Wiadomości
Udostępnij:
Warszawa stanie się światową stolicą muzyki barokowej. Rusza 12. Festiwal Oper Barokowych
-
02.09.2024 12:32
-
Aktualizacja: 18:53 02.09.2024
Występ światowej sławy mezzosopranistki Joyce DiDonato, gwiazdy scen operowych USA i Europy, m.in. Metropolitan Opera w Nowym Jorku, zainauguruje dzisiaj. 12. Festiwal Oper Barokowych Warszawskiej Opery Kameralnej. Łącznie w wydarzeniu weźmie udział blisko dwustu artystów z kraju i zagranicy.
Dziś rozpoczyna się 12. edycja Festiwalu Oper Barokowych. Zainauguruje go koncert amerykańskiej gwiazdy operowej sceny – Joyce DiDonato, z towarzyszeniem legendarnej orkiestry Il Pomo d’oro.
Posłuchaj rozmowy | Poranek RDC | 12. edycja Festiwalu Oper Barokowych
Dyrektor artystyczny Festiwalu maestro Adam Banaszak powiedział na antenie Polskiego Radia RDC, że gwiazda operowa wystąpi z projektem „Eden”.
— Eden, który Joyce DiDonato prezentuje wraz z orkiestrą Il Pomo d’oro, również gwiazdorską w świecie muzyki dawnej, rzeczywiście w tej chwili prezentowany jest w stolicach muzyki całego świata. Jest pewną wyrafinowaną grą nie tylko muzyki, nie tylko doboru repertuaru, ale również światła, gry scenicznej — podkreślił Banaszek.
Pierwszy koncert odbędzie się o godzinie 19 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Punkt kulminacyjny festiwalu
Jak wyjaśniono na stronie Warszawskiej Opery Kameralnej, „punktem kulminacyjnym festiwalu będzie 10 października premiera opery Juliusz Cezar George'a Friedricha Haendla (dyr. Adam Banaszak, reż. Włodzimierz Nurkowski)”.
Przypomniano, że „Festiwal potrwa od 2 września do 24 listopada, a wypełnią go spektakle operowe, koncerty oraz recitale”.
„Istotnym elementem będzie ukazanie oddziaływania muzyki baroku na kompozycje tworzone w czasach nam bliższych, w szczególności na muzykę XX wieku. Tym samym obok twórczości Georga Friedricha Haendla, Antonia Vivaldiego, Jeana-Philippe'a Rameau, Jana Sebastiana Bacha, Henry'ego Purcella i Claudia Monteverdiego zabrzmią dzieła Charlesa Ivesa, Gustava Mahlera i Aarona Coplanda” - czytamy w informacji.
Jeden z najbardziej prestiżowych festiwali
Łącznie w Festiwalu weźmie udział blisko dwustu artystów z kraju i zagranicy, a Warszawa jesienią stanie się niekwestionowaną światową stolicą muzyki barokowej.
Jak wyjaśniono, „Festiwal Oper Barokowych to cykliczne wydarzenie, które na przestrzeni lat stało się jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali na muzycznej mapie Polski”. „Jego historia sięga roku 1993, a źródłem powstania były rosnąca popularność muzyki barokowej, liczne odkrycia i rekonstrukcje dawnego repertuaru wspomagane dogłębną wiedzą historyczną (wirtuozeria wykonawcza utrzymana w duchu epoki) zespołu Warszawskiej Opery Kameralnej” - czytamy w informacji.
„Warto w tym miejscu przypomnieć, że to właśnie w Warszawie w XVII wieku działała jedna z pierwszych stałych scen operowych w Europie, co pokazuje, jak głęboko sięgają korzenie obecności opery w Polsce” - dodano na stronie WOK.
Czytaj też: Nowa ustawa medialna ma być gotowa pod koniec roku. Co się zmieni?
Źródło:
Autor:
Miłosz Kuter/DJ
Kategorie: