Wiadomości
Udostępnij:
Nowa państwowa instytucja kultury. Czym zajmuje się Instytut Książki?
-
03.06.2024 13:08
-
Aktualizacja: 18:31 25.06.2024
Z dniem 1 czerwca w wyniku połączenia Instytutu Książki i Instytutu Literatury, rozpoczęła działalność nowa państwowa instytucja kultury – Instytut Książki - poinformował resort kultury. Dyrektorem Instytutu Książki jest Grzegorz Jankowicz.
1 czerwca rozpoczęła działalność nowa państwowa instytucja kultury – Instytut Książki. Powstała w wyniku połączenia Instytutu Książki i Instytutu Literatury. Jak podano, "konsolidacja jednostek i powstanie nowej odbyło się na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 kwietnia 2024 r.".
"Do zakresu działalności Instytutu należy dbałość o rozwój kultury literackiej w Polsce, promocja polskiej literatury w kraju i za granicą, inicjowanie i prowadzenie działań proczytelniczych w Polsce, a także tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi rodzimej twórczości literackiej oraz wspieranie rynku książki" - napisano.
Kto jest dyrektorem Instytutu Książki?
Dyrektorem Instytutu Książki jest Grzegorz Jankowicz. To filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, krytyk i tłumacz. Był dyrektorem programowym Festiwalu Conrada, redaktorem działu kultury "Tygodnika Powszechnego", dyrektorem programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego oraz jurorem Nagrody Conrada.
Jest autorem publikacji takich jak: "Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami" (Kraków 2013), "Cmono. Rozmowy z pisarzami" (Kraków 2013), "Gombrowicz – Loading. Esej o formie życia" (Wrocław 2014), "Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje" (2015). Pod jego redakcją ukazał się tom "Opowieść o dwóch miastach. Wrocław i Kraków" (Kraków 2015) - prezentacja Wrocławia i Krakowa jako miast literatury.
Wspólnie z Anną Kałużą przygotował tomy: "Pracownia Poetycka Silesius. Rok 1: Foks, Sosnowski" (Wrocław 2015) oraz "Pracownia Poetycka Silesius. Rok 2: Matywiecki, Pasewicz, Pietrek" (Wrocław 2016).
Z Zofią Król zredagował książkę "Wolne słowa. Zestaw do ćwiczeń indywidualnych i zbiorowych" (Gdańsk 2016). Z Alberto Manguelem napisał książkę "Małe języki, wielkie literatury. Small Languages, Big Literature" (Gdańsk 2017). Jest także autorem książek: "Blizny. Eseje" (Wrocław 2019) oraz "Życie w kuli. Parmigianino, Ashbery i sztuka przemiany" (Kraków 2020). Prowadzi warsztaty czytelnicze z młodzieżą, seniorami oraz osadzonymi.
Czytaj też: Nowy sezon kulturalny w Królikarni. Co przygotowano w letnim programie? [SPRAWDŹ]
Źródło:
Autor:
RDC /PL
Kategorie: