Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Problem pracoholizmu dotyka w zasadzie każdego. Trudno jest związać koniec z końcem, a jeszcze trudniej znaleźć równowagę pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym. Przekonał się o tym niejaki Abe Fassadas, zamieszkały w Los Angeles, który w pracy nie potrafił zachować umiaru. I z tego też względu popadł w poważne tarapaty…
Prawdę powiedziawszy sam był sobie winien. Choć mógł – nie do końca, przyznajmy, legalnie – wejść w posiadanie sporego majątku, wybrał zły moment i zdecydowanie złą porę dnia. Być może interes życia nie wyszedł mu dlatego, że handel zabawkami to nie jest biznes dla mięczaków. Trzeba mieć twardą głowę i mocne nerwy. No i pod żadnym pozorem nie zaglądać do kontenera!
Teraz pan Fassadas będzie musiał przyzwyczaić się do zupełnie innego rytmu życia. Ale za to o zdrowy sen zadba odpowiednio przygotowany personel.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1389)
-
ZAGADKA LATERALNA: Ziemniak parzy!
ZAGADKA LATERALNA: Ziemniak parzy!
Ziemniak, kartofel, pyra… Mało co może poszczycić się w polszczyźnie taką liczbą synonimów. Prawie jak borówka… to znaczy chciałem powiedzieć JAGODA! Tak czy siak można zeń zrobić wszystko – puree, frytki, plinze… a i nawet coś do picia. Sok! Sok z ziemniaka!!! A co żeście myśleli?!?
Na tym jednak kwestia ziemniak się nie kończy. Okazuje się bowiem, że ziemniak parzy! Nawet jak jest zimny… Zwłaszcza, kiedy ktoś inny też jest już “zimny”, a sprawą jego ciała zajmuje się już policja. Wtedy ziemniak jest na wagę złota.
Taki ziemniak, odnaleziony na miejscu zbrodni (odnaleziony dodajmy w Środzie Wielkopolskiej!), trafia natychmiast do laboratorium. A właściciel… nnno dobra – były właściciel ziemniaka – do aresztu w Poznaniu. To znaczy najpierw jest ekspertyza balistyczna. Bo przecież tak zupełnie za niewinność to raczej nikogo nie posadzą…
Teoretycznie mogliby dodać jeszcze naruszenie prawa o broni palnej… ale tu już pojawia się kwestia filozoficzna…
No bo sami Państwo pomyślcie… czy można komuś zabronić ziemniaka?!? W Wielkopolsce byłoby to naruszeniem Konwencji Genewskiej… co najmniej!
-
17.09.2024
-
41 min 21 s
-
-
Superrozdzielczy spektrometr dla krótkich impulsów światła
Dwóch naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego opracowało inspirowany fizyką kwantową superrozdzielczy spektrometr dla krótkich impulsów światła. Urządzenie zaprojektowane w Laboratorium Urządzeń Kwantowo-Optycznych w Centrum Optycznych Technologii Kwantowych, Centrum Nowych Technologii i na Wydziale Fizyki UW oferuje ponad dwukrotną poprawę rozdzielczości w porównaniu do standardowych podejść. W przyszłości może zostać zminiaturyzowany na chipie fotonicznym i zastosowany w sieciach optycznych i kwantowych, a także w badaniach spektroskopowych materii. Wyniki tych prac opublikowało prestiżowe czasopismo „Optica”. Gościem audycji był doktorant Michał Lipka z Centrum Optycznych Technologii Kwantowych/CeNT UW.
-
17.09.2024
-
50 min 44 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
17.09.2024
-
51 min 37 s
-
-
ZAGADKA LATERALNA: Tenor contra tenor
ZAGADKA LATERALNA: Tenor contra tenor
Gdyby zapytać artystów operowych, co jest ich największą zmorą, zdania byłyby podzielone. Jedni powiedzieliby – reżyser! Inni… że orkiestra… Tymczasem pewien anonimowy baryton z Teatru Muzycznego w Poznaniu wypalił by pewnie z miejsca, że… tenor!
Tenor to jest proszę ja Państwa strach w oczach i upadek. Z tenorem się nie dyskutuje. Tenor jednemu da, drugiemu odbierze… normalnie jak na Sądzie Ostatecznym… choć to akurat może jednak nazbyt wysoka instancja.
Tak czy siak, nasz baryton miał z jednym takim tenorem sporo na pieńku. Nawet chciał się poskarżyć, ale… nie dało się. Musiał uznać swój los i się podporządkować… Co prawda ostatecznie chodziło tylko o wycięcie paru tuj w ogródku…
No ale jakiś taki niesmak pozostał.-
10.09.2024
-
49 min 54 s
-
-
„Szaleństwo w operze” | dr Marcin Bogucki
Gościem audycji był dr Marcin Bogucki, autor książki „Szaleństwo w operze”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Słowo/ obraz terytoria, absolwent kulturoznawstwa, historii sztuki i muzykologii, adiunkt w Instytucie Kultury Polskiej UW. Obronił pracę doktorską dotyczącą związków opery i szaleństwa w epoce nowoczesnej. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół kulturowej historii muzyki oraz reżyserii operowej.
