Członkowie i sympatycy Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego wspominają dwóch aktywnych działaczy Stowarzyszenia, zmarłych w ostatnim, około półtorarocznym okresie: Juliusza Karskiego (1931-2021), wieloletniego prezesa Oddziału Warszawskiego PTZ oraz Andrzeja Radoszewskiego (1938-2020), przewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej PTZ. Spotkanie poświęcone pamięci obu zasłużonych członków PTZ odbędzie się 22 października br. w Sali "Przystanku Historia" IPN przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.
JULIUSZ KARSKI (1931–2021), urodzony we Włostowie (gm. Lipnik, pow. opatowski, woj. świętokrzyskie) był synem Michała Szymona, właściciela dóbr włostowskich i Elżbiety z Plater-Zyberków z Konstantynowa na Podlasiu. Jeszcze w późnych latach 30. XX wieku został właścicielem znanego zamku w Oporowie (pow. kutnowski), który dla niego kupił ojciec. Pierwszą część okupacji spędził we Włostowie, a po wyrzuceniu rodziny z majątku i aresztowaniu ojca we Lwowie, podejrzewanego (zresztą słusznie) przez Niemców o udział w Podziemiu AK, rodzina osiedliła się w Warszawie we własnej kamienicy przy ul. Wiejskiej. Tam wspomagała powstańców warszawskich, a młody Juliusz brał udział w budowaniu powstańczych barykad. Maturę (1949) zdał w konwikcie ojców filipinów na Świętej Górze w Gostyniu, był absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego (geologia inżynierska i hydrogeologia). Pracował początkowo jako zastępca głównego geologa w Ministerstwie Budownictwa (1953-1963), był cenionym ekspertem naukowym oraz w stowarzyszeniach w dziedzinie geologii. Udzielał się aktywnie w Polskim i Międzynarodowym Komitecie Geotechniki. Kochał sport, od 1951 roku był reprezentantem Polski w siatkówce, potem zawodnikiem drużyny narodowej oldbojów (brązowy medalista olimpijski w Brisbane, 1994). Funkcję prezesa Oddziału Warszawskiego PTZ pełnił przez wiele lat, przejmując ją po śmierci śp. Andrzeja Slaskiego. Kawaler maltański, społecznik, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za działalność społeczną w PTZ.
ANDRZEJ BOXA-RADOSZEWSKI (1938–2020) pochodził rodzinnie z Krępy w Ziemi Sieradzkiej, był synem Jerzego, ziemianina i Anny z Prądzyńskich. Ukończył Politechnikę Warszawską, był mgr inż. budownictwa lądowego, budowniczym szczególnie mostów i obiektów podziemnych. Pracował m.in. jako inżynier Budowy przy Walcowni w Hucie Warszawa, inżynier przebudowy Mostu Poniatowskiego, dyrektor budowy Trasy Łazienkowskiej, szef Zespołu wykonawczego mostu na Wiśle w Wyszogrodzie, inżynier nadzorujący wiele innych, najpoważniejszych budowli drogowych i mostów w Polsce oraz w Libii. Związany był, jako dyrektor lub prezes, z takimi firmami, jak Dromex S.A. i ZBM Inwestor Zastępczy S.A. Inżynier, a urodzony humanista, doradca i aktywny uczestnik życia środowiska ziemiańskiego, przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej PTZ.
Juliusza Karskiego i Andrzeja Radoszewskiego w programie wspominali oraz mówili o powstaniu i działalności Stowarzyszenia: Bogusław Stefański - prezes Oddziału Warszawskiego PTZ i Piotr Łoś - dziennikarz RDC oraz członek Zarządów Warszawskiego i Głównego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, w rozmowie z Piotrem Majewskim.
[gallery ids="423496,423495"]