Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
„Opowiedz mi, proszę. Chcę usłyszeć o Twojej SADYBIE..." - w „Sekretach Mazowsza", w każdy piątek o godz. 13.30 o warszawskiej Sadybie opowiadają jej obecni lub niegdysiejsi mieszkańcy: ci, którzy się tam urodzili, ci, którzy ją bezgranicznie pokochali, ci, którzy tylko na niej szczęśliwie żyją, ale i ci, którzy bezustannie dla niej pracują. Obchodami 100-lecia Sadyby koordynuje Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba, a medialnie patronuje mu Radio dla Ciebie.
Gościem programu tym razem była Elżbieta Bonder ("Lunia"), projektantka mody i działaczka Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Miasto Ogród Sadyba.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Sekrety Mazowsza
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Odcinki podcastu (717)
-
Hubert Smoczyk
Gościem Piotra Majewskiego był Hubert Smoczyk.
-
31.10.2024
-
21 min 23 s
-
-
Jesienne propozycje Muzeum Nałkowskich w Wołominie
O dwóch spotkaniach literacko-dyskusyjnych oraz o grze miejskiej, która po raz pierwszy zagości w Domu nad łąkami, w programie mówiła Agata Sobczak, dyrektor Muzeum Nałkowskich w Wołominie, serdecznie zapraszając na wszystkie te wydarzenia, których częścią jest także wizyta na Powązkach Wojskowych w Warszawie, gdzie pochowana jest autorka "Medalionów".
-
28.10.2024
-
24 min 07 s
-
-
Warszawska Choszczówka
O dziejach warszawskiego osiedla – ogrodu Choszczówka (teren dzielnicy Białołęka) w programie opowiadał Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji AVE.
-
24.10.2024
-
24 min 15 s
-
-
Wołomińscy sąsiedzi Zofii Nałkowskiej
O sąsiadach Zofii Nałkowskiej i jej rodziny, często prostych ludziach, przeżywających swoje smutki i radości, mieszkających w Wołominie w okolicach tzw. Domu nad łąkami, w programie opowiadała Agata Sobczak, dyrektor Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie.
-
23.10.2024
-
21 min 51 s
-
-
Wisła 44 spektakl Fundacji AVE
Dnia 26 października w sobotę o godz. 15 w siedzibie Ratusza Dzielnicy Targówek (ul. Kondratowicza 20) odbędzie się przedstawienie słowno-muzyczne pt. "Wisła 44". Opowiada ono o przeprawach żołnierzy z prawej strony rzeki (gdy na Pradze zdecydowano o szybkim zakończeniu powstania warszawskiego) do lewobrzeżnej Warszawy. Heroiczne wydarzenia stały się kanwą spektaklu z udziałem aktorów - amatorów oraz Chóru AVE, śpiewającego do akompaniamentu Filharmoników. O historii przepraw oraz o sprktaklu "Wisła 44" w programie mówili: Aleksandra Banaszek oraz Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE.
-
22.10.2024
-
20 min 03 s
-
-
Wizyta w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
W Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (pow. lubartowski, woj. lubelskie) jeszcze do 1 grudnia br. czynna jest wystawa pt. 1944. Meandry historii, nawiązująca do 80. rocznicy dekretu PKWN, którego jednym z punktów była tzw. reforma rolna, przeprowadzona na Lubelszczyźnie najwcześniej. Ekspozycja towarzyszyła też dwudniowej sesji naukowej Losy rodzin i siedzib ziemiańskich z perspektywy roku 1944, będącej już VIII konferencją, organizowaną z powodzeniem przez Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, plasującą się w wąskim gronie najlepszych spotkań naukowych, poświęconych dziejom ziemiaństwa.
Na wystawie zgromadzono liczne pamiątki, zarówno ze zbiorów placówek muzealnych, jak i domowych archiwów oraz zbiorów. Przedmioty użytkowe, dokumenty, obrazy opisują najpierw rzeczywistość pokoju, wytężonej pracy ziemian (ale w niesprzyjających tej klasie społecznej warunkach politycznych II RP), także rozrywki i pasji artystycznych ziemian, aby zaraz potem zobaczyć los rodzin i siedzib ziemian, dotkniętych II wojną św., ale przede wszystkim tzw. reformą rolną. Dekret PKWN o reformie rolnej zakazywał przebywania właścicielom ziemskim z rodzinami w obrębie 30 km od majątku lub na obszarze danego powiatu, a konfiskacie ulegały majątki powyżej 50 ha (lub 100 ha – w Wielkopolsce) ziemi (w rzeczywistości doliczano wszelkie grunty, łamiąc nawet ówczesne, komunistyczne prawo) oraz domy: dwory i pałace.
