Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba, dzięki dofinansowaniu przez Miasto Stołeczne Warszawa Dzielnica Mokotów, rozpoczęło realizację nowego projektu w formie warsztatów pod hasłem "Sadybiańskie Hygge". W jego ramach odbędzie się 25 warsztatów: z fotografii analogowej (prowadzenie Cezary Tkaczyk i Łukasz Sakowski), z wycinakami (prowadzenie Katarzyna Szczepaniak z Akademii Znajomych), z robienia kwiatów i pająków z bibuły (prowadzenie Maria Agata Gronek) i florystycznych (prowadzenie Agnieszka Heidrich).
Warsztaty odbywają się w Międzypokoleniowym Miejscu Spotkań (Plac Ormiański, pawilon) w czwartki oraz czasem w niedziele do listopada 2024.
O tym i innych działaniach społecznych na Sadybie, w programie mówiła pomysłodawczyni i realizatorka projektu, Aleksandra Karkowska, wiceprezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Miasto Ogród Sadyba.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Sekrety Mazowsza
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Odcinki podcastu (794)
-
Wspomnienie o prof. Marianie M. Drozdowskim (1932-2025)
W poniedziałek na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie pochowany został zmarły 3 lutego br. prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski (1932-2025), historyk, varsavianista, inicjator upamiętnienia takich postaci jak min. E. Kwiatkowski, prezydent S. Starzyński, również inicjator wystawiania pomników, m.in. H. Sienkiewicza w Warszawie, wieloletni członek i prezes Towarzystwa Miłośników Historii.
Zmarłego uczonego w programie wspominają jego bliscy współpracownicy z dwóch pokoleń: mgr Zofia Teresa Kozłowska, członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz dr hab. Robert Gawkowski, prezes Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie.
-
12.02.2025
-
22 min 44 s
-
-
Leon Barszczewski i Julian Ochorowicz, rocznicowe wydarzenia
W związku z rocznicami, związanymi z: Leonem Barszczewskim, badaczem ludów azjatyckich i fotografikiem oraz Julianem Ochorowiczem, naukowcem, mediumistą, o wydarzeniach upamiętniających te historyczne postaci w programie mówił ich krewny, Igor Strojecki, genealog, miłośnik dziejów Warszawy.
-
11.02.2025
-
19 min 17 s
-
-
Po Urzeczu, Powsin i nie tylko
O obszarze etnograficznym Urzecze, na którym, oprócz tradycji olęderskich, znajduje się wiele ciekawych miejsc z zabytkami, wiążącymi się nie tylko z tym terenem, ale i z samą Warszawą (jak np. kościół bernardyński na Czerniakowie z kryptą Stanisława Lubomirskiego), w programie opowiadał Arkadiusz Żołnierczyk, przewodnik po Warszawie. W audycji o Urzeczu w kontekście projektowanych wycieczek, jak i o innych eskapadach przewodnika.
-
10.02.2025
-
19 min 15 s
-
-
Co pan na to, panie Corazzi - wycieczka Klubu Globtrotera Warszawa
Na kolejna wycieczkę po Warszawie, pod hasłem "Co pan na to, panie Corazzi. Od gmachu Giełdy do Teatru Wielkiego", która odbędzie się 22 lutego br. zaprasza Liliana Kołłątaj, przewodniczka z Klubu Globtrotera Warszawa.
-
07.02.2025
-
18 min
-
-
Zaproszenie na spacer po cmentarzu ewangelicko-augsburskim
Na spacer (niedziela 9 lutego) po cmentarzu Ewangelicko-augsburskim w Warszawie zaprasza Arkadiusz Żołnierczyk, przewodnik po Warszawie
-
06.02.2025
-
26 min 05 s
-
-
Zaproszenie do Skolimowa
O najbliższych planach wycieczkowych do Skolimowa (ob. Konstancin-Jeziorna) w programie mówiła Liliana Kołłątaj z Klubu Globtrotera Warszawa.
-
05.02.2025
-
23 min 39 s
-
-
O Stefanie Gołębiowskim z Bieżunia, poecie, nauczycielu, tłumaczu
O Stefanie Gołębiowskim (1900-1991), nauczycielu, tłumaczu (m.in. Horacego), poecie, działaczu społecznym, pośle PRL, związanym przez całe życie z Bieżuniem (pow. żuromiński), w programie opowiadali muzealnicy, krewne oraz uczennica profesora S. Gołębiowskiego: Jerzy Piotrowski, Tomasz Nowicki, Elżbieta Leszczyńska, Zofia Leszczyńska-Niziołek oraz Barbara Rogowska.
-
31.01.2025
-
19 min 56 s
-
-
Józef Chełmoński (1849-1914), wystawa monograficzna w Muzeum Narodowym w Warszawie, wrzesień 2024 - 2 luty 2025
Wystawa "Józef Chełmoński (1849-1914)", zorganizowana i zaprezentowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie zgromadziła tłumy widzów, przekraczając wszelkie poziomy frekwencji w tym Muzeum w ostatnich latach. Jest to pierwsza od wielu lat prezentacja monograficzna tego bardzo popularnego polskiego malarza, jednego z monachijczyków i stanowi ona wspólny projekt badawczy Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Muzeum Narodowego w Krakowie. W tych dwóch ostatnich placówkach, w nieco zmienionej formie, będzie prezentowana po zdjęciu obrazów z sal wystawowych w Warszawie. O tej wielowątkowej (podzielonej ekspozycyjnie na tematy) wystawie twórczości Józefa Chełmońskiego, w programie mówią jej autorzy: Ewa Micke-Broniarek i Wojciech Głowacki, kustosze z Działu Zbiorów Malarstwa Polskiego do 1914 roku.
-
31.01.2025
-
56 min 06 s
-
-
Osada Neolityczna w Kopcu
Jest to bardzo ciekawe miejsce, pełne historii, która działa na wyobraźnię: w Kopcu (gm. Iwaniska, woj. świętokrzyskie) znajduje się Osada Neolityczna, będąca rekonstrukcją późnoneolitycznej osady kultury pucharów lejkowatych, jaka zasiedlała ziemie polskie w późnej epoce kamienia. O dziejach i znaczeniu kultury pucharów lejkowatych, o stworzeniu osady i pasji do archeologii, w programie mówił Tomasz Giecewicz, archeolog i twórca Osady Neolitycznej w Kopcu. Więcej informacji można znaleźć pod linkiem: https://www.facebook.com/osadaneolityczna, tel. 697 095 999.
-
30.01.2025
-
23 min 42 s
-
-
Józef Chełmoński, życie i twórczość, cz. 3
O monograficznej i wielowątkowej wystawie twórczości Józefa Chełmońskiego, w 3 części rozmowy mówią jej autorzy: Ewa Micke-Broniarek i Wojciech Głowacki, kustosze z Działu Zbiorów Malarstwa Polskiego do 1914 roku.
-
29.01.2025
-
17 min 02 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Pan od przyrody
428 odcinkówAudycja skierowana do najmłodszych odbiorców, ale i rodzice znajdą coś dla siebie.
-
Wieczór RDC
5509 odcinkówOd kultury, przez naukę, po publicystykę prowadzoną z dziennikarską dociekliwością. Rozmawiamy z ciekawymi gośćmi o świecie, Mazowszu i Warszawie.
-
Na psa urok
34 odcinki„Na psa urok” to audycja, w której Karol Kosiorowski edukuje, bawi i tłumaczy, jak komunikować się z psami, budować z nimi dobrą relację