Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
O programie „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945” – baza straty.pl, kolejnym etapie realizacji projektu.
IPN szuka osób, które pomogą udokumentować represje i dzięki którym będzie można wpisać do bazystraty.pl – do wirtualnego pomnika bohaterów II wojny światowej – nazwiska kolejnych osób.
Wiele ofiar niemieckich represji z czasu II wojny światowej pozostaje bezimienna. Nie doczekały się upamiętnienia, a ich historie mogłyby pozostać zapomniane, gdyby nie program straty.pl. Szczegóły przekazał słuchaczom dr Tomasz Łabuszewski, dyrektor Oddziału IPN w Warszawie.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
Odcinki podcastu (5423)
-
„Zawołani po imieniu” | Kamila Sachnowska | Wojciech Merkert
To byli zwykli ludzie, jednocześnie będąc bohaterami. Mowa o Polakach upamiętnionych dzięki akcji „Zawołani po imieniu”, którzy podczas okupacji niemieckiej zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom, zagrożonym śmiercią w czasie Zagłady.
W tym roku to już 39. upamiętnienie, od początku programu - 99. O ich losach mówili Kamila Sachnowska, kierownik Działu Upamiętnień w Instytucie Pileckiego i Wojciech Merkert, historyk, badacz historii
-
02.11.2024
-
21 min 32 s
-
-
Teraz odtwarzane
„Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945” | dr Tomasz Łabuszewski
O programie „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945” – baza straty.pl, kolejnym etapie realizacji projektu.
IPN szuka osób, które pomogą udokumentować represje i dzięki którym będzie można wpisać do bazystraty.pl – do wirtualnego pomnika bohaterów II wojny światowej – nazwiska kolejnych osób.
Wiele ofiar niemieckich represji z czasu II wojny światowej pozostaje bezimienna. Nie doczekały się upamiętnienia, a ich historie mogłyby pozostać zapomniane, gdyby nie program straty.pl. Szczegóły przekazał słuchaczom dr Tomasz Łabuszewski, dyrektor Oddziału IPN w Warszawie.
-
02.11.2024
-
15 min 45 s
-
Odtwarzam
-
-
O wernisażu wystawy „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” | dr Grzegorz Wodziński
Rozmowa o wernisażu wystawy „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” w Muzeum Więzienia Pawiak. Na wystawie plenerowej, przygotowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, znajduje się kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów, z których część została opublikowana po raz pierwszy. Przedstawiono na niej losy rodziny, Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy za pomoc Żydom na okupowanych przez Niemców ziemiach polskich ponieśli śmierć.
Kościół katolicki podjął decyzję wyniesienia ich na ołtarze. Jest to pierwszy przypadek w historii, kiedy beatyfikowana zostaje cała rodzina, w tym dziecko będące jeszcze w łonie matki.
Na wystawę zapraszał w RDC historyk dr Grzegorz Wodziński, adiunkt w Muzeum Więzienia Pawiak.
-
02.11.2024
-
13 min 50 s
-
-
„Ukłon świata” | Hanka Saqib
Zaduszki zbiegają się zazwyczaj z ludowymi uroczystościami ku czci zmarłych, wywodzącymi się z wierzeń pogańskich lub obrzędowości przedchrześcijańskiej.
W kulturze Ameryki Łacińskiej ten dzień często ma charakter radosnego święta, w kulturze Wschodu celebrowany bywa z kolei kult przodków.
O tym, jak wyglądają ceremonie pożegnania zmarłych w Afryce oraz o swojej debiutanckiej autobiograficznej powieści „Ukłon świata” opowiedziała Hanka Saqib, która wraz z mężem Pakistańczykiem przez kilkanaście lat podróżowała po różnych zakątkach świata.
-
02.11.2024
-
25 min 50 s
-
-
Wokół publikacji „Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego” Moniki Śliwińskiej
9 października nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się publikacja "Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego" autorstwa Moniki Śliwińskiej. Tadeusz Boy-Żeleński, jedna z najważniejszych postaci Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Wpływowy krytyk teatralny i zaciekły polemista. Pisarz uwielbiany przez rzesze czytelników, dla przeciwników – „notoryczny demoralizator”.
