Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Kilka dni temu był Europejski Dzień Świadomości Szpiczaka. Jest to nowotwór często dający nieswoiste objawy, na który zapadają coraz młodsze osoby. Jak rozpoznać tę groźną chorobę?
Gościem Roberta Łuchniaka był Łukasz Rokicki, prezes Fundacji Carita im. Wiesławy Adamiec.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
Odcinki podcastu (5497)
-
„Drogi do Jerozolimy” – nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa „Drogi do Jerozolimy” to próba uchwycenia fenomenu tego miasta jako świętego miejsca trzech wielkich religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Ekspozycja nawiązuje również do szczególnej lokalizacji Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Warszawie – przy Alejach Jerozolimskich 3.
O wystawie opowiadał:
- Marcin Romeyko-Hurko – kurator ekspozycji „Drogi do Jerozolimy”
-
12.04.2025
-
14 min 45 s
-
Boże władztwo. Jak chrześcijański przewrót zmienił oblicze świata
Nowa książka Boże władztwo to opowieść o tym, jak chrześcijaństwo – wychodząc od wyjątkowego w dziejach skandalu – wywróciło dawny porządek i ukształtowało sposób myślenia cywilizacji łacińskiej. O książce Toma Hollanda opowiadała:
- Elżbieta Brzozowska – redaktorka polskiego wydania
-
12.04.2025
-
23 min 28 s
-
Bieg charytatywny na rzecz SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce
Setki biegaczy zmierzyły się z ponad 800 schodami prowadzącymi do mety XIII Biegu na Szczyt Rondo 1. Wśród uczestników nie zabrakło zarówno profesjonalnych towerrunnerów z całego świata, jak i znanych polskich sportowców, którzy na co dzień trenują zupełnie inne dyscypliny. Jak co roku, impreza wspiera dzieci z SOS Wioski Dziecięcej w Kraśniku. O inicjatywie opowiadali:
- Maja Makowska – znana szerzej jako "Sugar Woman", ambasadorka Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce i pierwsza diabetyczka na świecie, która ukończyła triathlon na dystansie Double Ironman
- Dariusz Krysiak – dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych w Kraśniku
-
12.04.2025
-
17 min 11 s
-
Poza Kanonem | Tadeusz Konwicki, cz. II
Gościem Radosława Młynarczyka w cyklu Poza Kanonem była Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, dziennikarka Tygodnika Polityka. Bohaterem audycji, po raz drugi: Tadeusz Konwicki.
-
12.04.2025
-
17 min 44 s
-
-
O Marszu modlitwy „Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego”.
O jutrzejszym Marszu modlitwy „Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego”. O godz. 16:00 rozpocznie się przy Pomniku Bohaterów Getta, a zakończy przy pomniku Umschlagplatz - a na wspólną wędrówkę i modlitwę zaprasza Stanisław Krajewski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
-
06.04.2025
-
16 min 46 s
-
-
Poza kanonem | Tadeusz Konwicki
Gościem Radosława Młynarczyka w cyklu Poza kanonem jest Justyna Sobolewska - krytyczka literacka, dziennikarka Tygodnika Polityka.
-
06.04.2025
-
19 min 29 s
-
-
O kulturze Karaimskiej w Polsce
Muzeum Azji i Pacyfiku, we współpracy ze Związkiem Karaimów Polskich, realizuje projekt w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który potrwa do listopada 2025 roku.
Inicjatywa ma wspomóc badanie naukowego dorobku prof. Ananiasza Zajączkowskiego (1903-1970) – wybitnego orientalisty, turkologa i aktywnego działacza karaimskiego, który pełnił również funkcję zwierzchnika religijnego Karaimów w Polsce, a o działaniach na rzecz mniejszości opowie Mariola Abkowicz, prezes Związku Karaimów Polskich-
05.04.2025
-
22 min 07 s
-
-
Deklaracja o współpracy na rzecz zdrowia mózgu
Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego oraz organizacje pacjentów i działające na rzecz pacjentów podpisały deklarację o współpracy na rzecz zdrowia mózgu. Ma to zwrócić uwagę decydentów i całego społeczeństwa na coraz poważniejsze problemy w zakresie profilaktyki i leczenia chorób mózgu oraz podkreślenie wagi tego obszaru – zarówno w sferze świadomości społecznej, jak i rozwiązań systemowych. Co to oznacza w szczegółach mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
-
05.04.2025
-
23 min 22 s
-
-
Światowy Dzień Autyzmu
Autyzm diagnozowany jest u jednego na sto dzieci, w wielu przypadkach zbyt późno, by możliwa była efektywna pomoc. Fundacja Promitis rozpoczęła kampanię „Autyzm potrafię rozpoznać”, która będzie prowadzona do grudnia 2025 r.
Fundacja edukuje w zakresie wczesnego rozpoznawania oznak autyzmu w 80 publicznych żłobkach w Warszawie i 387 publicznych przedszkolach w Warszawie, a w planach są również warsztaty online dla rodziców.
goście: Karolina Wyrobek – prezes Fundacji Promitis i Jakub Krawczak – pedagog specjalny
-
29.03.2025
-
14 min 34 s
-
-
Poza Kanonem | Andrzej Bursa, cz. II
Gościem Radosława Młynarczyka był Wojciech Bonowicz — poeta, publicysta, dziennikarz Tygodnika Powszechnego, a bohaterem audycji Andrzej Bursa.
-
29.03.2025
-
19 min 07 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
33 odcinkiTo audycja, w której prezentujemy reportaże wybrane z bogatej oferty Polskiego Radia – utwory premierowe i archiwalne.
-
Pan od przyrody
424 odcinkiAudycja skierowana do najmłodszych odbiorców, ale i rodzice znajdą coś dla siebie.
-
Sport na wirażach historii
31 odcinków -
„Miałem dobre wzorce”. Marcus Miller w ekskluzywnym wywiadzie dla RDC
1 odcinek