Pan od przyrody
Audycja skierowana do najmłodszych odbiorców, ale i rodzice znajdą coś dla siebie.
Gdzie znajduje się największa aula na UW? Który budynek ma najdłuższą historię? Gdzie na UW jest prawdziwa armata? Jak wejść do ogrodu na dachu przy Browarnej? W którym miejscu znaleźć pokój do pracy cichej, gdzie jest poczta albo przychodnia? Otwarty Kampus to część Projektu Powiśle zrealizowanego przez studentki Instytutu Kultury Polskiej UW i Zespołu Sztuk Społecznych we współpracy z Centrum Cyfrowym UW. Platforma powstała z myślą nie tylko o studentach, lecz także mieszkańcach stolicy i turystach. Platforma stale się rozwija, a w grudniu ruszył jej nowy etap: Wspólne mapowanie Uniwersytetu. Każdy może zaproponować nowy punkt na uniwersyteckiej mapie. O szczegółach projektu "Otwarty Kampus" opowiedziały Natalia Gretzyngier i dr Zofia Dworakowska z Instytutu Kultury Polskiej UW.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Wystartowała kampania „Dziecko się Liczy”, a najprostszym podsumowaniem kampanii jest splot trzech zdań: Muzyka, która łączy. Matematyka, która nie dzieli. Akcja, która pokazuje, co się liczy. W ramach kampanii ukazał się właśnie pierwszy singiel pt. „Szczęśliwi czasu nie liczą” w wykonaniu Czesława Mozila. Piosenka mówi o tym, że to właśnie czas jest tym, co najcenniejszego możemy ofiarować dzieciom. Część dochodów ze sprzedaży powstałej w ramach akcji płyty oraz gadżetów zostanie przekazanych na prowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja program pomocy psychologicznej. O szczegółach Antonina Grządkowska z Fundacji.
01.02.2025
15 min 10 s
W debacie publicznej coraz częściej pojawiają się zwroty dyskryminujące mniejszość ukraińską w Polsce. Czy jest na to sposób? Jak rozwiązać ten problem?
Gość: Adriana Porowska – minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego
31.01.2025
15 min 14 s
Kasia Nova zaprosiła na koncert, który odbędzie się 11 lutego o godzinie 20:30 Kuźni Kulturalnej w Warszawie.
Patronat RDC.
30.01.2025
17 min 22 s
Miejska Biblioteka Publiczna w Kobyłce od początku nowego roku zaprasza swoich czytelników do ekscytujących wyzwań i konkursów czytelniczych dla każdego - od najmłodszych po dorosłych. Nie zapomina również o seniorach, którzy mogą wziąć udział w zajęciach "Klubu Silver" oraz "Gimnastyce z książką" albo skorzystać z porad cyfrowych i wypożyczalni czytników. W najnowszej ofercie są też warsztaty dla klas "Wyprawa na Księżyc" oraz ferie z biblioteką pod hasłem "Zwierzogród".
Gościem była Sylwia Carzyńska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Kobyłce.
26.01.2025
14 min 38 s
Jak spędzać wspólnie czas, negocjować zasady i wdrożyć w życie strategie, które pomogą rodzicom lepiej komunikować się z dziećmi, rozwiązywać konflikty i wzmacniać wzajemne zaufanie? O tym Paulina Pawłowska, psycholożka, która pracuje z dziećmi i nastolatkami, a na Instagramie prowadzi profil psychoedukacyjny @psychologiczna_pl. 21 stycznia ukazała się jej książka "Jak porozumieć się z nastolatkiem. 10 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy rodzic" - poradnik dla rodziców nastolatków, oferujący praktyczne wskazówki, jak budować empatyczną relację z dziećmi w okresie dojrzewania.
26.01.2025
15 min 51 s
Już jutro, 27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Europejska Sieć Pamięć i Solidarność zachęca do włączenia się w obchody i wspólne upamiętnianie tego dnia poprzez udostępnienie w mediach (tradycyjnych, internetowych, społecznościowych) poruszającego spotu opowiadającego o ilustracjach Mieczysława Kościelniaka – artysty więzionego w Auschwitz. Spot przypominający twórczość malarza, grafika, autora około 300 prac dokumentujących życie więźniów w obozie, jest punktem otwierającym kampanię edukacyjno-informacyjną, której celem jest upowszechnianie wiedzy o Zagładzie. Pakiet edukacyjny, artykuły naukowe, mapka interaktywna, materiały audiowizualne – to tylko niektóre z zaplanowanych aktywności. Ponadto w roku 2025, w którym świętujemy 80-lecie zakończenia II wojny światowej, Europejska Sieć Pamięć i Solidarność ogłasza niezwykły konkurs dla uczniów i nauczycieli, zachęcający do rozmów ze świadkami historii.
O szczegółach obu inicjatyw opowiedział Rafał Rogulski, dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
26.01.2025
12 min 32 s
"Niech mówią ci, którzy tam byli" – zapowiedź pokazu filmów i spotkania z ocaloną z okazji 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
goście: Małgorzata Grygiel - współautorka filmów i dr hab. Andrzej Zawistowski, prof. SGH, prof. Instytutu Pileckiego
25.01.2025
22 min 26 s
Odcinek poświęcony serialowi „Twin Peaks” Davida Lyncha.
25.01.2025
09 min 29 s
goście: Marianna Dobkowska dyrektorka ds. programu i kuratorka Sara Szostak
25.01.2025
23 min 58 s
Rozpoczął się nabór do Nagrody Przewroty, która przyznawana jest za nowatorskie inicjatywy edukacyjne. Poszukiwani są twórcy małych i wielkich przewrotów w edukacji, prowadzonych w szkole i w domu, w świecie wirtualnym i rzeczywistym. Mogą się zgłaszać zarówno zespoły, jak i osoby indywidualne, pracujące na uczelniach, w szkołach, fundacjach, stowarzyszeniach, start-upach, samorządach, instytucjach kultury czy działające na własną rękę.
O szczegółach opowiadał nasz gość Katarzyna Nowicka, rzeczniczka Centrum Nauki Kopernika
25.01.2025
19 min 38 s
PODCASTY
Audycja skierowana do najmłodszych odbiorców, ale i rodzice znajdą coś dla siebie.
Cezary Polak zaprasza do audycji ludzi, którzy mieli odwagę działać inaczej
Kobiecy wieczór RDC to czas na ważne, pogłębione rozmowy o poszukiwaniu wartości, o relacjach ze sobą i światem. To pełne ciepła spotkania w obszarze psychologii, socjologii, zdrowia i szeroko pojętej kultury.
Trzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.