Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
„Nasza S-Trawa”, niedawno założony organ prasowy Śląskiego Kolektywu Ekologiczno-Wegańskiego został właśnie zamknięty. “Ledwie otwarty, a już zamknięty”? zapytacie… No tak to bywa jak się doznaje klasycznej postaci syndromu Stendahla… “Doznać syndromu Stendahla w Nikiszowcu?!? - no to już lekka przesada!” - powiecie - “Przecież to nie Florencja!”. I tu wam rację przyznam… ale z drugiej strony, jak Japończycy przyjeżdżają do Paryża, to też im serce do gardła podchodzi…
W przywołanym już Śląskim Kolektywie Ekologiczno-Wegańskiem zrzeszonych było całe 5 osób, które łącznie miały 12 nóg. Organ prasowy oraz niektórych członków na krótkiej smyczy trzymała przede wszystkim frakcja radykalna. Jak to jednak w takich ideologiczno-towarzyskich konstelacjach, struktury terenowe zaczęły się dzielić, wchodząc powoli w fazę fraktalną. I właśnie ten fraktal stał się przyczyną poważnych tarć na miejskim festynie na zakończenie lata.
Misternie zaplanowana akcja propagandowa została storpedowana przez piątą kolumnę. Wszystko przez dezercję jednej z osób , która wybrała przejście na pozycje wroga Matki Ziemi! Sabotaż okazał się gwoździem do trumny frakcji radykalnej, którą natychmiast zaatakowała frakcja umiarkowanie postępowa. A do tego - mimo gróźb napomnień - winny wykroczenia nie złożył samokrytyki, a nawet odmówił powrotu na łono kolektywu… nie mówiąc już o oddaniu kaszanki!
Taka karma.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1275)
-
ZAGADKA LATERALNA: Ex Africa semper aliquid novi
Ex Africa semper aliquid novi
Od czasów Pliniusza (Starszego) wiadomo, że w Afryce nie jest łatwo. Życie na tym kontynencie to pasmo samych niebezpieczeństw. Szczególnie jak się chce mieć przyjaciela.
Przekonał się o tym pewien mieszkaniec przedmieść Windhoek, Niejaki Anders Gobo. Pan Gobo, nieźle prosperujący właściciel niewielkiego baru obsługującego głównie turystów, miał ten problem, że trudno mu było o partnerkę życiową. Wątłej budowy ciała, nieco też zniewieściały – przynajmniej jak na lokalne standardy – nie wzbudzał u niewiast szczególnego zainteresowania. Anders zrobił więc to, co każdy facet w jego sytuacji zrobiłby na jego miejscu… Sprawił sobie mianowicie psa. Pies to zawsze świetny kompan bo choć wprawdzie kielicha nie wychyli, to jednak zawsze zrozumie, pogłaskać się da… na spacer z nim wyjść można. A Poza tym z psem -- nie z suką! -- to zawsze tak jakoś raźniej. Można by powiedzieć męska solidarność.
Anders swego pupila nazwał Fred. Fred był maści raczej żółtawej z cętkami, w dodatku kundel wyjątkowej brzydoty. Ale to Andersowi nie przeszkadzało. Fred mieszkał sobie na podwórku u Pana Gobo i dobrze mu się żyło. Raz jeden kiedyś mu co prawda uciekł, ale zaraz potem wrócił, mimo że w buszu to nie łatwo domowemu zwierzakowi.
Gorzej się zrobiło, kiedy Anders dostrzegł, że Fred jakoś mu tak puchnie, je jakby mniej i ogólnie jest osowiały. Zawiózł Anders biedaka do weterynarza – w końcu dbać trzeba o przyjaciela… no i wtedy się dowiedział! Po pierwsze, że Freda trzeba przechrzcić. Po drugie, że trzeba go lepiej pilnować, a po trzecie… że to co się ma między nogami, nie zawsze jest tym, na co wygląda…
-
05.12.2023
-
45 min 38 s
-
-
Jak przywrócić w glebach równowagę mikrobiologiczną?
Naukowcy z Wydziału Biologii UW planują udostępniać rolnikom nowe rozwiązania, które będą przywracać w glebach równowagę mikrobiologiczną.
