Zapraszamy do audycji ludzi, którzy mieli odwagę, inwencję i upór działać inaczej niż dyktowała im tradycja i otoczenie. Są wśród nich zarówno postaci z pierwszych stron gazet, jaki i zwykli Nowakowie i Kowalscy, którzy robią rzeczy niezwykłe i nie są szerzej znani poza swoim środowiskiem. Punktem wyjścia rozmów najczęściej bywają aktualne wydarzenia i problemy, ale prowadzący chętnie zagłębia się też w przeszłość.
Odcinki podcastu (1579)
O warszawskich szkołach i pejzażu z pięciolatką
O warszawskich szkołach i pejzażu z pięciolatką.
Gość:
Paweł Brylski, autor tekstów i twórca wystaw, zajmuje się językiem, narracjami i negocjowaniem sposobów mówienia o sztuce. Interesuje go gra koncepcjami muzealnymi oraz sprzężenie praktyk artystycznych z dystrybucją wiedzy. Przez wiele lat związany z najważniejszymi instytucjami kultury, gdzie zajmował się komunikacją kultury i edukacją
O książce „Nie(pełno)sprawne miasta” wydanej przez Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej.
Goście:
dr Marta Cobel-Tokarska
dr Piotr Rosół, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
25.04.2025
21 min 16 s
Odtwarzam
„Pani Anka Nehrebecka w rozmowie z Katarzyną Ostrowską”
Gość:
Anna Nehrebecka, wybitna aktorka teatralna i odtwórczyni głównych ról w ekranizacjach najważniejszych dzieł polskiej literatury, działaczka podziemia antykomunistycznego, ambasadorowa i radna Warszawy, bohaterka książki „Pani Anka Nehrebecka w rozmowie z Katarzyną Ostrowską”
W czwartek odbyło się w Centrum Kultury Jidysz czytanie performatywne „Requiem” Dawida Einhorna z okazji 82. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Czytanie było także w języku polskim dzięki tłumaczeniu Belli Szwarcman-Czarnoty, która była naszym gościem.
We wtorek 22 kwietnia o godz. 20.00 FINA zaprasza do Kina Iluzjon na kolejne wydarzenie roku Wojciecha Jerzego Hasa: pokaz filmu dokumentalnego Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego „Rysopis znaleziony po latach” (2023) oraz otwarcie wystawy poświęconej twórczości reżysera.