Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wakacje na Mazowszu
Odcinki podcastu (489)
-
Czy regionalistka odpoczywa w czasie wakacji?
Czy regionalistka odpoczywa w czasie wakacji? - na pewno nie Maria Weronika Kmoch, nauczycielka, nasz gość, która w tym okresie realizowała wiele interesujących projektów, promujących kulturę i region kurpiowski, o czym opowiedziała w programie
-
29.08.2024
-
17 min 01 s
-
-
Trzecia edycja, a współcześnie - premiera "Wansiela Siennickiego"
7 września w Auli dawnego Seminarium Nauczycielskiego w Siennicy (pow. miński) odbędzie się trzecia edycja, a współcześnie - premiera "Wansiela Siennickiego", czyli spektaklu obrzędowego, prezentującego tradycyjne wesele na wsi tego regionu. Napisane w 1928 roku przez prof. Józefa Swatonia, odegrane po raz pierwszy w dwudziestoleciu międzywojennym, w formie zapisu tekstowego zostało na imieniny podarowane marszałkowi J. Piłsudskiemu. Obecnie odtworzy go zespół artystów amatorów, działający w ramach Sekcji Teatralnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Siennicy. O tym przedsięwzięciu, jak też o walorach turystycznych Siennicy mówili: Monika Pszkit-Zielińska, koordynatorka projektu oraz Tadeusz Gnoiński, kustosz szkolnego muzeum, emerytowany nauczyciel, wnuk Kazimierza Gnoińskiego, od 1916 roku wieloletniego dyrektora Seminarium Nauczycielskiego w Siennicy.
-
29.08.2024
-
24 min 10 s
-
-
Wakacyjny projekt „Wolność, Niepodległość i... Zosia”
O wakacyjnym projekcie polsko-litewskim „Wolność, Niepodległość i... Zosia”, jak też o wielu innych działaniach w okresie wakacji, w audycji opowiadali: Ewa Bogucka, wolontariuszka, uczestniczka projektów oraz Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji "AVE" z Białołęki.
-
28.08.2024
-
22 min 45 s
-
-
Spacerownik Sokołowski
O "Spacerowniku Sokołowskim", czyli projekcie krajoznawczym na wakacje, odbywającym się na terenie powiatu sokołowskiego, w programie opowiadały: Magdalena Stasiuk, regionalistka, działaczka społeczna oraz Katarzyna Szczecińska z Fundacji Kulturalne Turystyka.
-
28.08.2024
-
19 min 45 s
-
-
Fryderyk Chopin, Marcelina Czartoryska i Franciszek Bylicki, czyli "Związki nieoczywiste"
Fryderyk Chopin, Marcelina Czartoryska i Franciszek Bylicki, czyli "Związki nieoczywiste" - o ich relacjach, współpracy i mecenacie artystycznym - na taką dyskusję, która odbędzie się na tarasie Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie 30 sierpnia o godz. 15.30, w programie zapraszał dr hab. Bartosz Korzeniewski, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, pomysłodawca i organizator spotkania.
-
27.08.2024
-
16 min 05 s
-
-
Koło Studenckie PTTK
Do grona przewodników po Warszawie i Mazowszu dołączają młodzi. O najbliższych spacerach i działalności Koła Studenckiego PTTK opowiadała Dagmara Komorniczak, członkini Koła.
-
27.08.2024
-
24 min 53 s
-
-
O XIV Jarmarku Okuniewskim
O XIV Jarmarku Okuniewskim w klimacie średniowiecza, który odbędzie się w dn. 31 sierpnia - 1 września w Okuniewie (gm. Halinów, pow. miński), mówił Dariusz Kowalczyk, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Halinowie.
-
26.08.2024
-
21 min 42 s
-
-
Sabnie
O swoich ulubionych Sabniach (pow. sokołowski), które mogą być też ciekawe turystycznie, a dodatkowo leżą na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego, w programie mówiła Barbara Tekieli, współzałożycielka WGL, specjalistka społecznego promowania kultury i turystyki mazowieckiej
-
26.08.2024
-
24 min 04 s
-
-
O historii i przyrodzie Raszyna - dawnego miasta, a w tej chwili największej wsi na Mazowszu
Gościem audycji była Liliana Kołłątaj, przewodniczka, Klub Globtrotera Warszawa.
-
22.08.2024
-
22 min 19 s
-
-
O warsztatach malowania akwareli botanicznej w Ogrodzie Botanicznym PAN
O róży w malarstwie i ogrodnictwie opowiadała Magda Sawicz, malarka, florystka, ilustratorka.
-
22.08.2024
-
20 min 04 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
18 odcinkówTo audycja, w której prezentujemy reportaże wybrane z bogatej oferty Polskiego Radia – utwory premierowe i archiwalne.
-
Rody i Rodziny Mazowsza
506 odcinkówMamy w Polsce i na Mazowszu całą mozaikę rodzin. Są rody wielkie, możne i zasłużone, które przez wieki miały znaczenie polityczne, wsławiały się mecenatem kulturalnym i szeroką działalnością filantropijną.
-
Wieczór RDC
5448 odcinków -
Historie z szuflady
511 odcinkówAudycja Wojciecha Marczyka, w której szczegółowo omawiane są wydarzenia zapomniane lub nieznane. Rocznice, ludzie, konsekwencje wydarzeń, problemy wiary, związki przedmiotów z ludźmi, a także książki historyczne.