Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
- To, co mnie najbardziej w nim wzruszało, to ta jego niezwykła uwaga na drugiego człowieka - wspominała w programie "Polak potrafi" Maja Komorowska, aktorka.
W niedzielę, 13 marca, mija 20. rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego - polskiego reżysera i scenarzysty filmowego. Jak wspomina go Krzysztof Wierzbicki, dokumentalista, autor filmów o reżyserze, "Krzysztof mówił do ludzi ich językiem".
- Mówił prosto i nie wdawał się w skomplikowane zabiegi lingwistyczne czy filozoficzne. Mówił tak, jak robi się to na co dzień. To było cechą jego języka - czy miał spotkanie z publicznością, czy wywiad dla gazety, czy zagranicznych mediów, to zawsze mówił prosto i używał kolokwialnych słów, np. "gadałem", a nie "mówiłem" - mówi Wierzbicki.
Fenomen Kieślowskiego
Maria Pakulnis, aktorka, podkreśla, że filmy Kieślowskiego zawsze "były przyjmowane jako absolutnie uniwersalna historia".
- Pamiętajmy, że jego filmy są do dzisiaj kultowe we wszystkich szkołach filmowych. Studenci i wielcy filmowcy na całym świecie wiedzą, kim jest Krzysztof Kieślowski. To o czymś mówi - zaznacza aktorka.
- Jego filmy, szczególnie te pierwsze, które robił jeszcze w Polsce, miały pewną aktualną, polityczną wymowę (...). Te filmy były na tyle uniwersalne, że jak odrzuciło się publicystyczną otoczkę, która dotyczyła danej chwili, to zostawała opowieść o człowieku - uzupełnia Wierzbicki.
Mistrz Kieślowski
Maja Komorowska, aktorka grająca Irenę w "Dekalogu I" Krzysztofa Kieślowskiego, wspomina, że miała udział w tworzeniu filmu.
- Krzysztof przyszedł do mnie do domu i zadał pytanie, czy Bóg istnieje i jakbym wytłumaczyła to dziecku (...). Powiedziałam, że można zrobić to przez uczucia i miłość (...). Nie zapytał, czy ja wierzę w Boga, ale jak bym wytłumaczyła to dziecku - i zawsze będę to pamiętać. Tej sceny by nie było, gdyba nie nasza rozmowa przy stole - opowiada aktorka.
Podkreśla, że zawsze dobrze czuła się w towarzystwie reżysera. - On tak patrzył, jakby przenikał. Wydaje mi się, że byłoby trudno powiedzieć mu nieprawdę. Miał takie zaufanie i do ludzi, i do aktorów, z którymi pracował. Nie wymyślał sam, tylko przyszedł i rozmawiał (...). To, co mnie najbardziej wzruszało w Krzysztofie, to ta jego niezwykła uwaga na drugiego człowieka - opowiada Komorowska.
- On był jedyny w swoim rodzaju. Był człowiekiem w każdym wymiarze - mądrym, wrażliwym, czułym, dobrym. Jak patrzyło się na niego, mówię to z pozycji dwudziestoparoletniej dziewczyny, to był dla mnie absolutnym wzorem, mistrzem - podkreśla Pakulnis. Krzysztof Kieślowski zmarł 13 marca 1996 roku. Został pochowany na warszawskim cmentarzu na Powązkach.Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Polak potrafi
Zapraszamy do audycji ludzi, którzy mieli odwagę, inwencję i upór działać inaczej niż dyktowała im tradycja i otoczenie. Są wśród nich zarówno postaci z pierwszych stron gazet, jaki i zwykli Nowakowie i Kowalscy, którzy robią rzeczy niezwykłe i nie są szerzej znani poza swoim środowiskiem. Punktem wyjścia rozmów najczęściej bywają aktualne wydarzenia i problemy, ale prowadzący chętnie zagłębia się też w przeszłość.
Odcinki podcastu (1579)
-
O warszawskich szkołach i pejzażu z pięciolatką
O warszawskich szkołach i pejzażu z pięciolatką.
