowało 4537 wyborców. Frekwencja w drugiej turze wyborów na burmistrza Milanówka wyniosła 54 proc.
Krzysztof Chaciński ponownie wybrany burmistrzem Radzymina
W drugiej turze wyborów na burmistrza Radzymina zwyciężył dotychczasowy burmistrz Krzysztof Chaciński, który zdobył 61,66 proc. głosów - podała Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie danych ze 100 proc. obwodów do głosowania.
Jak podała PKW, wybory na burmistrza Radzymina ponownie wygrał kandydat bezpartyjny Krzysztof Chaciński (61,66 proc. poparcia), który starł się również z bezpartyjnym Tomaszem Bielcem (38,34 proc.).
Na Chacińskiego w drugiej turze wyborów głos oddało 5989 wyborców. Frekwencja w drugiej turze wyborów na burmistrza Radzymina wyniosła 45,29 proc.
Czytaj też: Wybory samorządowe 2024. W II turze wybrano prezydentów Radomia, Siedlec i Ostrołęki
Źródło:
Autor:
RDC /PL