Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Jubileuszowy Konkurs Fotografii Naukowej, który dotyczy badań prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim, jest już rozstrzygnięty. Wyróżnione prace prezentowane są w Łazienkach Królewskich. Na fotografiach można m.in. zobaczyć lewitujący nadprzewodnik, fotografie Drogi Mlecznej, egipską mumię kota czy świat widziany w podczerwieni.
Nowe spojrzenie
Michał Chiliński, doktorant Międzywydziałowych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego, uczestnik konkursu, podkreślał, że trudno jest podać definicję fotografii naukowej.
- Gdy mamy nauki społeczne, to de facto każde zdjęcie może być fotografią naukową. Jeśli przejrzymy zdjęcia chociażby z portali społecznościowych, to nagle okazuje się, że każde prezentuje jakieś działania społeczne. Z drugiej strony w nauce przyrodniczej zdjęcia często pokazują jakiś proces poznawczy albo ułatwiają nam zauważenie czegoś, czego nie widzimy gołym okiem - mówił.
Jak tłumaczył, "fotografia w naukach przyrodniczych pozwala zauważyć pewne relacje przestrzenne, których normalnie nie widzimy". - Dopiero wtedy, mając ten nowy punkt widzenia, jesteśmy w stanie coś odkryć. Coś, czego chodząc po ziemi czy patrząc tak, jak widzą nasze oczy, nie jesteśmy w stanie dostrzec. To po części jest fotografia naukowa. Ona pomaga nam odkrywać i opisywać świat - wyjaśnił.
Dr Jan Skowron z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, który zajął drugie miejsce za zestaw prac „Droga Mleczna”, tłumaczył, że czasami zdjęcie zrobione zwykłym aparatem może być bardziej przydatne niż szereg skomplikowanych obliczeń.
- My na co dzień zajmujemy się robieniem zdjęć nieba, ale nie są one bardzo widowiskowe, tylko są one bardzo wnikliwe i dokładne (...). Mamy teleskop o bardzo dużym polu widzenia, który robi wielki przegląd nieba zmiennego. Próbowaliśmy wybrać pola na niebie, które będą najbogatsze w gwiazdy i najmniej zasłonięte przez pył. Okazuje się, że nie było takich katalogów gwiazd, które moglibyśmy użyć do wybrania najlepszych pól obserwacyjnych, a najlepszym katalogiem dla naszych potrzeb było po prostu dobre, głębokie zdjęcie nieba w obszarze ku centrum naszej Galaktyki, na którym było widać gęste obszary gwiazdowe i obszary pyłowe. Na postawie tego zdjęcia zaprojektowaliśmy pole obserwacyjne, które teraz (badamy - red.). To jest przykład na to, że dane naukowe były mniej przydatne i trudniejsze do użycia niż zwykłe zdjęcie - wyjaśnił
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1428)
-
Zagadka lateralna
Po zeszłotygodniowych mękach z komediami filmowymi, które okazały się być zaskakująco trudnym przeciwnikiem dla Zgadujących (albo dla AI -- w sumie nie wiadomo), powracamy na bezpieczne wody złotych przebojów polskiej muzyki rozrywkowej.
Tu już nie ma to tamto! Jest sześć piosenek, a tytuł każdej został ukryty w obrazku, namalowanych pikselami przez sztuczną inteligencję... Dla ułatwienia (albo i nie?) AI umieściła w wygenerowanych przez siebie grafikach także subtelne podpowiedzi dotyczące tożsamości wykonawców.
Zadanie polega na odgadnięciu tytułu, wykonawcy oraz wskazaniu owych podpowiedzi.
Powodzenia!
