Łosiowisko
Historia, tradycje, kultura Mazowsza.
- Kiedyś jechałem samochodem i usłyszałem swoją piosenkę (...). To było okropne i ohydne. Nigdy więcej nie będę śpiewał. Teoria śpiewu rozróżnia kilka głosów - sopran, alt i tak dalej. Mój głos nie łapie się w żadnej z tych skal. Określam go między styropianem jeżdżącym po szkle a zarzynaną maciorką. Piosenka satyryczna, kabaretowa czy jakakolwiek inna powinna słuchaczom sprawiać odrobinę przyjemności. Powiedziałem sobie, właśnie słuchając się w radiu, że poza sporadycznymi przypadkami, kiedy trzeba będzie zaśpiewać, to ja raczej swoją działalność piosenkarską ograniczę do tzw. tekściarstwa - mówi Tomasz Jachimek, satyryk oraz autor piosenek i sztuk teatralnych.
Jak opowiada gość "Wieczoru RDC", czeski bard - Jaromír Nohavica - przetłumaczył jego piosenkę na język polski. - Dla mnie to niewiarygodna historia - mówi Jachimek.
Wszystko zaczęło się, gdy jego młodszy brat - Szymon Jachimek - dał mu posłuchać utworu "Milionerzy" Nohavicy. - Tam ludzie fantastycznie się śmieli, bo to było na żywo nagranie z koncertu. Po drugie - genialna melodyjka, którą gdzieś sobie zakodowałem i tak sobie chodziłem, i śpiewałem. Wpadł mi pomysł na piosenkę o zupełnie innej treści. Nie było tam wiele o milionerach - wspomina gość Teresy Drozdy.
Utwór "Temat tabu, czyli ballada o jamniku" został pierwszy raz wykonany w czasie VI Festiwalu Kabaretów w Zielonej Górze w 2008 roku. Potem zadzwonił do niego reżyser Krzysztof Jaślar z prośbą, czy może wykorzystać piosenkę w przygotowywanym przedstawieniu "Zamach na MoCarta".
- Spytał, czy nie miałbym nic przeciwko, gdyby tę piosenkę wykonał sam Zbigniew Zamachowski w towarzystwie kwartetu Grupa MoCarta. Zgodziłem się i piosenka "potoczyła się" - mówi gość RDC.
W lipcu 2015, jak opowiada Jachimek, dostał wiadomość od samego Jaromira Nohavicy.
- Myślę "ok, obracam się w gronie kabareciarzy, więc ktoś zrobił sobie żart". Nie ma cudów, aby Jaromír Nohavica pisał do Tomasza Jachimka, bo niby w jakiej sprawie? Klikam, bo ciekawość zwyciężyła i pan Jaromír mówi, że dotarła do niego płyta pt. "Jaromír Nohavica zaśpiewany" i teraz jest mu bardzo głupio, bo ta wersja "Pies proboszcza" była przedstawiona jako tekst Jaromíra Nohavicy w tłumaczeniu Tomasza Jachimka i w wykonaniu Zbigniewa Zamachowskiego. Pan Jaromír zachował się z wrodzoną mu klasą i powiedział "nie, to było zupełnie inaczej", że tylko melodia jest jego, ale żeby wszystko się zgadzało, to on przetłumaczył wersję "Psa proboszcza" na czeski, która jest dużo lepsza od mojej - opowiada gość RDC.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność ogłosiła właśnie nabór do trzech bardzo ciekawych projektów o tematyce historycznej dla studentów, nauczycieli i uczniów. Udział jest bezpłatny, można starać się o pobyt w międzynarodowej grupie w miejscach pamięci w różnych krajach. O szczegółach projektów oraz o tym, dlaczego warto zainteresować młodych ludzi historią i jak to zrobić - Rafał Rogulski, dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
19.04.2025
12 min 06 s
O co tak naprawdę chodzi w sporze o feminatywy, czy należy pisać "witam" na początku e-maila oraz dlaczego właściwie warto mówić i pisać poprawnie? W "Wieczorze RDC" Mateusz Adamczyk, językoznawca, polonista i propagator wiedzy o polszczyźnie opowiada o swojej nowej książce "Jak słowo daję. Współczesny poradnik językowy", dzieli się ciekawostkami z historii języka polskiego i podpowiada, jak mówić, by język nas łączył, a nie dzielił.
