Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy, o historii jednej filmowej sceny. Tym razem o warszawskiej Pradze w filmie.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Odcinki podcastu (4151)
-
Wystawa prac dyplomowych Wydziału Wzornictwa ASP
Otwarto wystawę prac dyplomowych Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie, w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego można podziwiać inspirujące pomysły młodych projektantek i projektantów, blisko 50. dyplomów obronionych w 2024 roku
Goście:
- Karolina Sadłoń – jedna z kuratorek i projektantek
- Daniel Sikorski – projektant - oboje biorący udział w wystawie
-
08.02.2025
-
20 min 46 s
-
Teraz odtwarzane
Historia jednej sceny | O warszawskiej Pradze w filmie
Co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy, o historii jednej filmowej sceny. Tym razem o warszawskiej Pradze w filmie.
-
08.02.2025
-
06 min 52 s
-
Odtwarzam
-
-
Polska zmaga się z onkologicznym tsunami
Polska zmaga się z onkologicznym tsunami – jeden na czterech Polaków w trakcie swojego życia zachoruje na nowotwór złośliwy. Jednocześnie, w obszarze profilaktyki onkologicznej jesteśmy w ogonie Europy. Ukazał się raport Onkofundacji Alivia "Potrzeby i doświadczenia pacjentów onkologicznych. Badania ankietowe, edycja 2025". Badania przeprowadzone były wśród pacjentów onkologicznych, podopiecznych Fundacji.
Gość:
- Joanna Frątczak-Kazana, wicedyrektorka Alivia Fundacji Onkologicznej
-
08.02.2025
-
23 min 04 s
-
Wzrost zachorowań na krztusiec i RSV. Czy jesteśmy dobrze diagnozowani?
Od początku 2025 r. utrzymuje się wzrost zachorowań na krztusiec i RSV. W zeszłym roku na krztusiec zapadło ponad 32 tysiące osób. W okresie jesienno-zimowym zaatakowała nas również grypa. Czy jesteśmy dobrze diagnozowani? Może nadal przyjmujemy zbyt dużo antybiotyków bez wykonania odpowiednich badań laboratoryjnych i testów? Co dzieje się z naszą odpornością?
Gość:
- Gabriela Stradomska - dyrektor Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego w Piasecznie
-
08.02.2025
-
20 min 37 s
-
Premiera albumu „Kędziora. Rzeźby balansujące”
Nakładem Wyd. BOSZ ukazał się niedawno wyjątkowy album „Kędziora. Rzeźby balansujące”, poświęcony twórczości Jerzego Kędziory – artysty, którego niezwykłe rzeźby balansujące są znane i podziwiane na całym świecie. Album stanowi unikalne połączenie sztuki, fotografii i refleksji, przedstawiając zarówno artystyczny dorobek Jerzego Kędziory, jak i proces tworzenia jego dzieł. Ukazuje, w jaki sposób rzeźby balansujące wchodzą w dialog z otaczającą je przestrzenią – parkami, miejskimi placami, czy taflami wody. Album „Kędziora. Rzeźby balansujące” to nie tylko prezentacja sztuki, ale także zaproszenie do głębszej refleksji nad równowagą w życiu i sztuce. Naszym gościem był artysta, Jerzy Kędziora.
-
02.02.2025
-
27 min
-
-
Światowy Dzień Mokradeł
Już jutro World Wetland Day, czyli Światowy Dzień Mokradeł „Bagna dla naszej wspólnej przyszłości” to hasło tegorocznego dnia, które w dobie zmiany klimatu i okresowej suszy w polskich lasach leśnicy powtarzają od lat. W ramach projektów małej retencji w ostatnich latach leśnicy zbudowali na zarządzanych przez siebie terenach 9500 polderów, zastawek i progów zwalniających, zatrzymujących wodę w lesie. Także o zagrożeniach i wyzwaniach związanych z ochroną, o paludikulturze - bagiennym rolnictwie przyszłości, a także Mokradłowe podsumowanie roku i przegląd wydarzeń związanych z obchodami Dnia Mokradeł - na Polesiu, w Warszawie, Poznaniu i Bytowie.
Gośćmi audycji byli Karolina Barc z Nadleśnictwa Łuków i Andrzej Czech, doktor biologii środowiskowej, rolnik, mieszka w Bieszczadach, opisuje wpływ bobrów na środowisko, uczestnik obchodów na UW.
-
01.02.2025
-
21 min 30 s
-
-
Historia jednej sceny | Olaf Lubaszenko
"Historia jednej sceny", co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy, o historii jednej filmowej sceny. Tym razem przypominamy rozmowę z pierwszym laureatem "Orłów"- Olafem Lubaszenko i jego opowieść o filmie "Zabić Sekala" – czesko-słowacko-polsko-francuski dramat wojenny z 1998 roku w reżyserii Vladimíra Michálka.
-
01.02.2025
-
12 min 19 s
-
-
O zbiorze siedmiu opowiadań Andrzeja Horubały
„Incydenty” - o zbiorze siedmiu opowiadań Andrzeja Horubały pisanych w latach 2019 – 2024. Książkę otwiera „Mniszek” – monolog załamanego księdza, który szukał odpowiedzi na pytanie, czy Bóg istnieje i ingeruje w nasze życie.
-
01.02.2025
-
22 min
-
-
Kampania „Dziecko się Liczy”
Wystartowała kampania „Dziecko się Liczy”, a najprostszym podsumowaniem kampanii jest splot trzech zdań: Muzyka, która łączy. Matematyka, która nie dzieli. Akcja, która pokazuje, co się liczy. W ramach kampanii ukazał się właśnie pierwszy singiel pt. „Szczęśliwi czasu nie liczą” w wykonaniu Czesława Mozila. Piosenka mówi o tym, że to właśnie czas jest tym, co najcenniejszego możemy ofiarować dzieciom. Część dochodów ze sprzedaży powstałej w ramach akcji płyty oraz gadżetów zostanie przekazanych na prowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja program pomocy psychologicznej. O szczegółach Antonina Grządkowska z Fundacji.
-
01.02.2025
-
15 min 10 s
-
-
Sytuacja uchodźców z Ukrainy w Polsce
W debacie publicznej coraz częściej pojawiają się zwroty dyskryminujące mniejszość ukraińską w Polsce. Czy jest na to sposób? Jak rozwiązać ten problem?
Gość: Adriana Porowska – minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego
-
31.01.2025
-
15 min 14 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
481 odcinków
-
Szybkie wózki
216 odcinkówW audycji „Szybkie wózki”, w której znajdzie się miejsce zarówno dla historii motoryzacji, sztuki i kultury wokół niej, jak i dla nowoczesnych rozwiązań, mobilności oraz biznesowych innowacji.
-
W cyfrowym świecie
7 odcinkówZapraszamy na cykl audycji pt. „W cyfrowym świecie”
-
Nocne Zwierki
144 odcinki