P.S.: Sztuczna inteligencja tym razem zrobiła więcej niż 100% normy, bowiem wygenerował bonusowy obrazek -- bez podpowiedzi dotyczącej wykonawcy... ale za to bardzo uroczy. Ale to tak poza konkursem... :D
-
18.02.2025
-
48 min 18 s
-
-
O najnowszym raporcie i badaniach „Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez polskie oraz ukraińskie państwo”
O najnowszym raporcie i badaniach „Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez polskie oraz ukraińskie państwo”
Gość: dr Robert Staniszewski, Katedra Socjologii Polityki i Marketingu Politycznego Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, Uniwersytet Warszawski
-
18.02.2025
-
46 min 06 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Uff! Dziś sztuczna inteligencja byłą wyjątkowo oporna i mało błyskotliwa. Trudno było ją zmusić do pracy -- może nie lubi komedii filmowych?
No ale my lubimy, a AI nie ma tu nic do gadania! Za to Państwo macie sporo do powiedzenia, bo tradycyjnie sześć zagadek, oznaczonych literami A do F czeka już na Państwa na Facebooku PR RDC.
Podsumowując: w zestawie są trzy polskie i trzy zagraniczne komedie filmowe. Należy odgadnąć tytuł, reżysera, oraz odtwórcę głównej roli.
-
11.02.2025
-
50 min 37 s
-
-
Prof. Ryszard Buczyński laureatem konkursu NAWA Canaletto 2024
Prof. Ryszard Buczyński z Wydziału Fizyki UW, który został laureatem konkursu NAWA Canaletto 2024. Konkurs ma na celu wsparcie mobilności naukowców z Włoch i Polski.
– Otrzymane finansowanie pozwoli mojemu zespołowi na realizację współpracy naukowej w zakresie badań nad wewnętrzną strukturą światłowodów specjalnych, zawierających w rdzeniu uporządkowane nanostruktury dielektryczne i półprzewodnikowe, a także nanokryształy i nanoceramiki – wyjaśnia badacz (źródło: Wydział Fizyki UW).
-
11.02.2025
-
44 min 25 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
W dzisiejszej zagadce, Drodzy Słuchacze, wypłyniemy na suchego przestwór oceanu... a tak konkretniej, to oceanu literatury (zarówno światowej, jak i swojskiej).
Czy to będzie wielka literatura? Czas pokaże... to znaczy czas zgadywania, który -- jak zwykle zresztą -- upłynie wraz z końcem programu. Niemniej w zestawie trafi się zarówno coś dla wysmakowanych gustów, jak i solidne czytadło dla młodzieży.
Tradycyjnie zagadki oznaczone są literami, w jednym podejściu zgadywać można tylko jedną z nich, a do odgadnięcia potrzebne są: imię i nazwisko autora oraz tytuł książki (w niektórych wypadkach wystarczy tytuł serii).
-
04.02.2025
-
45 min 17 s
-
-
Kiedy doczekamy się bionicznej trzustki?
Gość: prof. dr hab. n. med. Michał Wszoła, chirurg transplantolog, jest przewodniczącym Rady Naukowej Fundacji Badań i Rozwoju Nauki oraz prezesem firmy Polbionica, która opracowujące innowacyjne terapie z zastosowaniem techniki biodruku 3D.
-
04.02.2025
-
45 min 17 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Na audycję zaprasza Łukasz Badowski.
-
21.01.2025
-
51 min 34 s
-
-
O nazwach ptaków
Łukasz Badowski rozmawiał z Łukaszem Bożycki o nazwach ptaków.
-
21.01.2025
-
42 min 37 s
-
-
Wysokogórskie jaskinie i pozostałości po hominidach ze śladami innowacji technologicznych
Gościem audycji była dr hab. Małgorzata Kot, prof. ucz. Katedra Archeologii Epoki Kamienia, Wydział Archeologii UW.
-
14.01.2025
-
49 min 01 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Na audycję zaprasza Łukasz Badowski.
-
07.01.2025
-
50 min 54 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
25 odcinkówTo audycja, w której prezentujemy reportaże wybrane z bogatej oferty Polskiego Radia – utwory premierowe i archiwalne.
-
Keyon Harrold o nowym albumie „Foreverland”
1 odcinek -
W cyfrowym świecie
7 odcinkówZapraszamy na cykl audycji pt. „W cyfrowym świecie”
-
Sport na wirażach historii
23 odcinki