Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
W zeszłym roku w hrabstwie Douglas w stanie Colorado doszło do gorszących rozruchów na tle… powiedzmy, że na tle rasowym. Grupa miejscowych militarystów i miłośników polowań zadarła zarówno z mieszkańcami Castle Rock, jak i szeryfem hrabstwa. Obie instancje miały jednak zupełnie inne powody do niepokoju.
Powodem był filmik, jaki fanatycy broni opublikowali w mediach społecznościowych. Nagranie ukazywało polowanie, jakie miejscowa milicja urządziła na przedstawiciela rdzennej mniejszości lokalnej. Co prawda niektórzy powątpiewali w autentyczność przedstawionych zdarzeń, zwracając uwagę, że istnienie owej rdzennej mniejszości jest przedmiotem wielu kontrowersji… Jednak ogół obywateli ruszył natychmiast z akcją protestacyjną przeciw tak barbarzyńskim zachowaniom.
Tymczasem w momencie opublikowania wideo do akcji postanowił wkroczyć szeryf. Tak się bowiem złożyło, że dzień wcześniej – niepostrzeżenie dla samozwańczych myśliwych – aresztował jednego z uczestników zajścia. Tym samym może się okazać, że policjanci będą musieli wytłumaczyć oburzonym mieszkańcom, że doszło do pomyłki.
A miejscowa milicja dostanie nagrodę! I kategoryczny zakaz zbliżania się do lasu na odległość strzału…
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1415)
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Dzisiejsza zagadka – inaczej być nie mogło – wprowadza w nastrój świąteczny. Skoro za tydzień audycja z tzw. "puszki" (a więc bez zagadki), temat "najpiękniejsze polskie kolędy" zaczynamy już dziś. Możecie się Państwo już przygotowywać.
Prezentujemy sześć obrazków wygenerowanych przez AI na podstawie zapytań zawierających fragmenty polskich kolęd. Żeby nie było zbyt prosto, kolędy te mogły ulec niewielkim… hmmmm… przejęzyczeniom*.
Tradycyjnie na rozwiązania czekamy pod numerem telefonu 22 645 90 90.
Pozdrawiamy przedświątecznie!
*w nurcie tak zwanego humoru organistowskiego… Państwo nie uwierzycie, jak ludzie potrafią przekręcić kolędę na Pasterce…
-
17.12.2024
-
49 min 35 s
-
-
Nowa metoda ujawniania śladów daktyloskopijnych | dr Aneta Lewkowicz
Dr Lewkowicz z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego opracowała nową metodę ujawniania śladów daktyloskopijnych m.in. z paragonów czy dokumentów rządowych.
— Mój wynalazek to innowacyjna metoda i specjalnie opracowany roztwór do ujawniania śladów daktyloskopijnych, czyli odbitek linii papilarnych. To właśnie unikalny wzór minucji – indywidualny dla każdego człowieka – może stać się niepodważalnym dowodem potwierdzającym tożsamość osoby lub łączącym ją z miejscem zdarzenia. Choć identyfikacja często opiera się na analizie DNA, odbitka palca również odgrywa kluczową rolę w śledztwach — powiedziała dr Lewkowicz.
-
17.12.2024
-
46 min 39 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Na audycję zaprasza Łukasz Badowski.
Dzisiejszy temat przewodni to zespoły muzyczne z Wielkiej Brytanii. Każdy obrazek powstał przez powiązanie nazwy zespołu oraz trzech utworów muzycznych jego autorstwa.Zagadki C. i D. należą do tych łatwiejszych. Za to A. i B. mogą nieco namieszać w głowach.Zespół A. ma związek z wynalezieniem siewnika i ogólnie brytyjską agronomią. Istotną podpowiedzią jest też akwalung, widoczny na obrazku.Zespół B. natomiast to nasz ukłon w stronę fanów literatury tolkienowskiej - aczkolwiek w nieco skróconym wydaniu.Zapraszamy do zgadywania!-
10.12.2024
-
50 min 54 s
-
-
O chorobach, które trudno wykryć i pomocy naukowców z PAN
Endometrioza, nowotwory płuca i piersi to tylko przykłady chorób, które trudno wykryć, a od ich zdiagnozowania może zależeć komfort, a czasem i życie pacjenta. Naukowcy z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN mogą pomóc przyspieszyć ich rozpoznanie.
