Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Jest to bardzo ciekawe miejsce, pełne historii, która działa na wyobraźnię: w Kopcu (gm. Iwaniska, woj. świętokrzyskie) znajduje się Osada Neolityczna, będąca rekonstrukcją późnoneolitycznej osady kultury pucharów lejkowatych, jaka zasiedlała ziemie polskie w późnej epoce kamienia. O dziejach i znaczeniu kultury pucharów lejkowatych, o stworzeniu osady i pasji do archeologii, w programie mówił Tomasz Giecewicz, archeolog i twórca Osady Neolitycznej w Kopcu. Więcej informacji można znaleźć pod linkiem: https://www.facebook.com/osadaneolityczna, tel. 697 095 999.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Sekrety Mazowsza
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Odcinki podcastu (748)
-
O Stefanie Gołębiowskim z Bieżunia, poecie, nauczycielu, tłumaczu
O Stefanie Gołębiowskim (1900-1991), nauczycielu, tłumaczu (m.in. Horacego), poecie, działaczu społecznym, pośle PRL, związanym przez całe życie z Bieżuniem (pow. żuromiński), w programie opowiadali muzealnicy, krewne oraz uczennica profesora S. Gołębiowskiego: Jerzy Piotrowski, Tomasz Nowicki, Elżbieta Leszczyńska, Zofia Leszczyńska-Niziołek oraz Barbara Rogowska.
-
31.01.2025
-
19 min 56 s
-
-
Józef Chełmoński (1849-1914), wystawa monograficzna w Muzeum Narodowym w Warszawie, wrzesień 2024 - 2 luty 2025
Wystawa "Józef Chełmoński (1849-1914)", zorganizowana i zaprezentowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie zgromadziła tłumy widzów, przekraczając wszelkie poziomy frekwencji w tym Muzeum w ostatnich latach. Jest to pierwsza od wielu lat prezentacja monograficzna tego bardzo popularnego polskiego malarza, jednego z monachijczyków i stanowi ona wspólny projekt badawczy Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Muzeum Narodowego w Krakowie. W tych dwóch ostatnich placówkach, w nieco zmienionej formie, będzie prezentowana po zdjęciu obrazów z sal wystawowych w Warszawie. O tej wielowątkowej (podzielonej ekspozycyjnie na tematy) wystawie twórczości Józefa Chełmońskiego, w programie mówią jej autorzy: Ewa Micke-Broniarek i Wojciech Głowacki, kustosze z Działu Zbiorów Malarstwa Polskiego do 1914 roku.
-
31.01.2025
-
56 min 06 s
-
-
Teraz odtwarzane
Osada Neolityczna w Kopcu
Jest to bardzo ciekawe miejsce, pełne historii, która działa na wyobraźnię: w Kopcu (gm. Iwaniska, woj. świętokrzyskie) znajduje się Osada Neolityczna, będąca rekonstrukcją późnoneolitycznej osady kultury pucharów lejkowatych, jaka zasiedlała ziemie polskie w późnej epoce kamienia. O dziejach i znaczeniu kultury pucharów lejkowatych, o stworzeniu osady i pasji do archeologii, w programie mówił Tomasz Giecewicz, archeolog i twórca Osady Neolitycznej w Kopcu. Więcej informacji można znaleźć pod linkiem: https://www.facebook.com/osadaneolityczna, tel. 697 095 999.
-
30.01.2025
-
23 min 42 s
-
Odtwarzam
-
-
Józef Chełmoński, życie i twórczość, cz. 3
O monograficznej i wielowątkowej wystawie twórczości Józefa Chełmońskiego, w 3 części rozmowy mówią jej autorzy: Ewa Micke-Broniarek i Wojciech Głowacki, kustosze z Działu Zbiorów Malarstwa Polskiego do 1914 roku.
-
29.01.2025
-
17 min 02 s
-
-
Józef Chełmoński, życie i twórczość, cz. 2
O pierwszej od bardzo wielu lat, monograficznej i wielowątkowej prezentacji twórczości Józefa Chełmońskiego, w 2 części rozmowy mówią jej autorzy: Ewa Micke-Broniarek i Wojciech Głowacki, kustosze z Działu Zbiorów Malarstwa Polskiego do 1914 roku.