„Wykształciliśmy szereg biotechnologii, które w istotny sposób mogą wspierać rolników, ogrodników i indywidualnych hodowców roślin. Jako badacze nie chcemy poprzestać na publikowaniu prac naukowych, lecz sprawić, by odkrycia znalazły zastosowanie w szeroko rozumianym rolnictwie” – wyjaśnia Klaudia Dębiec-Andrzejewska z Wydziału Biologii UW, która finalizuje jeden z projektów naukowych.
-
05.12.2023
-
46 min 47 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd ciekawostek naukowych zaprasza Łukasz Badowski.
-
05.12.2023
-
49 min 11 s
-
-
Zagadka lateralna: Wojna krasnali
Wojna krasnali
Wrocław to miasto magiczne. Tutaj tramwaje wyskakują z szyn, Kanalizacja ma swoją Radę Naukową, a wszystkim rządzą krasnoludki… no i o te krasnoludki się rozchodzi właśnie! Nikt dokładnie nie wie, ile ich jest – cały czas partyzancko pojawiają się nowe, choć trzeba przyznać, że te, co już stoją, bywają kradzione lub niszczone. A przecież niektóre z nich mają swoje tajemnicze historie…
Pierwszy był chyba Walcuś – niepozorny krasnal z gipsu ustawiony na trawniku opodal bramy wjazdowej do osiedla Nowa Nadzieja. Miał postać gnoma pchającego przed sobą walec do trawy. Ale szybko przestał mieć jakąkolwiek postać, bo został rozjechany przez parkujących na trawniku klientów pobliskiego ekskluzywnego salonu barberskiego… Wrócił więc na trawnik w nieco zmienionej formule – tym razem z solidniejszego materiału.
Następny w okolicy był Wiewiór – krasnal alpinista, który zaczął wspinać się na pobliską sosnę… ufundowany przez pewnego anonimowego dżentelmena, został przywieziony srebrnym Bentleyem… Wiewiór z kolei padł ofiarą sabotażu – zniknął bez śladu pewnej majowej bezksiężycowej nocy… Wtedy nieznani sprawcy urządzili sobie pinatę z Walcusia. W ruch poszły łomy i kije bejzbolowe…
Nowy Wiewiór też się długo nie utrzymał – ktoś mu po prostu odstrzelił głowę z broni nieznanego kalibru. Walcuś – tym razem już z siporeksu – zapłacił za to wysadzeniem w powietrze…
Nie ma i nie będzie pokoju między wrocławskimi krasnalami…
-
28.11.2023
-
47 min 19 s
-
-
Granice strukturalnej podatności
Prof. Szymon Toruńczyk z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW zrealizuje projekt Granice strukturalnej podatności (BUKA, ang. Limits of Structural Tractability ). Kierowany przez niego zespół dowodzić będzie twierdzeń matematycznych, które określają teoretyczne możliwości algorytmów wykonujących obliczenia na grafach. Naukowcy będą analizować, jakie własności strukturalne badanych grafów gwarantują, że pewne zadania obliczeniowe da się szybko na nich wykonać. W tym celu wykorzystane zostaną narzędzia teoretyczne obejmujące różne dziedziny matematyki oraz informatyki teoretycznej, takie jak logika, algorytmika czy kombinatoryka.
-
28.11.2023
-
48 min 10 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
28.11.2023
-
52 min 42 s
-
-
ZAGADKA LATERALNA: Marsjańska pamiątka
Thomas Inch to w Wielkiej Brytanii człowiek instytucja. Już za życia ogłoszony strongmanem wszechczasów, po zakończeniu oficjalnej kariery został trenerem sław boksu, ale też udzielał się jako terapeuta w szpitalu dla weteranów wojennych. Po prostu bohater i celebryta początków XXtego wieku. Nie zostało po nim wiele. Rodzina wyzbyła się wszystkiego, co można było przekształcić w memorabilia, poza… jedną jedyną rzeczą! I właśnie tę maleńką pamiątkę po wielkim człowieku otoczyła sława i chwała.
