Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gość: Tomasz Stawiszyński, dziennikarz, publicysta, autor książki „Powrót fatum”
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Odcinki podcastu (4216)
-
Magdalena Kamiński – rzeczniczka prasowa Kampinoskiego Parku Narodowego
Zaprosiliśmy słuchaczy na wiosenny spacer do Kampinoskiego Parku Narodowego. Sprawdziliśmy, co możemy usłyszeć w lesie o tej porze roku. Jakie gatunki zwierząt są już aktywne? Które rośliny zaczęły już swoje kwitnienie?
-
19.04.2025
-
21 min 42 s
-
-
Historia jednej sceny | wątki dot. powstania w getcie warszawskim w polskim kinie
Tym razem Cezary Polak opowiadał o wątkach dotyczących powstania w getcie warszawskim w polskim kinie.
-
19.04.2025
-
15 min 31 s
-
-
asp. Kamil Sobótka – Zespół Prasowy Komendy Stołecznej Policji
Rozmawialiśmy o szeroko rozumianym bezpieczeństwie w okresie świątecznym. Przyjrzeliśmy się sytuacji na drogach, bezpieczeństwu podczas zakupów, problemie okradania pustych mieszkań, przemocy domowej
-
19.04.2025
-
20 min 31 s
-
-
Joanna Kądziołka - Polskie Stowarzyszenie Zero Waste
Co zrobić z nadmiarem jedzenia, które zostanie po Świętach Wielkanocnych? Gościem jest rzeczniczka prasowa Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, które działa na rzecz zmiany świadomości społecznej dotyczącej zasobów, zapobiegając powstawaniu odpadów u źródła, promując bezodpadowy styl życia oraz zmianę wzorców produkcji i konsumpcji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym
-
19.04.2025
-
19 min 20 s
-
-
85. rocznica Zbrodni Katyńskiej
Rok 2025 został ogłoszony Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc – ofiar sowieckiego ludobójstwa. Co się stało w Katyniu wiosną 1940 roku? Dlaczego Stalin i Beria wydali wyrok śmierci na polskich oficerów, policjantów, pograniczników oraz ich rodziny? Jak doszło do odkrycia tej zbrodni i dlaczego Niemcom zależało na jej nagłośnieniu? Czym dzisiaj jest dla nas pamięć o zbrodni katyńskiej?
Gość:
- dr Michał Przeperski z Muzeum Historii Polski
-
13.04.2025
-
17 min 31 s
-
Jak być asertywnym przy wielkanocnym stole?
Zbliżają się Święta Wielkanocne – czas rodzinnych spotkań, ale dla wielu osób także moment pełen presji związanej z jedzeniem i komentarzami dotyczącymi wyglądu czy stylu życia. Jak odmawiać dokładki bez poczucia winy? Jak reagować na niewygodne komentarze o wadze i diecie? Dlaczego kobiety często czują presję, by gotować i jeść więcej, niż by chciały? Jak podczas świąt utrzymać swoją dietę (nie tylko odchudzającą, ale również zdrowotną ze względu na schorzenia)? O tym, jak dbać o swoje granice, nie ulegać presji i budować zdrową relację z jedzeniem opowiedziała dr nauk o zdrowiu, dietetyczka kliniczna, psychodietetyczka Patrycja Kłósek.
-
13.04.2025
-
20 min 07 s
-
-
O książce „Orbita” Samanthy Harvey
Sześcioro astronautów krąży po orbicie ziemskiej na pokładzie statku kosmicznego. Zbierają dane meteorologiczne, przeprowadzają eksperymenty naukowe i testują granice ludzkiego ciała. Przede wszystkim jednak wspólnie obserwują swoją milczącą błękitną planetę, okrążając ją codziennie szesnaście razy, mijając kontynenty i przeżywając kolejne pory roku, podziwiają lodowce i pustynie, szczyty gór i wzburzone oceany. Choć znajdują się z dala od Ziemi, jak nigdy dotąd czują się jej częścią i chcą ją chronić. Zaczynają zadawać sobie pytania: Czym jest życie bez Ziemi? Czym jest Ziemia bez ludzkości?
O nagrodzonej Nagrodą Bookera 2024 książce Samanthy Harvey „Orbita” opowiedział Konrad Nowacki, redaktor z Wyd. Wielka Litera
-
13.04.2025
-
16 min 59 s
-
-
Śniadania Wielkanocne ze Stowarzyszeniem Mali Bracia Ubogich
Dzisiaj w Legionowie i Pruszkowie odbyły się śniadania wielkanocne z podopiecznymi Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich. W niedzielę natomiast takie spotkanie odbędzie się w Warszawie. Jak można jeszcze wesprzeć seniorów i Stowarzyszenie, które pomaga ludziom doświadczającym samotności? Opowiedziała o tym Małgorzata Karpińska – Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich.
-
12.04.2025
-
19 min 40 s
-
-
Historia jednej sceny | „Taksówkarz”
Co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy, o historii jednej filmowej sceny. Dziś „Taksówkarz” w reżyserii Martina Scorsese i Robert De Niro w roli głównej.
-
12.04.2025
-
10 min 17 s
-
-
HOMO MIGRANS. ŚWIAT SIĘ ZMIENIA
Już niedługo w Centrum Wielokulturowym na warszawskiej Pradze rusza cykl HOMO MIGRANS. ŚWIAT SIĘ ZMIENIA. „Tornada, burze i susze… Witamy w Polsce!”, „Schrony przeciw cyklonom i inne strategie przetrwania”, „Wakacje i selfie z migrantami” — to tylko niektóre z tytułów spotkań organizowanych przez Fundację dla Wolności. Więcej o inicjatywie mówią:
- Kinga Sochacka – Fundacja dla Wolności
- Dr Weronika Rokicka– absolwentka indologii i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, w cyklu "HOMO MIGRANS. ŚWIAT SIĘ ZMIENIA" przybliży kryzys klimatyczny w Bangladeszu oraz opowie, czego możemy się z niego nauczyć
-
12.04.2025
-
18 min 23 s
PODCASTY