Gościem audycji był prof. Michał Dadlez, biofizyk z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, który zarządza Pracownią Spektrometrii Mas.
-
10.12.2024
-
48 min 21 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Na audycję zaprasza Łukasz Badowski.
-
03.12.2024
-
52 min 36 s
-
-
Nowe informacje dot. ewolucji dinozaurów i ich drogi do dominacji na lądzie
Zespół naukowców z Polski, wśród których są prof. dr hab. Leszek Marynowski z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i prof. Tomasz Sulej, paleontolog, doktor habilitowany nauk biologicznych, przeanalizowali ponad 500 koprolitów i innych skamieniałości zawierających pozostałości pokarmowe, aby odtworzyć sieci pokarmowe sprzed 200 milionów lat. Badania przeprowadzone w Basenie Polskim, obejmującym tereny Śląska i Gór Świętokrzyskich, dostarczyły nowych informacji na temat ewolucji dinozaurów i ich drogi do dominacji na lądzie.
-
03.12.2024
-
50 min 59 s
-
-
Zagadka lateralna
Dzisiejsza zagadka lateralna -- z lekką pomocą Sztucznej Inteligencji -- prowadzi nas w świat polskiego kina...
A konkretnie: najbardziej znanych polskich reżyserów!
Każdy z obrazków wygenerowanych przez AI zawiera cztery sugestie, tytuły filmów nakręconych przez tajemniczych polskich reżyserów. Należy oczywiście odgadnąć nie tylko imię i nazwisko reżysera, ale też, jakie filmy stanowiły pożywkę dla żarłocznej sztucznej inteligencji!
-
26.11.2024
-
42 min 11 s
-
-
Grant Komisji Europejskiej ERA Chairs na projekt PERFECTION
Grant Komisji Europejskiej ERA Chairs trafił do Instytutu Chemii Fizycznej PAN na realizację projektu PERFECTION. Pokieruje nim prof. Marcin Drąg, chemik biologiczny, laureat nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, badacz proteaz.
-
26.11.2024
-
42 min 31 s
-
-
Zagadka lateralna
Po zeszłotygodniowych bojach ze sztuczną inteligencją (w patriotycznym wydaniu) powracamy do zagadki naukowej. Choć oczywiście komponent wizualny tez będzie. Tym razem w postaci... równania matematycznego.
Prezentujemy Państwu wynik ciężkiej pracy badawczej naukowców z Włoch i Norwegii. Równanie opisujące ludzką skłonność do aktywności ekonomicznej!
No, ale oczywiście nie byle jakiej aktywności ekonomicznej! W każdym razie KONKRETNEJ aktywności ekonomicznej. Tylko nie wiadomo na razie -- jakiej!
Gwoli podpowiedzi:
U -- to funkcja satysfakcji w trakcie wykonywania tajemniczej profesji
L -- to przyjemność z tejże
C -- to poziom konsumpcji dóbr
w -- to aktualna wypłata za wykonywanie tajemniczej profesji
r -- to ocena społeczna, można by rzecz nawet: reputacja pracownikaZadanie polega na odgadnięciu, o jaką aktywność ekonomiczną chodzi.
-
19.11.2024
-
48 min 59 s
-
-
Dlaczego powinno znieść się podział na psychologię ludzką i zwierzęcą?
Dlaczego powinno znieść się podział na psychologię ludzką i zwierzęcą? O tym prof. Wojciech Pisula, psycholog porównawczy i etolog, profesor zwyczajny w Instytucie Psychologii PAN. Jego zainteresowania naukowe dotyczą wyższych czynności psychicznych zwierząt, a w szczególności zjawisk związanych z ewolucją ciekawości i poszukiwaniem informacji, a także reakcji na nowość oraz adaptacji do zmiany.
-
19.11.2024
-
50 min 37 s
-