Audycja poświęcona Sławomirowi Mrożkowi w 10. rocznicę śmierci oraz z okazji wydania "Zagadek bytu" przez Oficynę literacką Noir sur Blanc. Gościem audycji był dr Tomasz Miłkowski, krytyk teatralny.
„Wieczór Literacki RDC” to odpowiedź naszego radia na rzekomą niemożność pogodzenia zajmowania się teatrem współczesnym i historycznym. Z jednej strony prezentujemy co tydzień słuchowisko z bogatej archiwalnej kolekcji Polskiego Radia połączone z rozmową o jednym z jego bohaterów (aktorze lub reżyserze). Późniejsza część audycji poświęcona jest współczesnym sztukom, dobrej literaturze filmowo-teatralnej i teatrowi mniej znanemu.
Odcinki podcastu (449)
Francois Martineau
Gościem "Wieczoru Literackiego" był Francois Martineau, znany jako "Francois" - francuski muzyk od kilkunastu lat mieszkający w Polsce i prezentujący najpiękniejsze piosenki znad Sekwany. Obecnie Francois odbywa w Polsce tournee "AZNAVOUR TOUR" z okazji stulecia urodzin słynnego francuskiego piosenkarza i kompozytora Charlesa Aznavoura. Spektakl zatytułowany "Odmieńmy tylko rytm" to wyjątkowy koncert ku czci artysty, przeplatany anegdotami i cytatami z wywiadów w kabaretowo-poetyckim klimacie.
O twórczości Włodzimierza Odojewskiego, obejmującej utwory prozatorskie, dramatyczne, publicystyczne oraz słuchowiska radiowe, opowiedział prof. Karol Samsel z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Gośćmi "Wieczoru Literackiego" byli Maciej Kłoś i Magdalena Reczko, autorzy albumu "Sztuk Mistrzowie" - cyklu rozmów z wybitnymi polskimi artystami o ich drodze do do sukcesu artystycznego, o rozumieniu powołania, autorytetach, przyjaźniach.
Gościem "Wieczoru Literackiego" był Sylwester Biraga, reżyser, założyciel i dyrektor Teatru Druga Strefa, z którym rozmawialiśmy m.in. o dwóch spektaklach argentyńskich artystów z teatru w Buenos Aires opartych na utworach Witolda Gombrowicza: "Walka na mięso " (na podstawie "Pornografii) i "Ferdydurke".
O pobycie w Izraelu i emigracyjnej twórczości Marka Hłaski
O pobycie w Izraelu i emigracyjnej twórczości Marka Hłaski opowiedział Radosław Młynarczyk, autor biografii pisarza zatytułowanej "Hłasko. Proletariacki książę".
W specjalnej audycji wspomnieniowej goście Jana Bończa-Szabłowskiego opowiadali o znanych ludziach świata kultury, teatru, filmu i literatury, którzy odeszli w minionym roku. Swoimi wspomnieniami i refleksjami podzielili się:
aktor Henryk Talar – wspomnienie o reżyserce teatralnej i filmowej IZABELLI CYWIŃSKIEJ
Aneta Kielak, sekretarz literacka Teatru Ateneum w Warszawie – wspomnienie o aktorce BARBARZE HORAWIANCE
Piotr Wolański – wspomnienie o operatorze filmowym ARKADIUSZU TOMIAKU
Krzysztof Babicki, reżyser, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni – wspomnienie o pisarzu PAWLE HUELLE
krytyk teatralny Tomasz Miłkowski – wspomnienie o aktorce JADWIDZE BARAŃSKIEJ
O kulisach powstania „Operetki” | prof. Józef Olejniczak
Rozmowa o kulisach powstania „Operetki” z 1980 roku w adaptacji i reżyserii Zbigniewa Kopalki według dramatu Witolda Gombrowicza, teatralnych inscenizacjach oraz o jej miejscu w twórczości Witolda Gombrowicza. Gościem Jana Bończa-Szabłowskiego był prof. Józef Olejniczak z Instytutu Literaturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek kapituły nagrody literackiej im Witolda Gombrowicza.
Gość: Joanna Zdrada, dyrektor naczelna i artystyczna Teatru Lalka, z którą rozmawialiśmy o programie na sezon artystyczny 2024/25 oraz o miejscu Teatru Lalka na mapie kulturalnej Warszawy
O Bolesławie Prusie i jego twórczości humorystycznej opowiadała prof. Maria Olszewska z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawczyni literatury II połowy XIX wieku
Sylwetkę aktorki Jadwigi Chojnackiej przypomniała prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, historyk teatru, wykładowczyni w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.