Tłumacz i wydawca; zawdzięczamy mu polskie wydania "Niebezpiecznych związków", "Dziejów Tristana i Izoldy" oraz cyklu "W poszukiwaniu straconego czasu". Mistrz literackich prowokacji i autopromocji. Prywatnie melancholik i introwertyk.
Monika Śliwińska odkrywa nieznane dotąd fakty z życia Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Z doświadczeń, konfliktów wewnętrznych i niejednoznacznych wyborów rekonstruuje biografię, którą czyta się jak wciągającą powieść.
Co właściwie wiemy o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim? I dlaczego powinniśmy wiedzieć więcej? - na te pytania odpowiadała w Wieczorze RDC Monika Śliwińska, autorka książki "Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego".
-
01.11.2024
-
24 min 43 s
-
-
Wystawa „Pan Herbert – podróżnik” w Pałacu Rzeczypospolitej
Pałac Rzeczypospolitej zaprasza na kolejną, po prezentacji archiwum Czesława Miłosza, wystawę czasową. Ekspozycja „Pan Herbert – podróżnik” to zaproszenie do podążenia śladami wędrówek autora "Barbarzyńcy w ogrodzie" i zgłębienia Herbertowskiej filozofii podróżowania. Rękopisy poety oraz towarzyszące im immersyjne, audiowizualne instalacje można oglądać od 30 października do końca roku, w godzinach otwarcia Pałacu.
Rękopisy prezentowane na wystawie układają się w opowieść: od Lwowa do Warszawy, od walizek człowieka-bez-domu – po „pakowanie się” przed ostatnią podróżą-śmiercią, od zachłyśnięcia się wolnością w podróżach – po gorycz powrotów na łono ojczyzny, od zachwytu obcymi miastami – po tęsknotę za „nieistniejącym miastem”, od radości tu i teraz – po melancholię przeszłości, od euforycznej wdzięczności – po rezygnację końca.
To opowieść o Herbercie, ale też uniwersalna opowieść o życiu, przemijaniu i śmierci. O szczegółach ekspozycji, jej idei i chronologii opowiadała w Wieczorze RDC Anna Romaniuk, kuratorka wystawy.
-
01.11.2024
-
17 min 23 s
-
-
Wspomnienia pisarzy, którzy odeszli w 2024 roku
Pisarzy, krytyków literackich i badaczy literatury, którzy odeszli w 2024 roku (m.in. Leszek Szaruga, Edward Redliński, Marian Pilot, Ernest Bryll, Tomasz Łubieński, Jerzy Jarzębski) wspomina prof. Anna Nasiłowska z Instytutu Badań Literackich PAN, prezeska Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
-
01.11.2024
-
26 min 05 s
-
-
O znaczeniu modlitwy za zmarłych i duchowej pomocy osobom w żałobie
Gościem Wieczoru RDC był ks. Łukasz Wiśniewski ze Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Księża marianie mają szczególne powołanie do modlitwy za zmarłych – opieka duchowa nad zmarłymi i duszami czyśćcowymi jest jednym z charyzmatów tego zgromadzenia już od XVII wieku. Dziś marianie niosą pomoc zmarłym i umierającym przez: modlitwę za zmarłych, szczególnie liturgiczną; prowadzenie hospicjów i inne formy opieki duszpasterskiej dla osób bliskich śmierci; pomoc osobom w żałobie, rekolekcje, poradnictwo; przepowiadanie prawd eschatologicznych.
-
01.11.2024
-
15 min 57 s
-
-
Opieka długoterminowa
"Opieka długoterminowa w Polsce - dzisiaj i jutro", do minionego Światowego Dnia Osteoporozy i do aktualnych problemów z dostępem do programu lekowego nawiązali Michał Szewczyk, dyrektor ds. komunikacji Koalicji na pomoc niesamodzielnym oraz ekspert dr Tomasz Wysocki.
-
26.10.2024
-
17 min 48 s
-
-
Kampania Otyłość to choroba. Nie oceniaj, nie odchudzaj, tylko lecz
Fundacja na Rzecz Leczenia Otyłości i o kampanii „OTYŁOŚĆ TO CHOROBA. Nie oceniaj, nie odchudzaj, tylko lecz”. O problemie nietolerancji osób otyłych opowiedziała Katarzyna Głowińska, prezes Fundacji na Rzecz Leczenia Otyłości FLO.
-
26.10.2024
-
13 min 35 s
-