Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Skąd się wzięło Halloween? Wyjaśniła nam dr hab. Zuzanna Grębecka, antropolożka kultury, etnolożka, adiunkt w Zakładzie Antropologii Słowa w IKP UW.
A skoro święto Halloween, to i dynie. I bardzo dobrze, i smacznie! Jednak co dynia robi na europejskich stołach i czy bywała na nich od zawsze opowiedział nam Krzysztof Chojecki z Farmy Dyń.
O Dniu Wszystkich Świętych, a w szczególności o żywotach świętych porozmawiamy z dr. Pawłem Milcarkiem, filozofem, publicystą, założycielem i wieloletnim redaktorem naczelnym kwartalnika „Christianitas”, wykładowcą w Katedrze Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
A będą to opowieści z dreszczykiem ...
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Pan od przyrody
Program prowadzi redaktor Łukasz Badowski, który zapoznaje słuchaczy z historią, astronomią, przyrodą oraz poleci wartościowe książki, filmy i gry. Audycja ma charakter magazynu reporterskiego, a każdemu odcinkowi towarzyszy jeden temat przewodni – niedźwiedzie, imiona, gwiazdy…
Odcinki podcastu (424)
-
Panteon
O tym rzymskim Panteonie, najstarszym, który zachował się, a jego architektura nieustannie nas zachwyca porozmawiamy z Radosławem Gajdą, popularyzatorem architektury, który współprowadzi GOOD IDEA - program o architekturze, urbanistyce i sztuce.
W Polsce też mamy takie wyjątkowe miejsce, gdzie są pochowani niezwykli Polacy. To krakowska Skałka. Opowie nam o niej O. dr Mariusz Tabulski – przeor klasztoru paulinów i kustosz sanktuarium św. Stanisława na Skałce, rektor WSD Zakonu Paulinów w Krakowie.
A Marek Bykowski – wieloletni działacz i organizator wydarzeń muzycznych, były kanclerz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina wyjaśni dlaczego Chopin jest pochowany w dwóch różnych miejscach świata.
-
20.04.2025
-
55 min 37 s
-
-
Katastrofa
Goście:
- Agata Białek, Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej, Centrum Badań Kosmicznych PAN. Misja Apollo 13
- Piotr Szuster z Laboratorium Modelowania Meteorologicznego w IMGW-PIB o huraganach
- dr Paweł Sekuła, historyk, Uniwersytet Jagielloński, o Czarnobylu
-
13.04.2025
-
48 min 40 s
-
Syreny
Dlaczego syreny nie istnieją? Wyjaśni nam dr Tomasz Kijewski z Pracowni Badania i Edukacji o Klimacie i Oceanach
Instytut Oceanologii PAN, a pretekstem do rozmowy jest książka „Megalodony, syreny i huragany. Dziwne
pytania i naukowe odpowiedzi" .Z jakimi legendami teatru i filmu związany jest stołeczny "Teatr Syrena" i jaka jest jego historia opowie nam Michał Wybieralski, kierownik promocji w Teatrze Syrena
A Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Józef Galca opowie nam o syrenach - sygnałach alarmowych i komunikach ostrzegawczych obowiązujących na terytorium Polski.
-
06.04.2025
-
30 min 40 s
-
-
ALE KOKOSY, czyli o orzechach słów kilka...
O kokosie, palmie kokosowej i innych drzewach związanych z orzechami- wyjątkowy i niepowtarzalny dr Artur Zagajewski, z wykształcenia gleboznawca, wiele lat pracował w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie.
O odżywczych właściwościach orzechów, ich składzie oraz przyswajalności opowie dr hab. Justyna Moskwa, adiunkt w Zakładzie Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku,
A na deser fizyka! O niezwykłym ciekawym efekcie orzecha brazylijskiego, który udało się uzyskać badaczom z Wydziału Fizyki UW oraz Uniwersytetu w
Utrechcie- Dr hab. Maciej Lisicki, prof. UW z Wydziału Fizyki UW-
23.03.2025
-
52 min 38 s
-
-
Odkrywcy
- Jan Marcin Węsławski, dyrektor Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie, ekolog morski o podmorskim masywie wulkanicznym Masyw Tamu
- prof. Elżbieta Wojaczyńska, Katedra Chemii Fizycznej i Kwantowej Politechnika Wrocławska o Thomasie Midgley'u i jego odkryciach
- Mirosław Wlekły, dziennikarz, autor książek o Tony Haliku : "Tu byłem. Tony Halik", "Przygoda dzika Toniego Halika", "Jadą Haliki przez Ameryki", pisarz przypomni postać podróżnika
-
16.03.2025
-
52 min 47 s
-
Dzień DJ-a
O polskiej historii dyskotek opowiedział Bogdan Fabiański, nasz redakcyjny kolega i legenda parkietów, jeden z pierwszych DJ-ów w PRL.
O tym, że przygodę z pasją, z DJ-ką można zacząć kiedy się chce — Wirginia Szmyt, DJ-ka Vika, gwiazda warszawskich klubów i bohaterka filmu dokumentalnego „Vika!”.
-
09.03.2025
-
53 min 05 s
-
-
Sto dni
Dr Grzegorz Gil, Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego - Uniwersytet Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie o zasadzie 100 dni w polityce.
-
02.03.2025
-
24 min 34 s
-
-
Księgi, książki, teksty i czcionki
O wynalazku ruchomej czcionki i pokazie „Biblii Gutenberga z Pelplina” w Muzeum Narodowym w Warszawie opowiedział Marcin Bogusz, kustosz pokazu.
O tym, że tworzenie tekstów na komputerze wymaga myślenia, a najpopularniejsze programy do edycji tekstów nie zawsze robią to, czego chcemy opowiadał Marcin Borkowski, autor książki o tworzeniu dobrych i ładnych tekstów.
O księgach i książkach, które kryją się w zakamarkach antykwariatu i są poszukiwane przez miłośników lektur mówił Mariusz Pożarowski z Antykwariatu Grochowskiego.
-
23.02.2025
-
53 min 09 s
-
-
Debet
Przemysław Małecki, komornik, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej. O pracy komornika, długach, dłużnikach i wierzycielach.
dr Przemysław Barbrich, Związek Banków Polskich. Czym jest deficyt budżetowy, kto go zaciągnął, i kto go spłaca?-
16.02.2025
-
52 min 57 s
-
-
Rytm i rym
Czy każdy ma w sobie rytm i co to właściwie jest wyjaśnił nam Mikołaj Tabako muzyk-trębacz, performer, producent muzyczny, człowiek orkiestra.
O tym, czy "każda piosenka musi posiadać tekst" i rym? - zapytaliśmy Jacka Cygana, człowieka legendę, tekściarza, poetę, prozaika, scenarzystę, autora musicali, jurora i organizatora festiwali muzycznych.
-
09.02.2025
-
51 min 16 s
-