Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gość: dr Katarzyna Borzym-Grzesik, wicedyrektor ds. akademickich w Akademeia High School
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Odcinki podcastu (4101)
-
Jadwiga Stańczakowa matronką 5. edycji Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA
Mazowiecki Instytut Kultury przygotowuje 5. edycję Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA 2025 i ogłasza matronkę festiwalu: poetkę i pisarkę Jadwigę Stańczakową. „Ociemniała”, jak o sobie mówiła, bo wzrok straciła jako osoba dorosła, ocalała z warszawskiego getta, córka, matka i babcia, dla której ważne były sprawy kobiet. Przez całe życie wytrwale walczyła z różnymi ograniczeniami, płacąc za tę walkę cenę. Kierowało nią pragnienie życia na własnych warunkach i mimo wszystko, pragnienie rozwoju i tworzenia, pisania, ale też publikowania. Organizatorzy chcą z nowej perspektywy przyjrzeć się jej twórczości i życiu, które splatają się ze sobą w jeden los kobiety artystki, stanowiąc inspirację do rozmów o sztuce, życiu i tożsamości. Festiwal PERSONA ma za sobą już cztery edycje w latach 2021, 2022, 2023 i 20224 w wyrazisty sposób wpisując się w kalendarz wydarzeń kulturalnych stolicy. Dotychczasowymi matronkami festiwalu były Julia Hartwig, Maria Janion, Wisława Szymborska i Lidia Ostałowska, natomiast wśród gościń festiwalu znalazło się wiele znanych polskich artystek, działaczek społecznych, wybitnych intelektualistek. W ofercie programowej festiwalu, jak co roku, znajdą się debaty, spotkania i rozmowy, a także wydarzenia artystyczne inspirowane bądź powiązane z twórczością matronki. O planowanym programie 5. edycji festiwalu oraz o Jadwidze Stańczakowej opowiadała Elżbieta Szymańska, kuratorka literacka Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA.
-
22.12.2024
-
15 min 58 s
-
-
Podaj Pomocną Książkę - świąteczna kampania Fundacji Powszechnego Czytania
#PodajPomocnąKsiążkę to hasło świątecznej kampanii fundraisingowej Fundacji Powszechnego Czytania, której tegorocznym celem jest zbieranie środków na zakup książek dla osób w potrzebie, przede wszystkim podopiecznych Ośrodków Pomocy Społecznej. Inicjatywa ruszyła 3 grudnia, w Światowy Dzień Dobroczynności, znany na świecie jako Giving Tuesday, i trwa przez cały miesiąc. O tym, jak można wspomóc potrzebujących - Grzegorz Majerowicz, członek zarządu Fundacji Powszechnego Czytania
-
22.12.2024
-
11 min 37 s
-
-
Przyznanie obcokrajowcom Medali Virtus et Fraternitas
17 grudnia 2024, w Pałacu Belwederskim w Warszawie, po raz szósty odbyła się uroczystość wręczenia obcokrajowcom Medali Virtus et Fraternitas. Odznaczenie otrzymało 10 osób z Austrii, Norwegii, Słowacji i Węgier. Medal jest przyznawany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na wniosek dyrektora Instytutu Pileckiego osobom, które wykazały się szczególnymi zasługami w niesieniu pomocy obywatelom Polski w naznaczonym totalitaryzmami XX w. Otrzymują go również osoby z zagranicy, które pielęgnują pamięć o Polakach oraz o dwudziestowiecznej historii Polski. O sylwetkach tegorocznych odznaczonych oraz o idei Medalu Virtus et Fraternitas opowiadał Krzysztof Wiśniewski, kierownik Departamentu Projektów Archiwalnych z Instytutu Pileckiego.
-
22.12.2024
-
09 min 07 s
-
-
Teraz odtwarzane
Edukacja bez granic: Jak międzynarodowe doświadczenie kształtuje młodych ludzi?
Gość: dr Katarzyna Borzym-Grzesik, wicedyrektor ds. akademickich w Akademeia High School
-
21.12.2024
-
16 min 54 s
-
Odtwarzam
-
-
Historia jednej sceny. Kevin sam w domu
„Kevin sam w domu”, czyli największy świąteczny hit
-
21.12.2024
-
09 min 02 s
-
-
O fotografowaniu nocnego nieba
Gość: Mariusz Fronia
-
21.12.2024
-
19 min 11 s
-
-
O działaniach w zakresie ochrony ryb
Gość: Anna Zielińska, Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!
-
21.12.2024
-
16 min 33 s
-
-
Zimowe kontuzje - jak ich uniknąć?
Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie fizyczne czy brak świadomości o zagrożeniach mogą prowadzić do urazów, takich jak skręcenia, złamania czy urazy kolan.
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i spędzić zimę bez wizyt na oddziale ortopedycznym? O tym opowiedział Piotr Branczewski, chirurg ortopeda z ponad 15 letnim stażem pracy, członek Polskiego Towarzystwa Artroskopowego oraz ESSKA-Europen Society for Sports Traumatology, współpracujący z centrum medycznym Medic Park
-
15.12.2024
-
09 min 37 s
-
-
Duet Wspak
"Songs of the Rising Sun" to druga po wydanej w 2023 roku płycie "Radist z neba!" propozycja, którą dwie wspaniałe pieśniarki i multiinstrumentalistki – Adrianna Maria Kafel-Woźniak i Aleksandra Pura-Cidyło odkrywają przed nami swój świat, barwne kulturowo i muzycznie Podlasie, skąd obie pochodzą. Jak same mówią: "Ta płyta to sentymentalna podróż na nasz wschód – tam, gdzie nasz początek i tam… gdzie wschodzi słońce". Usłyszymy na niej dziesięć przepięknych pieśni zaczerpniętych z tradycji ludowej mieszkańców kresów, m.in. łemkowską "Duje witer, duje", ukraińską "Cwite teren", czy białoruską "Kupalinkę".
O swojej przyjaźni, twórczych inspiracjach, najnowszej płycie, ale też wcześniejszej z kolędami opowiedział Duet Wspak, czyli Adrianna Kafel-Woźniak i Aleksandra Pura-Cidyło.
-
15.12.2024
-
12 min 13 s
-
-
Jak dbać o zdrowie dzieci i młodzieży?
Magdalena Halicka, psycholog dzieci i młodzieży, psychotraumatolog, Centrum Terapii Dialog.
-
14.12.2024
-
21 min
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Grać z Chickiem Corea'ą na cztery ręce. Hiromi Uehara w wywiadzie dla RDC
1 odcinek -
Pan od przyrody
408 odcinkówAudycja skierowana do najmłodszych odbiorców, ale i rodzice znajdą coś dla siebie.
-
Południe RDC
4022 odcinkiZ życiem, werwą i muzyką „Odkrywamy Mazowsze”. Pomagamy odróżnić świat wirtualny od rzeczywistego, a to najlepiej robią nasi eksperci od nowych technologii.