Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Paryska prokuratura poinformowała, że w serii piątkowych zamachów w Paryżu zginęło 129 osób, a ok. 350 zostało rannych; 99 z nich jest w stanie krytycznym. W związku z atakami prezydent Francji Francois Hollande ogłosił stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Dżihadyści, niedługo po wypowiedzi francuskiego przywódcy, przyznali się do zamachów.
- To jest zbrodnia przeciwko ludzkości i trzeba zwrócić uwagę na to, że ktoś sobie ją przypisał. Nie wiemy dokładnie kto to jest i nie można mówić, że to leży w religii, tylko to religijnie się sankcjonuje, a pobudki, które leżą za takim aktem terroryzmu, są zawsze te same - zwrócenie na siebie uwagi, zastraszenie ludzi i nastawienie ich przeciwko sobie - mówi dr hab. Agata Nalborczyk z Zakładu Islamu Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Dr Magdalena Nowaczek-Walczak z Katedry Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego radzi, aby nie łączyć zamachów terrorystycznych z islamem jako religią.
- Zwróciłabym uwagę na fakt, że są to "normalne" akty terroru i działania przeciwko ludzkości (...). Winny jest czynnik ludzki, który używa później religii jako legitymizacji działań - twierdzi Nowaczek-Walczak.
Tłumaczy, że za zamachem stoją interesy. - Czyli coś, co stoi za każdą organizacją terrorystyczną i tak naprawdę tutaj celem jest zarabianie pieniędzy i posiadanie władzy - wyjaśnia.
Dr Barbara Czerska, etyk i filozof, która gościła w swoim domu uchodźców z Czeczenii, mówi, że osoby które zginęły w piątkowym zamachu, są ofiarami gniewu.
- On jest zakorzeniony nie w relacji człowiek-człowiek, że ktoś zdenerwował się na kogoś i go zabił, tylko zdenerwował się na coś bardzo ogólnego (...) i odważył się stanąć twarzą w twarz z innymi ludźmi i bez osobistego powodu postanowił ich zabić - mówi.
źródło: PAP,RDC
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
Odcinki podcastu (5431)
-
„Ziółka, drzewka, y chróściki” w Muzeum Farmacji
O wystawie "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji, która jest wyjątkową prezentacją twórczości uznanej artystki Agnieszki Brzeżańskiej.
Jej intrygujący tytuł pochodzi z fragmentu renesansowego dzieła botanicznego pt. "Herbarz polski, to jest o przyrodzeniu ziół i drzew rozmaitych, i innych rzeczy do lekarstw należących". To pierwszy oryginalny polski zielnik, który ukazał się w 1595 roku, a jego autorem jest Marcin z Urzędowa, botanik, zielarz, lekarz i ksiądz.
-
16.11.2024
-
17 min 24 s
-
-
XX Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2024
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Festiwal przyjął wersję hybrydową: w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, przy ul. Kazimierza Tetmajera 38, Izabelin C i w formie transmisji na kanale YT.
Na Festiwalu występują znani i cenieni mistrzowie fotografii przyrodniczej, którzy dzielą się swoim doświadczeniem, zapewnia organizator Irek Graff - fotograf, nauczyciel, od wielu lat zajmuje się fotografią przyrodniczą i promuje ją organizując festiwale, wystawy, plenery, spotkania, szkolenia, jest twórcą nagradzanych diaporam fotograficznych.
-
16.11.2024
-
18 min 36 s
-
-
44 numer Kwartalnika Literacko-Kulturalnego „LiryDram”
Ukazał się kolejny 44 numer Kwartalnika Literacko-Kulturalnego „LiryDram"; o swoich dokonaniach i treściach literackich opowiadali Marlena Zyger, pomysłodawczyni i redaktor naczelna Kwartalnika oraz bohaterowie periodyku, osoby wielu talentów - literaci, poeci Bożena Boba-Dyga i Igor Frender.
-
16.11.2024
-
22 min 57 s
-
-
Młodzieżowe Słowo Roku 2024 PWN
Aura, azbest, czemó, delulu, oporowo, sigma, a może yapping? - to przykładowe słowa z finałowej dwudziestki dziewiątego plebiscytu Młodzieżowego Słowa Roku 2024 PWN.
Do 30 listopada będzie można wybrać już tylko jedno, które zostanie tym szczególnym słowem dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.Definicje i przykłady użycia każdego z finałowych słów można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku 2024.
W skład Jury wchodzą językoznawcy zajmujący się polszczyzną młodzieży: prof. dr hab. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. UJK dr hab. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Bartek Chaciński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki" oraz nasz gość - prof. dr hab. Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego.
