Wiadomości
Udostępnij:
Wystawa tkanych gobelinów w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
-
11.07.2024 21:08
-
Aktualizacja: 05:56 12.07.2024
Wystawę tkanych gobelinów można oglądać od 12 lipca w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie – mieście z ponad 180-letnią tradycją przemysłu lniarskiego. Autorami prezentowanych prac są członkowie Stowarzyszenia Tkalnia Artystyczna oraz artyści amatorzy z Pracowni Tkactwa Artystycznego Penelopa.
Na wystawie, zorganizowanej w surowych wnętrzach dawnej fabryki lnu, prezentowane są tkane ręcznie gobeliny o różnorodnej tematyce. Są to barwne pejzaże, martwe natury, sceny rodzajowe i kompozycje abstrakcyjne. Ich twórcy czerpią inspiracje z natury, motywów architektonicznych czy malarstwa znanych artystów.
„Gobeliny, które zaprezentujemy w Muzeum Lniarstwa, zdobyły liczne nagrody i wyróżnienia na wystawach i konkursach, także ogólnopolskich” – podkreśliła prezeska Stowarzyszenia Tkalnia Artystyczna Monika Berezowska.
Autorami prac są członkowie założonego w 2022 r. Stowarzyszenia Tkalnia Artystyczna oraz artyści amatorzy z Pracowni Tkactwa Artystycznego Penelopa, którzy od ponad 30 lat oddają się tej wyjątkowej stwórczości. Penelopa trzykrotnie otrzymywała tytuł najlepszej amatorskiej pracowni tkackiej w Polsce podczas Ogólnopolskiego Triennale Twórczości Nieprofesjonalnej w Turku.
Len w Żyrardowie
W kwietniu minęło 25 lat od definitywnego zamknięcia żyrardowskich Zakładów Lniarskich. Według dyrektora Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie Jacka Czubaka tkactwo stanowi integralną cześć lokalnej historii i przemysłowego dziedzictwa Żyrardowa.
– Wystawa gobelinów jest świetnym połączeniem tradycyjnej, nieco zapomnianej dziś techniki, z pasją i sztuką. To rękodzieło najwyższej jakości – podkreślił Czubak.
Wernisażowi wystawy, który zaplanowano na piątek 12 lipca, będzie towarzyszył pokaz tkania na zabytkowych krosnach żakardowych będących częścią ekspozycji Muzeum Lniarstwa. Prace prezentowane będą do 4 sierpnia.
Muzeum Lniarstwa
Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie należy do najciekawszych miejsc pielęgnujących lniarskie tradycje i obrazujących dzieje przemysłu lniarskiego na ziemiach polskich.
Muzeum Lniarstwa ma siedzibę w jednym z pofabrycznych budynków Bielnika, który stanowił niegdyś część kompleksu produkcyjnego żyrardowskiej fabryki. Monumentalne postindustrialne przestrzenie muzeum są ściśle związane z ponad 180-letnią tradycją przemysłu lniarskiego.
W budynku mieścił się niegdyś oddział drukarni żyrardowskich Zakładów Lniarskich, które już pod koniec XIX wieku stały się najpotężniejszą fabryką lnu ówczesnej Europy, a wyroby były znane i cenione na całym świecie.
Budynek siedziby muzeum jest obiektem zabytkowym, częścią XIX-wiecznej osady fabrycznej w Żyrardowie, uznanej za pomnik historii, czyli najwyższą formę ochrony zabytków w Polsce.
Czytaj też: Bez cennika, ale z duchowym wsparciem. „Ksiądz z Osiedla” otworzył kawiarnię nad Wisłą
Źródło:
Autor:
RDC /PA