Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
- Jak jesteśmy w drodze, to mam zajęte ręce, bo mam dzieci, ale oczy i uszy mam otwarte. Gdzieś tam w środku jestem tą dziennikarką, która zbiera materiały, spisuje wieczorami, myli się w notatkach - opowiadała w "Niedzielnym Poranku" Anna Alboth - dziennikarka, autorka książki "Rodzina bez granic w Ameryce Środkowej".
- Ameryka Środkowa nie była naszym pierwszym wyjazdem, nabraliśmy odwagi podczas poprzedniego, kiedy było tylko jedno dziecko - opowiadała Alboth. - Wyjechaliśmy na pół roku w podróż dookoła Morza Czarnego i uznaliśmy, że to najpiękniejszy czas naszego życia, i że trzeba dalej podróżować, odważniej, na inny kontynent - dodała.
Otwarte oczy
Jak mówiła, kiedy jest w podróży, ma zajęte ręce, bo ma dwoje dzieci. Ale - jak podkreśliła - oczy i uszy ma otwarte. - Gdzieś tam w środku jestem tą dziennikarką, która zbiera materiały, spisuje wieczorami, myli się w notatkach - wyjaśniała. - Im dzieci są większe, tym jest to prostsze - przyznała.
Osady Majów
- Nie jesteśmy wielkimi pasjonatami architektury, ale uznaliśmy, że skoro już jesteśmy w Ameryce Środkowej, gdzie Majowe zostawili swoje największe dzieła, to musimy je zobaczyć i mieć o nich coś do powiedzenia - opowiadała Alboth w "Niedzielnym Poranku".
Kobiety
Jak mówiła, sytuacja kobiet w wioskach Majów jest trudna. - Dla mnie to też było trudne, że niby podróżujemy jako rodzina, ale w takiej wiosce momentalnie jestem wrzucona do grupy kobiet, a mój mąż musi iść gdzieś z mężczyznami - przyznała. - Oczywiście chcemy to uszanować i też w jakiś sposób wykorzystać - jak zostaję sama z kobietami, to one ze mną inaczej rozmawiają - podkreśliła.
Podczas swojej podróży opisanej w książce "Rodzina bez granic w Ameryce Środkowej", Anna Alboth odwiedziła z rodziną Meksyk, Gwatemalę, Belize i Honduras.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Niedzielny Poranek
Edukacja młodych, sprawy społeczne, dobra literatura dla młodego czytelnika, wychowanie - to główne tematy Niedzielnego Poranka. Pomiędzy - podsumowanie tygodnia z najważniejszymi wydarzeniami z obszaru społecznego, spraw, które dotykają większości z Nas. Tematy bieżące, związane m.in z wychowaniem młodego pokolenia, edukacją przyrodniczą, zdrowiem.
Odcinki podcastu (2275)
-
Premiera spektaklu na podstawie sztuki Grzegorza Kasdepke „Strachy, achy i kalorie!” w Teatrze Guliwer
Gość:
- Piotr Ratajczak, reżyser
-
13.04.2025
-
15 min 06 s
-
Jak tworzyć dobre relacje w związkach?
Gośćmi audycji były autorki książki „Potrzeba kochania”: Joanna Godecka i Dominika Bagińska
-
13.04.2025
-
24 min 01 s
-
-
Musical lalkowy "Ulica Śmieciowa" Teatr Bohema House
Gość:
- Katarzyna Michniewska — twórczyni teatru, ekonomistka środowiskowa i edukatorka wiedzy o ekologii
Patronat RDC
-
13.04.2025
-
17 min 51 s
-
Premiera spektaklu "Carpe Diem, laleczko" i najbliższe plany Teatru XL
O nowej sztuce, która dzisiaj ma swoją premierę w warszawskim Teatrze XL, oraz o najbliższych planach tej instytucji opowiadają:
Amanda Bou Kheir – tancerka, choreografka, instruktorka tańca, reżyserka
Julia Bukała – reżyserka spektaklu "Bajki robotów, czyli algorytm dojrzałości"
-
06.04.2025
-
20 min 14 s
-
-
Menu zbrodni – nieznana historia przedwojennej warszawskiej gastronomii
O przedwojennej gastronomii, kryminalnym świecie i aferach, które wstrząsnęły stolicą, opowiada nowa książka "Menu Zbrodni". O kulisach jej powstania mówi w RDC:
Bartosz Paluszkiewicz – pisarz, autor książki "Menu Zbrodni", twórca popularnej strony na FB "Przedwojenne Restauracje, Bary i Kawiarnie"-
06.04.2025
-
16 min 58 s
-
-
Pierwsza edycja Przeglądu Kina Zaangażowanego w Warszawie
Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają na pierwszą edycję Przeglądu Kina Zaangażowanego. W ten weekend w warszawskim Kinie Elektronik widzowie obejrzeć będą mogli m.in. filmy „Skąd dokąd”, „Ludzie” czy polskiego kandydata do Oscara – „Pod wulkanem”. O szczegółach mówi:
Daniel Witkowski – p.o. Rzecznika Prasowego Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej-
06.04.2025
-
18 min 25 s
-
-
Ogród to nie raj. Mity o ogrodach przydomowych na wiosnę
Gość: Wojciech Januszczyk – architekt krajobrazu, pracownik Instytutu Architektury Krajobrazu KUL, Fundacja Krajobrazy
-
30.03.2025
-
19 min 06 s
-
-
„Konstytucja, czyli mrówcza robota. O tym dorośli też Ci nie mówią”
Gość: Boguś Janiszewski – autor książki „Konstytucja, czyli mrówcza robota. O tym dorośli też Ci nie mówią”
-
30.03.2025
-
21 min 51 s
-
-
Wernisaż „Kolory orientu”
Gość: Adam Nurkiewicz (fotografik)
-
30.03.2025
-
16 min 53 s
-
-
Książki dla osób osadzonych w więzieniach
Fundacja Zmiana poszukuje książek dla więźniów. Jaką literaturę czytają osoby osadzone w zakładach karnych i dlaczego tak ważne jest, aby mogły mieć lepszy dostęp do książek?
Maria Dąbrowska - Majewska - Działaczka społeczna, pedagożka, wiceprezes Fundacji Zmiana
-
23.03.2025
-
15 min 48 s
-
PODCASTY