Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Jubileuszowy Konkurs Fotografii Naukowej, który dotyczy badań prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim, jest już rozstrzygnięty. Wyróżnione prace prezentowane są w Łazienkach Królewskich. Na fotografiach można m.in. zobaczyć lewitujący nadprzewodnik, fotografie Drogi Mlecznej, egipską mumię kota czy świat widziany w podczerwieni.
Nowe spojrzenie
Michał Chiliński, doktorant Międzywydziałowych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego, uczestnik konkursu, podkreślał, że trudno jest podać definicję fotografii naukowej.
- Gdy mamy nauki społeczne, to de facto każde zdjęcie może być fotografią naukową. Jeśli przejrzymy zdjęcia chociażby z portali społecznościowych, to nagle okazuje się, że każde prezentuje jakieś działania społeczne. Z drugiej strony w nauce przyrodniczej zdjęcia często pokazują jakiś proces poznawczy albo ułatwiają nam zauważenie czegoś, czego nie widzimy gołym okiem - mówił.
Jak tłumaczył, "fotografia w naukach przyrodniczych pozwala zauważyć pewne relacje przestrzenne, których normalnie nie widzimy". - Dopiero wtedy, mając ten nowy punkt widzenia, jesteśmy w stanie coś odkryć. Coś, czego chodząc po ziemi czy patrząc tak, jak widzą nasze oczy, nie jesteśmy w stanie dostrzec. To po części jest fotografia naukowa. Ona pomaga nam odkrywać i opisywać świat - wyjaśnił.
Dr Jan Skowron z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, który zajął drugie miejsce za zestaw prac „Droga Mleczna”, tłumaczył, że czasami zdjęcie zrobione zwykłym aparatem może być bardziej przydatne niż szereg skomplikowanych obliczeń.
- My na co dzień zajmujemy się robieniem zdjęć nieba, ale nie są one bardzo widowiskowe, tylko są one bardzo wnikliwe i dokładne (...). Mamy teleskop o bardzo dużym polu widzenia, który robi wielki przegląd nieba zmiennego. Próbowaliśmy wybrać pola na niebie, które będą najbogatsze w gwiazdy i najmniej zasłonięte przez pył. Okazuje się, że nie było takich katalogów gwiazd, które moglibyśmy użyć do wybrania najlepszych pól obserwacyjnych, a najlepszym katalogiem dla naszych potrzeb było po prostu dobre, głębokie zdjęcie nieba w obszarze ku centrum naszej Galaktyki, na którym było widać gęste obszary gwiazdowe i obszary pyłowe. Na postawie tego zdjęcia zaprojektowaliśmy pole obserwacyjne, które teraz (badamy - red.). To jest przykład na to, że dane naukowe były mniej przydatne i trudniejsze do użycia niż zwykłe zdjęcie - wyjaśnił
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1446)
-
Zagadka lateralna
Dzisiejsza zagadka lateralna jest może mniej niż zazwyczaj lateralna... ale to dlatego, że dotyczy spraw jak najbardziej realnych, prawdziwych i historycznych
Zabieramy bowiem naszych słuchaczy na wycieczkę śladami sukcesów oręża polskiego - w krótkim wyborze sześciu scen rodzajowych... Jest to oczywiście wybór całkowicie subiektywny
Subiektywny był ma się rozumieć człowiek (se moi!), a nasze AI tylko grzecznie* pomagało.
Tak powstało sześć ilustracji - od A do F - a my tradycyjnie czekamy po godzinie 21:00 na naszych dzielnych Słuchaczy i Słuchaczki
Numer telefonu też constans - 22 645 90 90/
Życzymy powodzenia
*a my grzecznie dziękowaliśmy za każdym razem, licząc na to, że się internetowi miliarderzy wkurzą i ich apopleksja trafi...
BONUS
Żeby nam rozmaite środowiska niczego broń Bóg nie zarzuciły - przygotowaliśmy drobny dodatek w postaci niewiasty. Niewiasta jest też zagadką, ale dajemy ją osobno, żeby miejsce było poczesne
Miłego zgadywania
-
22.04.2025
-
50 min 29 s
-
-
Antropologia krajobrazu
Gość:
- dr hab. Łukasz Smyrski, prof. IAE PAN Ośrodek Etnologii i Antropologii Współczesności, Zespół Antropologii Niezdyscyplinowanej, Instytut Archeologii i Etnologii Polska Akademia Nauk
-
22.04.2025
-
51 min 31 s
-
Kalendarium i zagadki naukowe
Dzisiejsza zagadka lateralna zabiera nas w podróż po... Europie! A w każdym razie: po takiej Europie, jaką widzi sztuczna inteligencja.
Sztuczna inteligencja w zasadzie jest zglobalizowana, ale o Starym Kontynencie i zamieszkujących go narodach wie dokładnie tyle, ile wyczyta w internecie. A tam różne rzeczy są napisane. Np. że w Niemczech najważniejsze nie są historia, czy kultura tylko... kiełbaski!
Stąd właśnie wzięło się sześć ilustracji reprezentujących sześć narodów Europy. Może trochę w krzywym zwierciadle AI, ale zawsze...
Państwo możecie teraz zatrudnić swoją zupełnie nie-sztuczną inteligencję (lateralną) aby odgadnąć, o jakież to narody sztucznej inteligencji chodziło...
-
15.04.2025
-
33 min 47 s
-
-
„Od prezentowania dzieł do tworzenia krytycznej wiedzy. Eksperymenty kuratorskie w publicznym koncercie pierwszych dekad XXI wieku”
„Od prezentowania dzieł do tworzenia krytycznej wiedzy. Eksperymenty kuratorskie w publicznym koncercie pierwszych dekad XXI wieku” — to tytuł książki Moniki Pasiecznik, krytyk muzycznej i kuratorki, felietonistki „Odry. Absolwentki polonistyki UW i teorii muzyki Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
-
15.04.2025
-
43 min 41 s
-
-
Zagadka lateralna
Kontynuując wątek matematyczny, zagadkę lateralną postanowiliśmy poświęcić postaciom, o których zapomnieć to aż wstyd -- wielkim polskim matematykom, którzy na cały świat rozsławili nasz kraj swoimi osiągnięciami naukowymi. Sztuczna Inteligencja tylko nam w tym pomogła...
I tak oto powstało sześć ilustracji, na których przedstawiliśmy wybranych polskich czempionów Królowej Nauk.
Zasady są proste -- należy zadzwonić na numer 22 645 90 90 i odgadnąć o kogo chodzi na danym obrazku, a także z czego ów matematyk jest znany.
-
08.04.2025
-
47 min 26 s
-
-
Japoński matematyk Masaki Kashiwara otrzymał Nagrodę Abela
Japoński matematyk Masaki Kashiwara otrzymał Nagrodę Abela.
W audycji rozmawialiśmy o tym z prof. Adamem Skalskim z Instytutu Matematycznego PAN, Europejskie Towarzystwo Matematyczne.
-
08.04.2025
-
42 min 38 s
-
-
Kalendarium i zagadki naukowe
Dzisiejsza zagadka lateralna ma zachęcić naszych drogich Słuchaczy do czytania... Sztuczną inteligencję już zachęciła! Jej tematem są bowiem znane polskie dzieła literackie. Tak zwane „lektury obowiązkowe”...
No może trochę przesadzam — nie wszystkie są lekturami... Niektórych, podejrzewam, nie zaakceptowałoby żadne MEN! No ale nie można mieć wszystkiego.
-
01.04.2025
-
51 min 24 s
-
-
O pochodzeniu pierwszych mieszkańców Mazowsza
Pierwsi mieszkańcy Mazowsza, z X wieku mieli mieszane pochodzenie: słowiańskie, bałtyjskie i azjatyckie — wynika z badań archeologów z PAN.
Goście:
- dr Katarzyna Skrzyńska, Ośrodek Archeologii Historycznej, Instytutu Archeologii i Etnologii PAN
- dr Łukasz Maurycy Stanaszek, antropolog, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie
-
01.04.2025
-
51 min 17 s
-
Kalendarium i zagadki naukowe
Dzisiejsza zagadka to subiektywny wybór wydarzeń z historii Polski -- tych, które Sztuczna Inteligencja uznała za na tyle niekontrowersyjne lub nieobraźliwe, że zgodziła się na ich temat przygotować jakąś ilustrację...
A ilustracje -- jak to u Sztucznej Inteligencji -- mocno lateralne...
Stąd i dla naszych dzielnych słuchaczy zagadka lateralna!
Sześć wydarzeń z historii Polski kryje się pod literami A do F.
-
25.03.2025
-
51 min 08 s
-
-
O rekonstrukcji naukowej dzieł sztuki
O rekonstrukcji naukowej dzieł sztuki - dr Łukasz Nawrocki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w 2018 roku obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która dotyczyła rekonstrukcji warsztatu malarskiego Rafaela Santi oraz badań fizykochemicznych, autor publikacji zatytułowanej "Rafael Santi. Rekonstrukcje i badania".
-
25.03.2025
-
49 min 36 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
34 odcinkiTo audycja, w której prezentujemy reportaże wybrane z bogatej oferty Polskiego Radia – utwory premierowe i archiwalne.
-
Popołudnie RDC
4232 odcinkiTowarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
-
Wyzwania przyszłości
96 odcinkówJak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY
-
Jest sprawa
2899 odcinkówTrzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.