Latające radio doktora Kruszewicza
Dr Andrzej G. Kruszewicz, z zamiłowania ornitolog i podróżnik, autor ponad 30 książek, z zawodu lekarz weterynarii, a od 2009 roku dyrektor Warszawskiego ZOO.
W piątek 4 października o godz. 19.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej w Warszawie odbędzie się koncert charytatywny na rzecz powodzian. Na to wyjątkowe wydarzenie zapraszają.
JE Biskup Polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, Polski Chór Kameralny oraz Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Wstęp wolny, w trakcie koncertu Caritas Polska prowadzić będzie zbiórkę datków.
O idei i programie koncertu opowiedział Jan Łukaszewski, dyrygent, dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Zaprosiliśmy słuchaczy na wiosenny spacer do Kampinoskiego Parku Narodowego. Sprawdziliśmy, co możemy usłyszeć w lesie o tej porze roku. Jakie gatunki zwierząt są już aktywne? Które rośliny zaczęły już swoje kwitnienie?
19.04.2025
21 min 42 s
Tym razem Cezary Polak opowiadał o wątkach dotyczących powstania w getcie warszawskim w polskim kinie.
19.04.2025
15 min 31 s
Rozmawialiśmy o szeroko rozumianym bezpieczeństwie w okresie świątecznym. Przyjrzeliśmy się sytuacji na drogach, bezpieczeństwu podczas zakupów, problemie okradania pustych mieszkań, przemocy domowej
19.04.2025
20 min 31 s
Co zrobić z nadmiarem jedzenia, które zostanie po Świętach Wielkanocnych? Gościem jest rzeczniczka prasowa Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, które działa na rzecz zmiany świadomości społecznej dotyczącej zasobów, zapobiegając powstawaniu odpadów u źródła, promując bezodpadowy styl życia oraz zmianę wzorców produkcji i konsumpcji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym
19.04.2025
19 min 20 s
Rok 2025 został ogłoszony Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc – ofiar sowieckiego ludobójstwa. Co się stało w Katyniu wiosną 1940 roku? Dlaczego Stalin i Beria wydali wyrok śmierci na polskich oficerów, policjantów, pograniczników oraz ich rodziny? Jak doszło do odkrycia tej zbrodni i dlaczego Niemcom zależało na jej nagłośnieniu? Czym dzisiaj jest dla nas pamięć o zbrodni katyńskiej?
Gość:
13.04.2025
17 min 31 s
Zbliżają się Święta Wielkanocne – czas rodzinnych spotkań, ale dla wielu osób także moment pełen presji związanej z jedzeniem i komentarzami dotyczącymi wyglądu czy stylu życia. Jak odmawiać dokładki bez poczucia winy? Jak reagować na niewygodne komentarze o wadze i diecie? Dlaczego kobiety często czują presję, by gotować i jeść więcej, niż by chciały? Jak podczas świąt utrzymać swoją dietę (nie tylko odchudzającą, ale również zdrowotną ze względu na schorzenia)? O tym, jak dbać o swoje granice, nie ulegać presji i budować zdrową relację z jedzeniem opowiedziała dr nauk o zdrowiu, dietetyczka kliniczna, psychodietetyczka Patrycja Kłósek.
13.04.2025
20 min 07 s
Sześcioro astronautów krąży po orbicie ziemskiej na pokładzie statku kosmicznego. Zbierają dane meteorologiczne, przeprowadzają eksperymenty naukowe i testują granice ludzkiego ciała. Przede wszystkim jednak wspólnie obserwują swoją milczącą błękitną planetę, okrążając ją codziennie szesnaście razy, mijając kontynenty i przeżywając kolejne pory roku, podziwiają lodowce i pustynie, szczyty gór i wzburzone oceany. Choć znajdują się z dala od Ziemi, jak nigdy dotąd czują się jej częścią i chcą ją chronić. Zaczynają zadawać sobie pytania: Czym jest życie bez Ziemi? Czym jest Ziemia bez ludzkości?
O nagrodzonej Nagrodą Bookera 2024 książce Samanthy Harvey „Orbita” opowiedział Konrad Nowacki, redaktor z Wyd. Wielka Litera
13.04.2025
16 min 59 s
Dzisiaj w Legionowie i Pruszkowie odbyły się śniadania wielkanocne z podopiecznymi Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich. W niedzielę natomiast takie spotkanie odbędzie się w Warszawie. Jak można jeszcze wesprzeć seniorów i Stowarzyszenie, które pomaga ludziom doświadczającym samotności? Opowiedziała o tym Małgorzata Karpińska – Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich.
12.04.2025
19 min 40 s
Co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy, o historii jednej filmowej sceny. Dziś „Taksówkarz” w reżyserii Martina Scorsese i Robert De Niro w roli głównej.
12.04.2025
10 min 17 s
Już niedługo w Centrum Wielokulturowym na warszawskiej Pradze rusza cykl HOMO MIGRANS. ŚWIAT SIĘ ZMIENIA. „Tornada, burze i susze… Witamy w Polsce!”, „Schrony przeciw cyklonom i inne strategie przetrwania”, „Wakacje i selfie z migrantami” — to tylko niektóre z tytułów spotkań organizowanych przez Fundację dla Wolności. Więcej o inicjatywie mówią:
12.04.2025
18 min 23 s
PODCASTY
Dr Andrzej G. Kruszewicz, z zamiłowania ornitolog i podróżnik, autor ponad 30 książek, z zawodu lekarz weterynarii, a od 2009 roku dyrektor Warszawskiego ZOO.
Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY
Nadajemy o nas, o naszych muzycznych przyjaciołach. Nadajemy utwory, których nie usłyszycie w „mainstreamowych” mediach. Nadajemy pozytywne myśli. Gdziekolwiek Was zastajemy w te poniedziałkowe wieczory, dobrze jest wiedzieć, że nas słuchacie!
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.