-
28.01.2025
-
19 min 33 s
-
-
Zima w plakacie - wystawa w Muzeum Niepodległości w Warszawie
W Muzeum X Pawilonu Cytadeli (Oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie) do 28 lutego br. czynna jest wystawa "Zima w plakacie", opowiadająca o tym, jak wyglądały zimy w okresie PRL, a jak tematykę zimową widzieli artyści plastycy, prezentujący ją w formie plakatów. Warto dodać, że plakaty te nie tyle pokazują zimne jako taką (choć też), ale przede wszystkim są ilustracją różnego rodzaju akcji i przedsięwzięć, związanych z zimową porą: sportem, edukacją, satyrą itp. O tej interesującej, pełnej wspomnień własnych wystawie, w programie mówiły: Marta Brodala, kuratorka wystawy oraz Małgorzata Karolina Piekarska, kierownik Działu Zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie.
-
27.01.2025
-
24 min 34 s
-
-
Józef Chełmoński, życie i twórczość, cz. 1
Ku radości miłośników sztuki, wielka, monograficzna wystawa Józef Chełmoński 1849-1914 w Muzeum Narodowym w Warszawie, została przedłużona do 2 lutego 2025 roku. O tej pierwszej od bardzo wielu lat, monograficznej i wielowątkowej prezentacji twórczości Józefa Chełmońskiego, w 1 części rozmowy mówią jej autorzy: Ewa Micke-Broniarek i Wojciech Głowacki, kustosze z Działu Zbiorów Malarstwa Polskiego do 1914 roku.
-
24.01.2025
-
20 min 30 s
-
-
Pamięć w kolorze sepii - Powstanie 1863
W związku ze 162. rocznicą wybuchu i upadku powstania styczniowego 1863 roku, Muzeum Niepodległości w Warszawie wydało publikację Pamięć w kolorze sepii, na którą składają się fotografie z okresu Powstania 1863, jak też kilku lat go poprzedzających, o czym w programie mówiła Marzena Jaworska z Muzeum Niepodległości, autorka książki (albumu), historyk sztuki, specjalizująca się w dziejach fotografii.
-
23.01.2025
-
22 min 08 s
-
-
Wyzwolenie Warszawy w sztuce - wystawa w Muzeum Niepodległości
W Galerii Malarstwa Historycznego Muzeum Niepodległości w Warszawie (Muzeum X Pawilonu Cytadeli) czynna jest wystawa Wyzwolenie Warszawy. W 80. rocznicę wkroczenia I Armii Wojska Polskiego oraz Armii Czerwonej do stolicy, o której w programie opowiadała jej autorka i kuratorka, Małgorzata Karolina Piekarska, historyk sztuki, kierownik Działu Zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie.
-
22.01.2025
-
21 min 33 s
-
-
Szlachecki Bal Karnawałowy
Już po raz kolejny Związek Szlachty Polskiej organizuje "Szlachecki Bal Karnawałowy", który w tym roku odbędzie się 1 lutego (godz. 20.00) w sali balowej Hotelu Sheraton. Jak nakazuje polska tradycja, bal rozpocznie się polonezem, ale bardzo ważny jest również cel balu: środki z niego uzyskane będą przeznaczone na organizację (czy może bardziej rozwój) biblioteki, w której odnaleźć można bardzo wiele interesujących i cennych dzieł literatury historycznej oraz pięknej, poruszającej tematykę szlachecką. O przebiegu balu, jego celach, jak też o bieżącej działalności organizacji (będącej organizacją pożytku publicznego - warto 1.5% przeznaczyć w bieżącym zeznaniu podatkowym za miniony rok), w programie mówili: dr inż. Marcin Witold Forkiewicz, prezes Zarządu Głównego oraz Zenon Kazimierz Ilcewicz, członek Zarządu Głównego Związku Szlachty Polskiej. Więcej informacji pod adresem: www.szlachta.org/bal2025
-
21.01.2025
-
24 min 01 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
250 odcinków
-
Mazowieckie dożynki w Sannikach
-
Pan od przyrody
414 odcinkówAudycja skierowana do najmłodszych odbiorców, ale i rodzice znajdą coś dla siebie.
-
Magazyn PoWarszawsku, zaprasza Łukasz Ostoja-Kasprzycki
35 odcinkówMagazyn PoWarszawsku to audycja, która przeniesie Was w świat dawnej Warszawy. Zanurz się z nami w dawne gazety i książki, pełne ciekawostek, anegdot i spraw ważnych też. Każda audycja to też gość, który opowie Wam i nam o swojej Stolicy.