-
16.11.2024
-
18 min 30 s
-
-
Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej z certyfikatem „Szpital bez bólu” | Robert Jarzębski
Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej otrzymał certyfikat „Szpital bez bólu”, potwierdzający wprowadzenie procedur łagodzenia bólu, zgodnych z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. „Szpital bez bólu” jest to zaświadczenie przyznawane placówkom spełniającym kryteria podnoszące jakość działań uśmierzających ból pooperacyjny oraz przewlekły. Inicjatywa powstała dzięki współpracy Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.
Gościem był lek. Robert Jarzębski, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii oraz zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej.
-
09.11.2024
-
13 min 07 s
-
-
„POkoCHaj Płuca. Unikaj zaostrzeń” | dr hab. n. med. Piotr Boros
Wystartowała kampania edukacyjna „POkoCHaj Płuca. Unikaj zaostrzeń”, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest chorobą postępującą, ale dzięki właściwemu leczeniu można zmniejszyć ryzyko występowania kolejnych, niebezpiecznych dla pacjenta zaostrzeń, których konsekwencje są nieodwracalne. Niestety w Polsce duża część pacjentów – nawet ok. 55% – leczy je samodzielnie w warunkach domowych, nie mówiąc o tym lekarzowi.
O tym, jak to jest niebezpieczne, opowiedział nasz gość dr hab. n. med. Piotr Boros, prof. IG – Zakład Fizjopatologii Oddychania, Poradnia Chorób Płuc, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
-
09.11.2024
-
14 min 46 s
-
-
„SOF- Kobiety w onkologii” | dr Michał Siwik i Paulina Kalman
„SOF- Kobiety w onkologii” o konferencji naukowej (16 listopada) zorganizowanej z okazji 157. urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. W naszym kraju brakuje ok. 600 onkologów, to niepokojące dane z uwagi na fakt, że około milion Polek i Polaków żyje z chorobą nowotworową. O powodach organizowanej po raz trzeci konferencji opowiedzieli dr Michał Siwik - Narodowy Instytut Onkologii i Paulina Kalman, studentka ostatniego roku na WUM, przewodnicząca Studenckiego Onko-Forum (SOF).
Patronat RDC.
-
09.11.2024
-
16 min 19 s
-
-
„Namalować katolicyzm od nowa" | Dariusz Karłowicz
O III edycji projektu „Namalować katolicyzm od nowa". Po wystawach współczesnych wizerunków Jezusa Miłosiernego (2022) i Zwiastowania (2023), w tym roku – zgodnie z rytmem tajemnic różańca – 20 współczesnych przedstawień sceny Nawiedzenia św. Elżbiety.
Na wernisaż (14.11, godz. 19:00, Katedra Warszawsko-Praska) zaprosił Dariusz Karłowicz - kurator wystawy, pomysłodawca przedsięwzięcia „Namalować katolicyzm od nowa”, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, redaktor naczelny Teologii Politycznej.-
09.11.2024
-
23 min 18 s
-
-
„Zawołani po imieniu” | Kamila Sachnowska | Wojciech Merkert
To byli zwykli ludzie, jednocześnie będąc bohaterami. Mowa o Polakach upamiętnionych dzięki akcji „Zawołani po imieniu”, którzy podczas okupacji niemieckiej zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom, zagrożonym śmiercią w czasie Zagłady.
W tym roku to już 39. upamiętnienie, od początku programu - 99. O ich losach mówili Kamila Sachnowska, kierownik Działu Upamiętnień w Instytucie Pileckiego i Wojciech Merkert, historyk, badacz historii
-
02.11.2024
-
21 min 32 s
-
-
„Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945” | dr Tomasz Łabuszewski
O programie „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945” – baza straty.pl, kolejnym etapie realizacji projektu.
IPN szuka osób, które pomogą udokumentować represje i dzięki którym będzie można wpisać do bazystraty.pl – do wirtualnego pomnika bohaterów II wojny światowej – nazwiska kolejnych osób.
Wiele ofiar niemieckich represji z czasu II wojny światowej pozostaje bezimienna. Nie doczekały się upamiętnienia, a ich historie mogłyby pozostać zapomniane, gdyby nie program straty.pl. Szczegóły przekazał słuchaczom dr Tomasz Łabuszewski, dyrektor Oddziału IPN w Warszawie.
-
02.11.2024
-
15 min 45 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
14 odcinkówTo audycja, w której prezentujemy reportaże wybrane z bogatej oferty Polskiego Radia – utwory premierowe i archiwalne.
-
W cyfrowym świecie
7 odcinkówZapraszamy na cykl audycji pt. „W cyfrowym świecie”
-
Grać z Chickiem Corea'ą na cztery ręce. Hiromi Uehara w wywiadzie dla RDC
1 odcinek -
Wakacje na Mazowszu
490 odcinków