Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
W dzisiejszym odcinku mogą Państwo bliżej poznać poetkę Zuzannę Ginczankę, o której opowiada reżyserka monodramu "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" oraz dzięki Annie Tarnawskiej i Małgorzacie Kazur dowiedzieć się, czemu Żelazowa Wola powstała z miłości.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Mazowieckie kulturalnie
„Mazowieckie kulturalnie” to audycja, w której informujemy o najbardziej interesujących wydarzeniach kulturalnych z terenu województwa mazowieckiego. W każdą sobotę prezentujemy listę wydarzeń na nadchodzący tydzień: festiwali, spotkań literackich, warsztatów, imprez dla ciała i dla ducha, a całość uzupełniają dwie rozmowy pozwalające poznać kulturę „od kuchni”.
Odcinki podcastu (43)
-
Otwocka magia i wyzwania archiwistów
Gośćmi audycji byli:
- Paweł Ajdacki historyk i regionalista - opowiadał o otwockiej magii;
- Włodzimierz i Ewa Bagieńscy oraz Łukasz Załęski z Piaseczna - opowiadali m.in. z jakimi wyzwaniami mierzą się archiwiści.
-
18.01.2025
-
46 min 59 s
-
Teraz odtwarzane
Czemu Żelazowa Wola powstała z miłości?
W dzisiejszym odcinku mogą Państwo bliżej poznać poetkę Zuzannę Ginczankę, o której opowiada reżyserka monodramu "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" oraz dzięki Annie Tarnawskiej i Małgorzacie Kazur dowiedzieć się, czemu Żelazowa Wola powstała z miłości.
-
11.01.2025
-
51 min 25 s
-
Odtwarzam
-
-
Orszak Trzech Króli | Co nas może ugryźć w polskich lasach ?
W dzisiejszym odcinku Piotr Giertych przewodniczący Fundacji opowie skąd wziął się pomysł na Orszak Trzech Króli, a Marek Słupek - kurator wystawy "Inwazja" w Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu zdradzi co nas może ugryźć w polskich lasach.
-
04.01.2025
-
44 min 09 s
-
-
Najgłośniejsze muzeum w Polsce | Skąd się wziął Sylwester?
Gośćmi audycji były Ilona Jaworska, która zdradziła, jakie jest najgłośniejsze muzeum w Polsce i Natalia Pochroń, która zdradziła, skąd w zasadzie wziął się Sylwester.
-
28.12.2024
-
54 min
-
-
Co Baj ma wspólnego z prezentami? | Co wspólnego ze świętami mają kasztany?
W audycji Ewa Piotrowska, dyrektorka Teatru Baj zdradziła, co Baj ma wspólnego z prezentami, a Agnieszka Kuś historyczka, varsavianistka i edukatorka kulinarna opowiedziała, co wspólnego ze świętami mają kasztany.
-
21.12.2024
-
46 min 27 s
-
-
Ucho Od Śledzia | Warszawska Orkiestra Sentymentalna
Zaplanuj z nami swój tydzień! W audycji "Mazowieckie Kulturalnie" przedstawiamy nasz autorski wybór najciekawszych wydarzeń z całego województwa
W dzisiejszym odcinku Karolina Ambroziak - Sawicka i Sylwia Grzesiak z pułtuskiej grupy teatralnej "Ucho Od Śledzia" zdradzą, którą głowę od Pastorałek jest najciężej wykonać i dlaczego, a Łukasz Oczynnikow i Mateusz Kowalski z Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej opowiedzą, co nam daje wspólne śpiewanie.
-
14.12.2024
-
51 min 46 s
-
-
Jak zmieniały się święta Bożego Narodzenia? | Czy Wojciech Kossak kochał wszystkie konie?
W odcinku Justyna Cieszyńska i Magdalena Kowalak z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu opowiedziały, jak zmieniały się święta Bożego Narodzenia, a Anna Wachowiak z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zdradziła, czy Wojciech Kossak kochał wszystkie konie (nawet te mechaniczne).
-
07.12.2024
-
50 min 37 s
-
-
Dzieła Józefa Wilkonia | Dzieło sztuki podziwiane przez zagranicznych gości w płockim Spichlerzu
W audycji "Mazowieckie Kulturalnie" przedstawiamy nasz autorski wybór najciekawszych wydarzeń z całego województwa.
W dzisiejszym odcinku Violetta Jarząbkowska i Paweł Jakuboszczak z Muzeum Piaseczna zdradzą m.in. gdzie można odnaleźć dzieła Józefa Wilkonia, a dzięki Grzegorzowi Piątkowskiemu z Muzeum Mazowieckiego w Płocku udamy się na Daleki Wschód i dowiemy się jakie dzieło sztuki podziwiają w płockim Spichlerzu zagraniczni goście.
-
30.11.2024
-
47 min 41 s
-
-
Jak po kurpiowsku przygotować się do Świąt? | co ma wspólnego kurpiowszczyzna z Pomorzem?
W audycji "Mazowieckie Kulturalnie" przedstawiamy nasz autorski wybór najciekawszych wydarzeń z całego województwa
W dzisiejszym odcinku posłuchaliśmy Agnieszki Kowalewskiej z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i dowiedzieliśmy się, jak po kurpiowsku przygotować się do Świąt i co ma wspólnego kurpiowszczyzna z Pomorzem.
-
23.11.2024
-
46 min 33 s
-
-
MOK w Józefowie | Instytut Kultury i opowiadacze
W odcinku słuchaliśmy Przemysława Skoczka z Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie, gdzie atmosfera panuje "naturalnie z kulturą", a Beata Frankowska- Patrzykont z Mazowieckiego Instytutu Kultury mówiła o opowiadaczach i o tym, jakie opowieści nas łączą niezależnie od szerokości geograficznej.
-
16.11.2024
-
47 min 30 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
389 odcinków
-
Śladami. 63 miejsca Powstania Warszawskiego
63 odcinkiPrzez 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października, codziennie, będą mogli Państwo odbyć podróż wśród miejsc, domów, ulic, które Powstanie Warszawskie pamiętają.
-
Czytaj z nami!
82 odcinki„Czytaj z nami!”. Cykl audycji upowszechniających czytelnictwo przygotowany wspólnie w Narodowym Centrum Kultury.
-
W rytmie kultury
103 odcinkiMagazyn bieżących wydarzeń kulturalnych z obszaru teatru, filmu, literatury, tańca, sztuk wizualnych.