Twórcy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku twierdzą, że dworek "Milusin" uratował się przez wszystkie lata powojenne również i z takiego powodu, że było w nim przedszkole. Społeczność tego przedszkola jest dziś przedmiotem badań historyków i socjologów. Ta społeczność przedszkolaków, ich rodziców, przedszkolanek i obsługi placówki ma bowiem lokalne znaczenie integracyjne, jest czymś więcej dla Sulejówka niż tylko placówką wychowawczą, a nawet - co udowadnia wydana właśnie książka - jest częścią lokalnej pamięci historycznej.
Książka ta to "Koalicje Pamięci. Dworek Milusin 1956-2000" i wokół niej w programie o postrzeganiu dawnego przedszkola w dworku Milusin Sulejówku mówili: dr Beata Nessel-Łukasik, autorka książki, pracownik Uniwersytetu Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, Agnieszka Uścińska, dziennikarka, reżyserka, dokumentalistka i Janusz Byszewski, artysta niezależny, animator kultury, autor wielu projektów związanych z kulturą i historią.
---------------
„On jest nasz” – czyli rozmowa wokół książki „Koalicje pamięci. Dworek „Milusin” 1956-2000” dr Beaty Nessel-Łukasik, będącej analizą lokalnej pamięci historycznej i społecznego dialogu, który na jej bazie toczy się w Sulejówku, zwłaszcza od chwili narodzenia się idei Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. „Nasz” jest Marszałek, „nasz” jest „Milusin” – to z pewnością. Ale czy działające w Sulejówku Muzeum dla tamtejszej społeczności również jest już „nasze”? O tym wszystkim z Autorką książki i kuratorką projektu Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą oraz jej gośćmi, dr Zuzanną Bogumił z Ośrodka Etnologii Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz dr hab. Martą Rakoczy z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego rozmowę poprowadzi Piotr Szymon Łoś, dziennikarz Polskiego Radia Rozgłośni Regionalnej Radio dla Ciebie.