Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Jak wyjaśniała dr Chłoń-Domińczak, w województwie mazowieckim "jest mniejsze zainteresowanie tego typu zajęciami". - Na Mazowszu rodzice najczęściej odpowiadali, że nie ma takiej potrzeby. Przypomnę - Mazowsze jest bardzo zróżnicowane, jest dużo terenów wiejskich. Częściej, niż w pozostałej części kraju, padały też odpowiedzi, że dzieci nie są zainteresowane. Rzadziej zwracano uwagę, że nie ma zajęć w miejscu zamieszkania - wyliczała.
Gość Beaty Jewiarz zaznaczył, że w badaniu pytano o różne typy zajęć - w szkole i poza nią, płatne i bezpłatne. - Specyficzna cecha Mazowsza jest taka, że jeśli już dzieci uczestniczą w zajęciach dodatkowych, to 2/3 z nich to zajęcia płatne. Głównie to zajęcia związane z językiem obcym, koła artystyczne i zajęcia sportowe - wyjaśniała. W skali kraju z płatnych zajęć uczestniczy połowa dzieci. Jeśli chodzi o języki obce - w ramach dodatkowych zajęć uczy się 45 proc. dzieci, natomiast średnia dla całego kraju to 23 proc.
Nowe technologie
Województwo mazowieckie przoduje również w kwestii korzystania z komputera. - Aktywność na portalach społecznościowych dotyczy niemalże 3/4 całej populacji w wieku powyżej 15 lat. To największy odsetek wśród wszystkich województw - mówiła dr Chłoń-Domińczak.
Jak zaznaczyła, lepiej wykształceni rodzice bardziej inwestują swój czas w naukę z dziećmi. - Jeśli rodzice również uczą się sami, inwestują w edukację dzieci. Dodatkowo, częściej udzielają się w szkole - w samorządzie rodziców, podczas organizacji wydarzeń - komentowała.
[gallery ids="128013"]Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Niedzielny Poranek
Edukacja młodych, sprawy społeczne, dobra literatura dla młodego czytelnika, wychowanie - to główne tematy Niedzielnego Poranka. Pomiędzy - podsumowanie tygodnia z najważniejszymi wydarzeniami z obszaru społecznego, spraw, które dotykają większości z Nas. Tematy bieżące, związane m.in z wychowaniem młodego pokolenia, edukacją przyrodniczą, zdrowiem.
Odcinki podcastu (2208)
-
15-lecie wydawnictwa Bajka
Gościem audycji była Dorota Gellner z premierową książką „Zawiłości miłości” i Katarzyna Szantyr-Królikowska.
-
24.11.2024
-
20 min 10 s
-
-
Premierowy spektakl inkluzywny z osobami niepełnosprawnymi i osobami neuroróżnorodnymi „Brzydkie Kaczątko” w Teatrze Pinokio
Gościem audycji był reżyser Bartosz Kurowski.
-
24.11.2024
-
17 min 16 s
-
-
Edukacyjne projekty ekologiczne „Tradycyjny sad”, „Postaw na słońce” Fundacji BOŚ
Gościem audycji był Przemysław Radwan-Rohrenschef z Fundacji BOŚ.
-
24.11.2024
-
09 min 52 s
-
-
Konkurs „Drzewo Roku 2025”
Gościem audycji był Jacek Bożek z Klubu Gaja.
-
24.11.2024
-
12 min 23 s
-
-
O czym nam opowiada film "Prawdziwy Ból"?
O najnowszym filmie wyreżyserowanym przez Jessego Eisenberga "Prawdziwy Ból", związkach reżysera z Polską i tym jak Warszawę oraz nasz kraj widzą twórcy filmu mówił:
- Łukasz Muszyński - krytyk i dziennikarz filmowy, redaktor naczelny Filmwebu
-
17.11.2024
-
17 min 37 s
- Łukasz Muszyński - krytyk i dziennikarz filmowy, redaktor naczelny Filmwebu
-
Jak wspierać lokalne społeczności w działaniach kulturalnych?
O Mazowieckim Programie Edukacji Kulturalnej, wsparciu dla lokalnych społeczności i tym, jak wygląda sytuacja związana z prowadzeniem działalności kulturalnej w mniejszych miejscowościach na Mazowszu mówił:
- Radosław Kowalik - ekspert do spraw działań terenowych i komunikacji Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej, animator kultury, kulturoznawca
-
17.11.2024
-
16 min 38 s
-
Warszawski Przegląd Filmów Górskich
Już niedługo w warszawskim Kinie Wisła rusza 20. Warszawski Przegląd Filmów Górskich. Organizatorzy przygotowali liczne seanse i spotkania z osobami związanymi ze wspinaczką.
Goście:
- Dorota Rasińska - Samoćko - himalaistka, dyplomatka, jako pierwsza Polka zdobyła szczyty wszystkich czternastu ośmiotysięczników
- Roman Gołędowski - organizator Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich
-
17.11.2024
-
19 min 25 s
-
Popularyzacja nauki
Gość: Karolina Głowacka (dziennikarka, autorka projektu „Radio naukowe”).
-
10.11.2024
-
22 min 01 s
-
-
Sylwia Chutnik z najnowszą książką „Łobuziary. Najfajniejsze bohaterki literackie”
W studiu Sylwia Chutnik z najnowszą książką „Łobuziary. Najfajniejsze bohaterki literackie”.
-
10.11.2024
-
20 min 42 s
-
-
Projekt „Różowa rewolucja”
Projekt „Różowa rewolucja” nagrodzony w konkursie Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.
Goście: Iga Kania, Agata Leśniak, Olga Zientarzewska
-
10.11.2024
-
10 min 41 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
194 odcinki
-
Śladami. 63 miejsca Powstania Warszawskiego
63 odcinkiPrzez 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października, codziennie, będą mogli Państwo odbyć podróż wśród miejsc, domów, ulic, które Powstanie Warszawskie pamiętają.
-
Do zobaczenia
144 odcinki -
O teatrze dla Ciebie – prof. Jarosław Gajewski
383 odcinki