19.04.2025
30 min 55 s
Od 25 kwietnia w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej można oglądać wystawę "Pictura fidelis" przedstawiającą malarstwo sakralne Andrzeja Boja Wojtowicza. Artysta tworząc obrazy kultowe nie ogranicza się jedynie do studiowania ikonografii tematu, ale podporządkowuje sakralnemu charakterowi swoich dzieł cały proces twórczy, zaczynając od przygotowywanych własnoręcznie farb, poprzez zakorzenione w tradycji europejskiego malarstwa sakralnego studia rysunkowe, dobór barw, a nawet fakturę obrazów, która wzmacnia sakralny charakter jego dzieł. Tradycyjna ikonografia chrześcijańska jest przez artystę wzbogacana w twórczy sposób, który jest owocem medytacji nad prawdami wiary. O ekspozycji oraz twórczości Andrzeja Boja Wojtowicza opowiada dyrektor MAW i kurator wystawy Piotr Kopszak.
19.04.2025
11 min 08 s
Jak spędzali Wielkanoc mieszkańcy Lipiec Reymontowskich ponad sto lat temu? Władysław Reymont w swojej nagrodzonej literacką nagrodą Nobla powieści "Chłopi" uwiecznił obyczaje i obrzędy roku liturgicznego towarzyszące przygotowaniom do obchodów Świąt Wielkanocnych. Czego symbolem było słońce w utworze noblisty, kiedy odbywał się pogrzeb żuru i śledzia oraz kto w Lipcach miał największy talent do ozdabiania kraszanek - opowiada prof. Maria Olszewska z Wydziału Polonistyki UW.
19.04.2025
29 min 50 s
Wystawa „Drogi do Jerozolimy” to próba uchwycenia fenomenu tego miasta jako świętego miejsca trzech wielkich religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Ekspozycja nawiązuje również do szczególnej lokalizacji Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Warszawie – przy Alejach Jerozolimskich 3.
O wystawie opowiadał:
12.04.2025
14 min 45 s
Nowa książka Boże władztwo to opowieść o tym, jak chrześcijaństwo – wychodząc od wyjątkowego w dziejach skandalu – wywróciło dawny porządek i ukształtowało sposób myślenia cywilizacji łacińskiej. O książce Toma Hollanda opowiadała:
12.04.2025
23 min 28 s
Setki biegaczy zmierzyły się z ponad 800 schodami prowadzącymi do mety XIII Biegu na Szczyt Rondo 1. Wśród uczestników nie zabrakło zarówno profesjonalnych towerrunnerów z całego świata, jak i znanych polskich sportowców, którzy na co dzień trenują zupełnie inne dyscypliny. Jak co roku, impreza wspiera dzieci z SOS Wioski Dziecięcej w Kraśniku. O inicjatywie opowiadali:
12.04.2025
17 min 11 s
Gościem Radosława Młynarczyka w cyklu Poza Kanonem była Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, dziennikarka Tygodnika Polityka. Bohaterem audycji, po raz drugi: Tadeusz Konwicki.
12.04.2025
17 min 44 s
O jutrzejszym Marszu modlitwy „Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego”. O godz. 16:00 rozpocznie się przy Pomniku Bohaterów Getta, a zakończy przy pomniku Umschlagplatz - a na wspólną wędrówkę i modlitwę zaprasza Stanisław Krajewski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
06.04.2025
16 min 46 s
Gościem Radosława Młynarczyka w cyklu Poza kanonem jest Justyna Sobolewska - krytyczka literacka, dziennikarka Tygodnika Polityka.
06.04.2025
19 min 29 s
PODCASTY
Historia, tradycje, kultura Mazowsza.
Z życiem, werwą i muzyką „Odkrywamy Mazowsze”. Pomagamy odróżnić świat wirtualny od rzeczywistego, a to najlepiej robią nasi eksperci od nowych technologii.
Cezary Polak zaprasza do audycji ludzi, którzy mieli odwagę działać inaczej