-
10.09.2024
-
47 min 42 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
10.09.2024
-
53 min 20 s
-
-
Zagadka lateralna: Vox populi
ZAGADKA LATERALNA: Vox populi
Palermo na Sycylii to miejsce szczególne… zwłaszcza z punktu widzenia zamówień publicznych. Tutaj pieniądze na odśnieżanie ulic kończą się już w lipcu, a o postawieniu choćby ławki w parku decydują opinię “wpływowych mieszkańców”.
Ci “wpływowi mieszkańcy” to nie są żadne tam leśne dziadki, o nie! Mają raczej opinię nerwowych… Są też przywiązani do starych rozwiązań – najlepiej takich, które funkcjonują już od wielu lat. No ale raz kiedyś to się nawet do czegoś przydali…
Inna sprawa, że afera się z tego zrobiła na całe Włochy. W końcu nie co dzień można zobaczyć burmistrza i jego rodzinę popylających w drelichach na budowie… fontanny? Włodarz z familią dość chętnie przystąpili do prac społecznych, nawet pomimo szyderczego aplauzu miejscowej ludności. W końcu stawy kolanowe to przywilej, a nie prawo człowieka, a jak się nie umie w roboty publiczne, toooo… trzeba poprawiać!
Rzeczona fontanna, jak i zresztą cały placyk w miejskim parku zostały szybciusieńko odnowione na dwie zmiany, w trybie pozaprzetargowym i bez dalszych zapytań komisji obrachunkowej (która też jest dość przywiązana do swoich palców u rąk…).
I nawet nie chodzi tu o jakąś tam korupcję! Po prostu park to miejsce relaksu i odpoczynku dla znużonych miejskim gwarem mieszkańców. A są granice tego, co może znieść człowiek zmęczony i zestresowany… nawet jak jest głową przestępczego światka!
-
27.08.2024
-
49 min 36 s
-
-
„Szaleństwo w operze” | dr Marcin Bogucki
Gościem audycji był dr Marcin Bogucki, autor książki „Szaleństwo w operze”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa słowo/ obraz terytoria. To absolwent kulturoznawstwa, historii sztuki i muzykologii, adiunkt w Instytucie Kultury Polskiej UW. Obronił pracę doktorską dotyczącą związków opery i szaleństwa w epoce nowoczesnej. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół kulturowej historii muzyki oraz reżyserii operowej.
-
27.08.2024
-
47 min 27 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
27.08.2024
-
50 min 28 s
-
-
ZAGADKA LATERALNA
W zeszłym roku w hrabstwie Douglas w stanie Colorado doszło do gorszących rozruchów na tle… powiedzmy, że na tle rasowym. Grupa miejscowych militarystów i miłośników polowań zadarła zarówno z mieszkańcami Castle Rock, jak i szeryfem hrabstwa. Obie instancje miały jednak zupełnie inne powody do niepokoju.
Powodem był filmik, jaki fanatycy broni opublikowali w mediach społecznościowych. Nagranie ukazywało polowanie jakie miejscowa milicja urządziła na przedstawiciela rdzennej mniejszości lokalnej. Co prawda niektórzy powątpiewali w autentyczność przedstawionych zdarzeń, zwracając uwagę, że istnienie owej rdzennej mniejszości jest przedmiotem wielu kontrowersji… Jednak ogół obywateli ruszył natychmiast z akcją protestacyjną przeciw tak barbarzyńskim zachowaniom.
Tymczasem w momencie opublikowania wideo, do akcji postanowił wkroczyć szeryf. Tak się bowiem złożyło, że dzień wcześniej – niepostrzeżenie dla samozwańczych myśliwych – aresztował jednego z uczestników zajścia. Tym samym może się okazać, że policjanci będą musieli wytłumaczyć oburzonym mieszkańcom, że doszło do pomyłki.
A miejscowa milicja dostanie nagrodę! I kategoryczny zakaz zbliżania się do lasu na odległość strzału…-
20.08.2024
-
50 min 35 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
-
Z archiwum RDC
478 odcinków -
Trzeba marzyć
944 odcinkiJakież było nasze zaskoczenie, kiedy poproszono nas o poprowadzenie autorskiej audycji w Radiu dla Ciebie. Od tego momentu minęło już trochę czasu, a my zadomowiliśmy się na dobre w przytulnym studiu, z którego co poniedziałek o 19.00 – wspólnie z realizatorem Jackiem Kosińskim – nadajemy.
-
Magazyn PoWarszawsku, zaprasza Łukasz Ostoja-Kasprzycki
16 odcinkówMagazyn PoWarszawsku to audycja, która przeniesie Was w świat dawnej Warszawy. Zanurz się z nami w dawne gazety i książki, pełne ciekawostek, anegdot i spraw ważnych też. Każda audycja to też gość, który opowie Wam i nam o swojej Stolicy.