Gość:
- Paweł Brylski, autor tekstów i twórca wystaw, zajmuje się językiem, narracjami i negocjowaniem sposobów mówienia o sztuce. Interesuje go gra koncepcjami muzealnymi oraz sprzężenie praktyk artystycznych z dystrybucją wiedzy. Przez wiele lat związany z najważniejszymi instytucjami kultury, gdzie zajmował się komunikacją kultury i edukacją
-
25.04.2025
-
18 min 37 s
-
„Nie(pełno)sprawne miasta”
O książce „Nie(pełno)sprawne miasta” wydanej przez Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej.
Goście:
- dr Marta Cobel-Tokarska
- dr Piotr Rosół, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
-
25.04.2025
-
21 min 16 s
-
„Pani Anka Nehrebecka w rozmowie z Katarzyną Ostrowską”
Gość:
- Anna Nehrebecka, wybitna aktorka teatralna i odtwórczyni głównych ról w ekranizacjach najważniejszych dzieł polskiej literatury, działaczka podziemia antykomunistycznego, ambasadorowa i radna Warszawy, bohaterka książki „Pani Anka Nehrebecka w rozmowie z Katarzyną Ostrowską”
-
25.04.2025
-
22 min 17 s
-
„Nowe wyrazy. Konteksty wizualne współczesnych książek poetyckich”
O wystawie „Nowe wyrazy. Konteksty wizualne współczesnych książek poetyckich” w Muzeum Literatury.
Gość:
- Natalia Malek, współkuratorka
-
25.04.2025
-
14 min 23 s
-
Czytanie performatywne „Requiem”
W czwartek odbyło się w Centrum Kultury Jidysz czytanie performatywne „Requiem” Dawida Einhorna z okazji 82. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Czytanie było także w języku polskim dzięki tłumaczeniu Belli Szwarcman-Czarnoty, która była naszym gościem.
-
18.04.2025
-
15 min 14 s
-
-
„Fala. Rok 1984 i polski postpunk”
Gość:
- Rafał Księżyk, autor książki „Fala. Rok 1984 i polski postpunk”
-
18.04.2025
-
26 min 51 s
-
Zaproszenie do Kina Iluzjon
We wtorek 22 kwietnia o godz. 20.00 FINA zaprasza do Kina Iluzjon na kolejne wydarzenie roku Wojciecha Jerzego Hasa: pokaz filmu dokumentalnego Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego „Rysopis znaleziony po latach” (2023) oraz otwarcie wystawy poświęconej twórczości reżysera.
Gość:
- Tomasz Kolankiewicz, dyrektor FINA
-
18.04.2025
-
14 min 47 s
-
Historia pisanek i Muzeum Pisanek
Gość:
- Stanisław Remiszewski, Dział Etnograficzny Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
-
18.04.2025
-
12 min 03 s
-
„Fasadowy pałac, fasadowy plac”
Gość:
- Ryszard Kowalski, członek Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, który poprowadził spotkanie
-
11.04.2025
-
14 min 19 s
-
„Znaleźne. Przeszłość i przyszłość Kamionka” w Muzeum Warszawskiej Pragi i towarzysząca wystawie książka Kamionek
Gość:
- Katarzyna Kuzko-Zwierz, Muzeum Warszawskiej Pragi
-
11.04.2025
-
20 min 31 s
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
34 odcinkiTo audycja, w której prezentujemy reportaże wybrane z bogatej oferty Polskiego Radia – utwory premierowe i archiwalne.
-
Poranek RDC
11134 odcinkiPrzy kawie rozmawiamy i słuchamy o świecie, Mazowszu i Warszawie.
-
Magazyn PoWarszawsku, zaprasza Łukasz Ostoja-Kasprzycki
46 odcinkówMagazyn PoWarszawsku to audycja, która przeniesie Was w świat dawnej Warszawy. Zanurz się z nami w dawne gazety i książki, pełne ciekawostek, anegdot i spraw ważnych też. Każda audycja to też gość, który opowie Wam i nam o swojej Stolicy.
-
Wieczór RDC
5503 odcinkiOd kultury, przez naukę, po publicystykę prowadzoną z dziennikarską dociekliwością. Rozmawiamy z ciekawymi gośćmi o świecie, Mazowszu i Warszawie.