Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
- Gry ćwiczą koncentrację i uczą dzieci cierpliwości. Uczą je trudnej sztuki przegrywania i wygrywania. Wiem, że dzieci korzystają z gier także w domu, więc spotykanie się w wolnym czasie nad grą to doskonała forma zabawy i komunikacji z rodzeństwem, i z rodzicami - mówi Marzena Skarbek-Kiełczewska, dyrektor Przedszkola nr 96 w Warszawie.
Firma Granna od ponad dwudziestu lat zajmuje się produkcją gier adresowanych głównie do przedszkolaków. Jak wyjaśnia Ewa Falkowska, prezes firmy, od kilku lat organizowany jest konkurs "Wymyśl grę, zostań autorem Granny", który jest skierowany do nauczycieli.
- W tej chwili świat tak szybko się zmienia, że cały czas trzeba obserwować, co jest atrakcyjne dla najmłodszych. Pomyśleliśmy, żeby zwrócić się do nauczycieli, którzy są najbliżej dzieci i znają ich potrzeby oraz aktualne zainteresowania - mówi Falkowska. - W tym roku wygrała gra "Szukaj, szukaj" Justyny Kubiak, która ćwiczy refleks i spostrzegawczość - dodaje.
Rozwijanie niecodziennych umiejętności dzieci
Paulina Nojszewska, laureatka w 3. edycji konkursu "Wymyśl grę, zostań autorem Granny", zaznacza, że jej pomysł był dość nowatorski, ponieważ dzieci grają za pomocą nóg.
- Udało się nam stworzyć grę innowacyjną, pokazującą inne umiejętności dzieci. Nie ma takich gier jeszcze na rynku, więc było to dla nas wyzwanie (...). Wykorzystywałyśmy to, co miałyśmy pod ręką - gąbki, ścinki kredek. Dzieci grały bez skarpetek. Nie było czasu na nudę, bo kiedy czekało się na kolejkę, to miało się doświadczenia sensoryczne - wyjaśnia Nojszewska.
Tłumaczy, że "najwięcej umiejętności dzieci rozwijają poprzez zabawę i dlatego bardzo chętnie sięgają po gry". - Na przykład przez naszą grę nie tylko doświadczają sensorycznie wszystkiego, ale rozwijają percepcję, kreatywność, ponieważ za każdym razem mogą inaczej ułożyć planszę - mówi. - Edukacja matematyczna czy polonistyczna też odgrywają ważną rolę - dodaje.
Sztuka przegrywania
Marzena Skarbek-Kiełczewska, dyrektor Przedszkola nr 96 w Warszawie, podkreśla, że dzięki grom dzieci ćwiczą koncentrację, uczą się cierpliwości oraz sztuki wygrywania i przegrywania.
- Rodzice często dają dziecku wygrywać, co czasami jest jakoś usprawiedliwione. Często obserwuję, że są dzieci, które potrafią przegrywać i które absolutnie z tym się nie godzą. W przedszkolu są kilka lat i pod koniec tę umiejętność nabywają. Nie reagują nerwowo czy krzykiem. Wiedzą, że czasem trzeba przegrać, żeby potem wygrać - tłumaczy Skarbek-Kiełczewska.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Niedzielny Poranek
Edukacja młodych, sprawy społeczne, dobra literatura dla młodego czytelnika, wychowanie - to główne tematy Niedzielnego Poranka. Pomiędzy - podsumowanie tygodnia z najważniejszymi wydarzeniami z obszaru społecznego, spraw, które dotykają większości z Nas. Tematy bieżące, związane m.in z wychowaniem młodego pokolenia, edukacją przyrodniczą, zdrowiem.
Odcinki podcastu (2208)
-
15-lecie wydawnictwa Bajka
Gościem audycji była Dorota Gellner z premierową książką „Zawiłości miłości” i Katarzyna Szantyr-Królikowska.
-
24.11.2024
-
20 min 10 s
-
-
Premierowy spektakl inkluzywny z osobami niepełnosprawnymi i osobami neuroróżnorodnymi „Brzydkie Kaczątko” w Teatrze Pinokio
Gościem audycji był reżyser Bartosz Kurowski.
-
24.11.2024
-
17 min 16 s
-
-
Edukacyjne projekty ekologiczne „Tradycyjny sad”, „Postaw na słońce” Fundacji BOŚ
Gościem audycji był Przemysław Radwan-Rohrenschef z Fundacji BOŚ.
-
24.11.2024
-
09 min 52 s
-
-
Konkurs „Drzewo Roku 2025”
Gościem audycji był Jacek Bożek z Klubu Gaja.
-
24.11.2024
-
12 min 23 s
-
-
O czym nam opowiada film "Prawdziwy Ból"?
O najnowszym filmie wyreżyserowanym przez Jessego Eisenberga "Prawdziwy Ból", związkach reżysera z Polską i tym jak Warszawę oraz nasz kraj widzą twórcy filmu mówił:
- Łukasz Muszyński - krytyk i dziennikarz filmowy, redaktor naczelny Filmwebu
-
17.11.2024
-
17 min 37 s
- Łukasz Muszyński - krytyk i dziennikarz filmowy, redaktor naczelny Filmwebu
-
Jak wspierać lokalne społeczności w działaniach kulturalnych?
O Mazowieckim Programie Edukacji Kulturalnej, wsparciu dla lokalnych społeczności i tym, jak wygląda sytuacja związana z prowadzeniem działalności kulturalnej w mniejszych miejscowościach na Mazowszu mówił:
- Radosław Kowalik - ekspert do spraw działań terenowych i komunikacji Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej, animator kultury, kulturoznawca
-
17.11.2024
-
16 min 38 s
-
Warszawski Przegląd Filmów Górskich
Już niedługo w warszawskim Kinie Wisła rusza 20. Warszawski Przegląd Filmów Górskich. Organizatorzy przygotowali liczne seanse i spotkania z osobami związanymi ze wspinaczką.
Goście:
- Dorota Rasińska - Samoćko - himalaistka, dyplomatka, jako pierwsza Polka zdobyła szczyty wszystkich czternastu ośmiotysięczników
- Roman Gołędowski - organizator Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich
-
17.11.2024
-
19 min 25 s
-
Popularyzacja nauki
Gość: Karolina Głowacka (dziennikarka, autorka projektu „Radio naukowe”).
-
10.11.2024
-
22 min 01 s
-
-
Sylwia Chutnik z najnowszą książką „Łobuziary. Najfajniejsze bohaterki literackie”
W studiu Sylwia Chutnik z najnowszą książką „Łobuziary. Najfajniejsze bohaterki literackie”.
-
10.11.2024
-
20 min 42 s
-
-
Projekt „Różowa rewolucja”
Projekt „Różowa rewolucja” nagrodzony w konkursie Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.
Goście: Iga Kania, Agata Leśniak, Olga Zientarzewska
-
10.11.2024
-
10 min 41 s
-