Poranek RDC
Przy kawie rozmawiamy i słuchamy o świecie, Mazowszu i Warszawie.
„Incydenty” - o zbiorze siedmiu opowiadań Andrzeja Horubały pisanych w latach 2019 – 2024. Książkę otwiera „Mniszek” – monolog załamanego księdza, który szukał odpowiedzi na pytanie, czy Bóg istnieje i ingeruje w nasze życie.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Nakładem Wyd. BOSZ ukazał się niedawno wyjątkowy album „Kędziora. Rzeźby balansujące”, poświęcony twórczości Jerzego Kędziory – artysty, którego niezwykłe rzeźby balansujące są znane i podziwiane na całym świecie. Album stanowi unikalne połączenie sztuki, fotografii i refleksji, przedstawiając zarówno artystyczny dorobek Jerzego Kędziory, jak i proces tworzenia jego dzieł. Ukazuje, w jaki sposób rzeźby balansujące wchodzą w dialog z otaczającą je przestrzenią – parkami, miejskimi placami, czy taflami wody. Album „Kędziora. Rzeźby balansujące” to nie tylko prezentacja sztuki, ale także zaproszenie do głębszej refleksji nad równowagą w życiu i sztuce. Naszym gościem był artysta, Jerzy Kędziora.
02.02.2025
27 min
Już jutro World Wetland Day, czyli Światowy Dzień Mokradeł „Bagna dla naszej wspólnej przyszłości” to hasło tegorocznego dnia, które w dobie zmiany klimatu i okresowej suszy w polskich lasach leśnicy powtarzają od lat. W ramach projektów małej retencji w ostatnich latach leśnicy zbudowali na zarządzanych przez siebie terenach 9500 polderów, zastawek i progów zwalniających, zatrzymujących wodę w lesie. Także o zagrożeniach i wyzwaniach związanych z ochroną, o paludikulturze - bagiennym rolnictwie przyszłości, a także Mokradłowe podsumowanie roku i przegląd wydarzeń związanych z obchodami Dnia Mokradeł - na Polesiu, w Warszawie, Poznaniu i Bytowie.
Gośćmi audycji byli Karolina Barc z Nadleśnictwa Łuków i Andrzej Czech, doktor biologii środowiskowej, rolnik, mieszka w Bieszczadach, opisuje wpływ bobrów na środowisko, uczestnik obchodów na UW.
01.02.2025
21 min 30 s
"Historia jednej sceny", co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy, o historii jednej filmowej sceny. Tym razem przypominamy rozmowę z pierwszym laureatem "Orłów"- Olafem Lubaszenko i jego opowieść o filmie "Zabić Sekala" – czesko-słowacko-polsko-francuski dramat wojenny z 1998 roku w reżyserii Vladimíra Michálka.
01.02.2025
12 min 19 s
„Incydenty” - o zbiorze siedmiu opowiadań Andrzeja Horubały pisanych w latach 2019 – 2024. Książkę otwiera „Mniszek” – monolog załamanego księdza, który szukał odpowiedzi na pytanie, czy Bóg istnieje i ingeruje w nasze życie.
01.02.2025
22 min
Wystartowała kampania „Dziecko się Liczy”, a najprostszym podsumowaniem kampanii jest splot trzech zdań: Muzyka, która łączy. Matematyka, która nie dzieli. Akcja, która pokazuje, co się liczy. W ramach kampanii ukazał się właśnie pierwszy singiel pt. „Szczęśliwi czasu nie liczą” w wykonaniu Czesława Mozila. Piosenka mówi o tym, że to właśnie czas jest tym, co najcenniejszego możemy ofiarować dzieciom. Część dochodów ze sprzedaży powstałej w ramach akcji płyty oraz gadżetów zostanie przekazanych na prowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja program pomocy psychologicznej. O szczegółach Antonina Grządkowska z Fundacji.
01.02.2025
15 min 10 s
W debacie publicznej coraz częściej pojawiają się zwroty dyskryminujące mniejszość ukraińską w Polsce. Czy jest na to sposób? Jak rozwiązać ten problem?
Gość: Adriana Porowska – minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego
31.01.2025
15 min 14 s
Kasia Nova zaprosiła na koncert, który odbędzie się 11 lutego o godzinie 20:30 Kuźni Kulturalnej w Warszawie.
Patronat RDC.
30.01.2025
17 min 22 s
Miejska Biblioteka Publiczna w Kobyłce od początku nowego roku zaprasza swoich czytelników do ekscytujących wyzwań i konkursów czytelniczych dla każdego - od najmłodszych po dorosłych. Nie zapomina również o seniorach, którzy mogą wziąć udział w zajęciach "Klubu Silver" oraz "Gimnastyce z książką" albo skorzystać z porad cyfrowych i wypożyczalni czytników. W najnowszej ofercie są też warsztaty dla klas "Wyprawa na Księżyc" oraz ferie z biblioteką pod hasłem "Zwierzogród".
Gościem była Sylwia Carzyńska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Kobyłce.
26.01.2025
14 min 38 s
Jak spędzać wspólnie czas, negocjować zasady i wdrożyć w życie strategie, które pomogą rodzicom lepiej komunikować się z dziećmi, rozwiązywać konflikty i wzmacniać wzajemne zaufanie? O tym Paulina Pawłowska, psycholożka, która pracuje z dziećmi i nastolatkami, a na Instagramie prowadzi profil psychoedukacyjny @psychologiczna_pl. 21 stycznia ukazała się jej książka "Jak porozumieć się z nastolatkiem. 10 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy rodzic" - poradnik dla rodziców nastolatków, oferujący praktyczne wskazówki, jak budować empatyczną relację z dziećmi w okresie dojrzewania.
26.01.2025
15 min 51 s
Już jutro, 27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Europejska Sieć Pamięć i Solidarność zachęca do włączenia się w obchody i wspólne upamiętnianie tego dnia poprzez udostępnienie w mediach (tradycyjnych, internetowych, społecznościowych) poruszającego spotu opowiadającego o ilustracjach Mieczysława Kościelniaka – artysty więzionego w Auschwitz. Spot przypominający twórczość malarza, grafika, autora około 300 prac dokumentujących życie więźniów w obozie, jest punktem otwierającym kampanię edukacyjno-informacyjną, której celem jest upowszechnianie wiedzy o Zagładzie. Pakiet edukacyjny, artykuły naukowe, mapka interaktywna, materiały audiowizualne – to tylko niektóre z zaplanowanych aktywności. Ponadto w roku 2025, w którym świętujemy 80-lecie zakończenia II wojny światowej, Europejska Sieć Pamięć i Solidarność ogłasza niezwykły konkurs dla uczniów i nauczycieli, zachęcający do rozmów ze świadkami historii.
O szczegółach obu inicjatyw opowiedział Rafał Rogulski, dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
26.01.2025
12 min 32 s
PODCASTY
Przy kawie rozmawiamy i słuchamy o świecie, Mazowszu i Warszawie.
Cezary Polak zaprasza do audycji ludzi, którzy mieli odwagę działać inaczej
Nadajemy o nas, o naszych muzycznych przyjaciołach. Nadajemy utwory, których nie usłyszycie w „mainstreamowych” mediach. Nadajemy pozytywne myśli. Gdziekolwiek Was zastajemy w te poniedziałkowe wieczory, dobrze jest wiedzieć, że nas słuchacie!
Historia, tradycje, kultura Mazowsza.