Adam Bednarczyk (1920-1999) był historykiem - regionalistą, nauczycielem i założycielem Muzeum Regionalnego w Iłży. Interesując się dziejami swojej rodzinnej miejscowości, zbierał wszelkie materiały archiwalne o niej, jak też przedmioty, świadczące o życiu Iłżan. Część zgromadzonej kolekcji przeznaczył do Muzeum, ale w swoim prywatnym domu nadal gromadził pamiątki przeszłości. Po jego śmierci, od spadkobiercy Adama Bednarczyka, miasto kupiło i tę prywatną kolekcję, dołączając ją do już istniejącej w Muzeum.
Adam Bednarczyk był ponadto społecznikiem, inicjatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych i tych, mających na celu budowanie tożsamości lokalnej Iłży. W swoich książkach historycznych opowiadał o latach świetności Iłży, gdy miasto to stanowiło dominium biskupów krakowskich, o kulturze ludowej (szczególnie o garncarstwie), jak też o dziejach walk niepodległościowych, w których brali udział mieszkańcy miasta.
Na bazie zgromadzonych przez niego zbiorów, jak też dzięki dalszemu rozwijaniu placówki, Muzeum Regionalne w Iłży prowadzi działalność badawczą, popularyzatorską i wystawienniczą, ukazującą historię i kulturę Iłży.
Być może najbardziej jednak Adam Bednarczyk był znany z tego, że w jednej z kamieniczek iłżeckich odnalazł portret Dory Lebenthal, miłości i muzy Bolesława Leśmiana, dzięki czemu ożywił dla Iłży znaną poprzez poezję, historię związków Leśmiana z tym miastem.
O postaci Adama Bednarczyka, iłżeckiego historyka, w programie mówiła Beata Bujakowska, dyrektor Muzeum regionalnego w Iłży.
[gallery ids="388686,388687,388688"]