Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
- Jak jesteśmy w drodze, to mam zajęte ręce, bo mam dzieci, ale oczy i uszy mam otwarte. Gdzieś tam w środku jestem tą dziennikarką, która zbiera materiały, spisuje wieczorami, myli się w notatkach - opowiadała w "Niedzielnym Poranku" Anna Alboth - dziennikarka, autorka książki "Rodzina bez granic w Ameryce Środkowej".
- Ameryka Środkowa nie była naszym pierwszym wyjazdem, nabraliśmy odwagi podczas poprzedniego, kiedy było tylko jedno dziecko - opowiadała Alboth. - Wyjechaliśmy na pół roku w podróż dookoła Morza Czarnego i uznaliśmy, że to najpiękniejszy czas naszego życia, i że trzeba dalej podróżować, odważniej, na inny kontynent - dodała.
Otwarte oczy
Jak mówiła, kiedy jest w podróży, ma zajęte ręce, bo ma dwoje dzieci. Ale - jak podkreśliła - oczy i uszy ma otwarte. - Gdzieś tam w środku jestem tą dziennikarką, która zbiera materiały, spisuje wieczorami, myli się w notatkach - wyjaśniała. - Im dzieci są większe, tym jest to prostsze - przyznała.
Osady Majów
- Nie jesteśmy wielkimi pasjonatami architektury, ale uznaliśmy, że skoro już jesteśmy w Ameryce Środkowej, gdzie Majowe zostawili swoje największe dzieła, to musimy je zobaczyć i mieć o nich coś do powiedzenia - opowiadała Alboth w "Niedzielnym Poranku".
Kobiety
Jak mówiła, sytuacja kobiet w wioskach Majów jest trudna. - Dla mnie to też było trudne, że niby podróżujemy jako rodzina, ale w takiej wiosce momentalnie jestem wrzucona do grupy kobiet, a mój mąż musi iść gdzieś z mężczyznami - przyznała. - Oczywiście chcemy to uszanować i też w jakiś sposób wykorzystać - jak zostaję sama z kobietami, to one ze mną inaczej rozmawiają - podkreśliła.
Podczas swojej podróży opisanej w książce "Rodzina bez granic w Ameryce Środkowej", Anna Alboth odwiedziła z rodziną Meksyk, Gwatemalę, Belize i Honduras.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Niedzielny Poranek
Edukacja młodych, sprawy społeczne, dobra literatura dla młodego czytelnika, wychowanie - to główne tematy Niedzielnego Poranka. Pomiędzy - podsumowanie tygodnia z najważniejszymi wydarzeniami z obszaru społecznego, spraw, które dotykają większości z Nas. Tematy bieżące, związane m.in z wychowaniem młodego pokolenia, edukacją przyrodniczą, zdrowiem.
Odcinki podcastu (2208)
-
15-lecie wydawnictwa Bajka
Gościem audycji była Dorota Gellner z premierową książką „Zawiłości miłości” i Katarzyna Szantyr-Królikowska.
-
24.11.2024
-
20 min 10 s
-
-
Premierowy spektakl inkluzywny z osobami niepełnosprawnymi i osobami neuroróżnorodnymi „Brzydkie Kaczątko” w Teatrze Pinokio
Gościem audycji był reżyser Bartosz Kurowski.
-
24.11.2024
-
17 min 16 s
-
-
Edukacyjne projekty ekologiczne „Tradycyjny sad”, „Postaw na słońce” Fundacji BOŚ
Gościem audycji był Przemysław Radwan-Rohrenschef z Fundacji BOŚ.
-
24.11.2024
-
09 min 52 s
-
-
Konkurs „Drzewo Roku 2025”
Gościem audycji był Jacek Bożek z Klubu Gaja.
-
24.11.2024
-
12 min 23 s
-
-
O czym nam opowiada film "Prawdziwy Ból"?
O najnowszym filmie wyreżyserowanym przez Jessego Eisenberga "Prawdziwy Ból", związkach reżysera z Polską i tym jak Warszawę oraz nasz kraj widzą twórcy filmu mówił:
- Łukasz Muszyński - krytyk i dziennikarz filmowy, redaktor naczelny Filmwebu
-
17.11.2024
-
17 min 37 s
- Łukasz Muszyński - krytyk i dziennikarz filmowy, redaktor naczelny Filmwebu
-
Jak wspierać lokalne społeczności w działaniach kulturalnych?
O Mazowieckim Programie Edukacji Kulturalnej, wsparciu dla lokalnych społeczności i tym, jak wygląda sytuacja związana z prowadzeniem działalności kulturalnej w mniejszych miejscowościach na Mazowszu mówił:
- Radosław Kowalik - ekspert do spraw działań terenowych i komunikacji Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej, animator kultury, kulturoznawca
-
17.11.2024
-
16 min 38 s
-
Warszawski Przegląd Filmów Górskich
Już niedługo w warszawskim Kinie Wisła rusza 20. Warszawski Przegląd Filmów Górskich. Organizatorzy przygotowali liczne seanse i spotkania z osobami związanymi ze wspinaczką.
Goście:
- Dorota Rasińska - Samoćko - himalaistka, dyplomatka, jako pierwsza Polka zdobyła szczyty wszystkich czternastu ośmiotysięczników
- Roman Gołędowski - organizator Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich
-
17.11.2024
-
19 min 25 s
-
Popularyzacja nauki
Gość: Karolina Głowacka (dziennikarka, autorka projektu „Radio naukowe”).
-
10.11.2024
-
22 min 01 s
-
-
Sylwia Chutnik z najnowszą książką „Łobuziary. Najfajniejsze bohaterki literackie”
W studiu Sylwia Chutnik z najnowszą książką „Łobuziary. Najfajniejsze bohaterki literackie”.
-
10.11.2024
-
20 min 42 s
-
-
Projekt „Różowa rewolucja”
Projekt „Różowa rewolucja” nagrodzony w konkursie Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.
Goście: Iga Kania, Agata Leśniak, Olga Zientarzewska
-
10.11.2024
-
10 min 41 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Teatrowisko
194 odcinki -
Książkomania
520 odcinkówTo nowa propozycja Radia dla Ciebie dla wszystkich, którzy lubią czytać, poznawać literackie ciekawostki i poszukiwać wydawniczych nowości.
-
Music Brothers
232 odcinkiNowa audycja w Polskim Radiu RDC – „Music Brothers”. To muzyczna podróż w świat biografii wybitnych polskich artystów, kulis pracy twórczej i anegdot z codziennego życia. Zapraszają Karol i Tomasz Radziwonowiczowie.