Interesujące, że do jej wykonania użyto iście marsjańskich materiałów… Aczkolwiek próba kradzieży, do której doszło w 2023 roku wynikała raczej z jej kulturowego znaczenia. Zresztą nie było tu mowy o jakiejś kosmicznej intrydze – sprawca był akurat amatorem i zależało mu na sławie, a nie na pieniądzach. Złodziej nie wykazał się przebiegłością, a już tym bardziej nie udało mu się ukryć faktu, że miał problemy z wyniesieniem łupu. Ukryć się przed policją również nie zdołał -- dość żałośnie zresztą to wszystko wyszło, kiedy oficerowi ze śmiechem wyciągali go zza transformatora. Inna sprawa, że w wyniku tej próby kradzieży przedmiot uległ poważnej usterce.
Mimo, że niefortunne rwanie wykonali policjanci, kosztami reperacji sąd obarczył sprawcę... Ale nie wiadomo kiedy (i czy w ogóle) pamiątka po historycznym siłaczu powróci do świetności, bo zgodę musi jeszcze wydać Rząd Brazylii, który akurat teraz - po wyborach - może nie chcieć wchodzić w konflikty z tubylcami. W zasadzie dałoby się marsjański produkt zastąpić rodzimym, brytyjskim… Ale czy to nie będzie już coś w rodzaju paradoksu okrętu Tezeusza?
-
21.11.2023
-
50 min 58 s
-
-
Sposób szybkiego różnicowania komórek macierzystych tkanki tłuszczowej w komórki tkanki kostnej
Na UJ opracowano sposób szybkiego różnicowania komórek macierzystych tkanki tłuszczowej w komórki tkanki kostnej. O tym Anna M. Osyczka, prof. UJ, Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych, Wydział Biologii UJ.
-
21.11.2023
-
50 min 36 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
21.11.2023
-
51 min 48 s
-
-
Zagadka lateralna
ZAGADKA LATERALNA: Col Legno
Mały Tony Pascaglia nie będzie wspominał miło dzisiejszego egzaminu z col legno. Nie dość, że nie zaliczył żadnej etiudy, to jeszcze wywołał skandal na całą szkołę. Ale spokojnie… Pani Atremisia, która uczy Tonyego w klasie skrzypiec (83 lata i trzyma się jak skała!) jest doskonale wyrozumiała, dla drobnych uczniowskich niedociągnięć…
Inni nauczyciele po prostu wiedzą, kto jest jego ojcem i choćby ich skręcało, nikt nawet nie piśnie. W końcu który z muzycznych bakałarzy chciałby skończyć na dnie basenu portowego Terminala w Hoboken z betonowymi butami…
Choć akurat szanowny pan Vincent Pascaglia… dla przyjaciół Vinny… ha ha ha… taki żarcik… Vinny Brzytwa NIE MA ŻADNYCH PRZYJACIÓŁ! No więc Vinny Pasaglia też nie będzie wyciągał żadnych konsekwencji… w końcu to on sam skrewił… Taka pomyłka mogłaby się ewentualnie zdarzyć jakiemuś pierwszemu lepszemu szczeniakowi z ulicy, ale nie poważnemu nowojorskiemu mafioso…
Co się tyczy Pierwszej Brooklyńskiej Podstawowej Szkoły Muzycznej – sprawa zostanie załatwiona po staremu. Kupi się im fortepian, albo dwa. Synowi się delikatnie przypomni, żeby zawsze sprawdzał, czy spakował się na lekcję…
No i poszuka się kuriera tajemniczej przesyłki, który też pewnie rwie sobie teraz włosy z głowy… albo jemu rwą włosy z głowy… ewentualnie paznokcie rwą… No ale trzeba będzie oddać zgubę bo nie wiadomo, czyj to towar… a i właściciel może być solidnie uzbrojony…
Najbardziej zdziwiona jest chyba Policja. Dostali naprawdę piękny koncert na komisariacie! W końcu w młodości Vinny też pobierał lekcje skrzypiec… a Pani Artemisia z czułą wyrozumiałością wymusiła na nim to cholerne col legno!
-
14.11.2023
-
54 min 59 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
12 odcinków
-
Jest sprawa
2540 odcinków -
Wyzwania przyszłości
31 odcinkówJak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY
-
Plan na weekend
340 odcinków