Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Wkrótce otwarcie wystawy „1905. Nowy początek. Rewolucja na Woli i w Warszawie”, która przywołuje wydarzenia sprzed 120 lat i pokazuje, jak znacząco wpłynęły one na kształtowanie się tożsamości Woli.
Gościem audycji był kurator wystawy i Kierownik Muzeum Woli Konrad Schiller.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Polak potrafi
Zapraszamy do audycji ludzi, którzy mieli odwagę, inwencję i upór działać inaczej niż dyktowała im tradycja i otoczenie. Są wśród nich zarówno postaci z pierwszych stron gazet, jaki i zwykli Nowakowie i Kowalscy, którzy robią rzeczy niezwykłe i nie są szerzej znani poza swoim środowiskiem. Punktem wyjścia rozmów najczęściej bywają aktualne wydarzenia i problemy, ale prowadzący chętnie zagłębia się też w przeszłość.
Odcinki podcastu (1535)
-
O zmieniającej się architekturze wokół PKiN
Płac Kultury i Nauki — o zmieniającej się architekturze wokół PKiN i architekturze dominującej i definiującej centrum stolicy opowiedział dr Krzysztof Mordyński, historyk, historyk sztuki, kustosz muzealny, znawca architektury socrealistycznej.
-
31.01.2025
-
19 min 39 s
-
-
Teraz odtwarzane
„1905. Nowy początek. Rewolucja na Woli i w Warszawie”
Wkrótce otwarcie wystawy „1905. Nowy początek. Rewolucja na Woli i w Warszawie”, która przywołuje wydarzenia sprzed 120 lat i pokazuje, jak znacząco wpłynęły one na kształtowanie się tożsamości Woli.
Gościem audycji był kurator wystawy i Kierownik Muzeum Woli Konrad Schiller.
-
31.01.2025
-
21 min 21 s
-
Odtwarzam
-
-
„Śródmiejskie wycieczki rowerowe. Przewodnik literacki”
Zapraszamy na wieczorną premierę e-booka „Śródmiejskie wycieczki rowerowe. Przewodnik literacki” wspólnie z autorem przewodnika Pawłem Łęczukiem.
-
31.01.2025
-
17 min
-
-
Młodzież z „dobrych domów”, chłopaki ze „złych dzielnic”. Warszawskie topografie
O książce Młodzież z „dobrych domów”, chłopaki ze „złych dzielnic”. Warszawskie topografie.
Gościem audycji była Paulina Potasińska, autorka.
Publikacja jest poświęcona tekstom autobiograficznym, których twórcy utożsamiali się z „dobrymi domami” bądź „złymi dzielnicami” XX-wiecznej Warszawy. Analizowane są autonarracje Jeremiego Przybory, Jarosława Abramowa-Newerlego, Agnieszki Osieckiej, Stanisława Grzesiuka, Marka Hłaski i Andrzeja Stasiuka.
-
31.01.2025
-
18 min 25 s
-
-
Wydanie jubileuszowe MENTAL CUT z bonusami i koncertem Studio Hi-Fi | Krzysztof Tomasik
W piątek 24 stycznia ukaże się wydanie jubileuszowe MENTAL CUT Maanamu z bonusami i koncertem Studio Hi-Fi.
W książeczce znajdują się niepublikowane wcześniej zdjęcia z sesji promocyjnej płyty. Teksty napisał m.in. autorstwa Krzysztof Tomasik, który był gościem audycji.
-
24.01.2025
-
17 min 36 s
-
-
IMPULSY PRZESTRZENIE | Martyna Obarska
Rozmowa o drugiej już talii kart do rozmowy o mieście. IMPULSY PRZESTRZENIE to gra, która umożliwia lepsze zrozumienie, czym jest dobra, działająca przestrzeń.
Gościem audycji była Martyna Obarska, Fundacja Puszka.
-
24.01.2025
-
16 min 50 s
-
-
„Menu zbrodni" | Bartosz Paluszkiewicz
Gościem audycji był Bartosz Paluszkiewicz, autor książki „Menu zbrodni", książki historycznej, pełnej gastronomicznych zwrotów akcji.
-
24.01.2025
-
18 min 34 s
-
-
Polskie Nagrody Filmowe ORŁY | Katarzyna Wajda
Trwa festiwal filmów Polskie Nagrody Filmowe ORŁY. Warto dodać, że Wojciech Jerzy Has, patron roku 2025, był pierwszym w historii laureatem Orła za osiągnięcia życia. O tym wszystkim Cezary Polak rozmawiał z Katarzyną Wajdą, historyczką polskiego kina.
-
24.01.2025
-
18 min 55 s
-
-
Otwarcie wystawy Szymona Zakrzewskiego Archiwum Przedmiotów Wyobrażonych
Gośćmi audycji byli:
- Szymon Zakrzewski;
- Magda Kardasz, kurator.
-
17.01.2025
-
15 min 07 s
-
Dariusz Błaszczyk | O architekturze przedwojennych kin warszawskich
Gościem audycji był Dariusz Błaszczyk, historyk sztuki, reżyser filmowy i teatralny, artysta sztuk wizualnych. Twórca filmów krótkometrażowych, projektów multimedialnych, wideo instalacji, reżyser Teatru Polskiego Radia.
-
17.01.2025
-
23 min 54 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
250 odcinków
-
Wyzwania przyszłości
85 odcinkówJak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY
-
Plan na weekend
423 odcinki -
Historie z szuflady
511 odcinkówAudycja Wojciecha Marczyka, w której szczegółowo omawiane są wydarzenia zapomniane lub nieznane. Rocznice, ludzie, konsekwencje wydarzeń, problemy wiary, związki przedmiotów z ludźmi, a także książki historyczne.