Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór literacki
„Wieczór Literacki RDC” to odpowiedź naszego radia na rzekomą niemożność pogodzenia zajmowania się teatrem współczesnym i historycznym. Z jednej strony prezentujemy co tydzień słuchowisko z bogatej archiwalnej kolekcji Polskiego Radia połączone z rozmową o jednym z jego bohaterów (aktorze lub reżyserze). Późniejsza część audycji poświęcona jest współczesnym sztukom, dobrej literaturze filmowo-teatralnej i teatrowi mniej znanemu.
Odcinki podcastu (465)
-
Hadrian Filip Tabęcki
Gość: reżyser Hadrian Filip Tabęcki, który z okazji obchodzonych kilka dni temu 50. urodzin opowiadał o swoich najważniejszych teatralno-muzycznych dokonaniach, najnowszych projektach artystycznych oraz przyszłych planach.
-
02.02.2025
-
44 min 21 s
-
-
Ewa Błaszczyk
Gość: aktorka teatralna i filmowa, piosenkarka, działaczka społeczna Ewa Błaszczyk.
-
02.02.2025
-
21 min 41 s
-
-
Robert Talarczyk | słuchowisko „Nikaj”
O słuchowisku „Nikaj” opowiadał jego twórca, Robert Talarczyk – reżyser, aktor, scenarzysta, dramaturg, dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
-
26.01.2025
-
46 min 21 s
-
-
Wspomnienie Stanisława Brudnego
Gościem „Wieczoru literackiego” był Tomasz Miłkowski, który podzieli się wspomnieniem zmarłych niedawno aktorów — Barbary Rylskiej i Stanisława Brudnego.
-
19.01.2025
-
15 min 36 s
-
-
Wspomnienie Barbary Rylskiej | Tomasz Miłkowski
Gościem „Wieczoru literackiego” był Tomasz Miłkowski, który podzieli się wspomnieniem zmarłych niedawno aktorów — Barbary Rylskiej i Stanisława Brudnego.
-
19.01.2025
-
13 min 12 s
-
-
Maciej Wiktor o słuchowisku „Serce. O Juliuszu Mieroszewskim”
O słuchowisku „Serce. O Juliuszu Mieroszewskim” opowiedział jego twórca - reżyser teatralny i filmowy Maciej Wiktor.
-
19.01.2025
-
13 min 38 s
-
-
Lidia Sadowa
Gościem audycji była aktorka teatralna, filmowa i serialowa Lidia Sadowa, odtwarzająca postać młodej Aliny w słuchowisku „Pamięć drzew” z 2009 roku w reżyserii i adaptacji Jacka Gąsiorowskiego na motywach opowiadania Jana Józefa Szczepańskiego pod tym samym tytułem.
-
12.01.2025
-
46 min 19 s
-
-
Twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej
O twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej Jan Bończa-Szabłowski rozmawiał z prof. Ingą Iwasiów - literaturoznawczynią, krytyczką literacką, poetką.
-
05.01.2025
-
52 min 47 s
-
-
Rok Marka Hłaski
O jednym z najbardziej tajemniczych utworów Marka Hłaski "Diabły w deszczu" oraz o kulisach powstania słuchowiska opowiadają goście audycji:
- Radosław Młynarczyk, odkrywca i edytor młodzieńczej powieści Marka Hłaski "Wilk", a także tomu juweniliów pisarza "Najlepsze lata naszego życia" oraz autor biografii "Hłasko. Proletariacki książę"
- Aleksandra Głogowska, dyrektor literacka RDC, twórczyni słuchowiska "Diabły w deszczu"
-
29.12.2024
-
50 min 25 s
-
AUDYCJA SPECJALNA | Jak brzmiał Mickiewicz, jak brzmi Gombrowicz
Dlaczego paryskie wykłady Adama Mickiewicza robiły tak ogromne wrażenie na słuchaczach, jaki stosunek miał Mickiewicz do Towiańskiego, czy Słowackiego, jak pojmował rolę poety, a za co uwielbiali go Rosjanie i co było prawdziwą przyczyną jego śmierci?
Wiele mitów i stereotypów dotyczących naszego wieszcza burzy zamieszkały w Paryżu profesor Krzysztof Rutkowski w specjalnej świątecznej rozmowie z Janem Bończa Szabłowskim
W drugiej części programu rozmowa z wybitnym kompozytorem Zygmuntem Krauze m.in. o tym, jak brzmi w operze Witold Gombrowicz.
-
27.12.2024
-
01 godz 54 min 48 s
-
PODCASTY