Kozłówka, dzięki temu, że m.in. znajdował się w niej magazyn muzealiów, przetrwała i w prawie niezmienionym kształcie pełni rolę muzeum. Jest to jedno z pierwszych muzeów w Polsce, w którym poruszano tematykę ziemiańską, a symbolicznym wyrazem artystycznym tego faktu jest – widoczny też na bieżącej ekspozycji – plakat autorstwa Franciszka Starowieyskiego, promujący słynną wystawę ziemiańską pt. Było, minęło. Ostatnie stulecie Lubelszczyzny ziemiańskiej (2000 r.).
Na wystawie znajdują się eksponaty z prywatnych domów potomków ziemian z Warszawy, jeden z jej wątków – obecność ks. prymasa S. Wyszyńskiego w Kozłówce w czasie okupacji, wiąże się ze zgromadzeniem ss. Służebnic Krzyża w podwarszawskich Laskach, a dzieje samych Zamoyskich z wieloma zabytkami architektury Warszawy.
O bieżących wydarzeniach, w tym o zakończonej trzymiesięcznej wizycie Jadwigi (Inki) Zamoyskiej, córki ostatnich przedwojennych właścicieli majątku i pałacu, jak i o galerii socrealizmu, w programie mówiła Bożena Ćwiek, wicedyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
-
21.10.2024
-
20 min 43 s
-
-
Jubileusz 150-lecia - z historii pensji Jadwigi Sikorskiej
O historii Jadwigi Sikorskiej, jako założycielki szkoły dla dziewcząt, której kontynuatorem jest X Liceum OGólnokształcące im. Królowej Jadwigi, w programie mówiły: Ewa Burzyk, dyrektor placówki oraz Reneta Franczak, historyk z tejże szkoły.
-
18.10.2024
-
26 min 15 s
-
-
Jubileusz 150-lecia L.O. im. Królowej Jadwigi w Warszawie
W piątek 18 i w sobotę 19 października odbyły się uroczystości 150-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi, o czym w programie mówią pp. Ewa Burzyk, dyrektor placówki oraz Renata Franczak, historyk.
-
17.10.2024
-
21 min 37 s
-
-
Spacery po Powązkach i Cmentarzu Wojskowym
O najbliższych spacerach po Starych Powązkach oraz Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w programie mówił Arkadiusz Żołnierczyk, przewodnik po Warszawie i miłośnik dziejów stolicy.
-
16.10.2024
-
23 min 41 s
-
-
Renowacja siedziby Muzeum C. Norwida rozpoczęta!
W Dębinkach (gm. Zabrodzie, pow. wyszkowski) rozpoczęła się długo oczekiwana renowacja dworu Ksawerego Dybowskiego - siedziby Muzeum in. Cypriana Norwida. Ciekawostką i niesamowitym zrządzeniem losu jest fakt, iż kierujący renowacją dworu, konserwator malarstwa i architektury, wykładowca Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, właściciel firmy Monument Service, Marcin Kozarzewski jest potomkiem brata Cypriana Norwida, wychowanym w tradycji norwidowskiej i poetyckiej. Jak doszło do tego zbiegu okoliczności oraz o renowacji dworu w Dębinkach, w programie mówią: Marcin Kozarzewski i Jecenty Matysiak, dyrektor Muzeum im. Cypriana Norwida w Dębinkach.
-
15.10.2024
-
25 min 20 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Nocne Zwierki
144 odcinki -
Trzeba marzyć
955 odcinkówNadajemy o nas, o naszych muzycznych przyjaciołach. Nadajemy utwory, których nie usłyszycie w „mainstreamowych” mediach. Nadajemy pozytywne myśli. Gdziekolwiek Was zastajemy w te poniedziałkowe wieczory, dobrze jest wiedzieć, że nas słuchacie!
-
Sport na wirażach historii
2 odcinki