Pod koniec minionego roku zakończył się drugi etap badań archeologicznych na terenach tzw. Urzecza, czyli terenów, położonych nad Wisłą, na południe od Warszawy. Trzecim etapem pracy archeologów i antropologów będzie przygotowanie opracowania, opisującego wyniki przeprowadzonych badań nieinwazyjnych na terenie m.in. gmin: Otwock, Karczew, Konstancin Jeziorna.
Pośród osiemdziesięciu stanowisk archeologicznych, które naukowcy zbadali, warto wymienić wieś Duda k. Karczewa, o której istniały przekazy piśmiennicze, jak też znajdowała się ona na dawnych mapach, ale dopiero teraz możemy mówić o dokładnym jej zlokalizowaniu i odkryciu śladów życia ludzkiego sprzed 1428 roku. Wieś ta została zapomniana, gdyż jej mieszkańcy, czyli konkretnie ród Duckich, przenieśli się na tereny nie zalewowe, wyżej - tam, gdzie dziś istnieje miasto Karczew. Interesująca jest też wieś Ciciszew, bowiem stoi ona u początków dziejów późniejszego Konstancina Jeziorny.
Badania zespołu naukowców z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie potwierdzają również tezę, że osadnictwo olęderskie nie musi się kojarzyć z konkretną narodowością: niderlandzką, niemiecką czy inną, bowiem osadnicy - choć utożsamiani z obcą nacją - mieli często polskie czy szerzej - słowiańskie korzenie.
Projekt "Archeologia Wisły. Nieinwazyjne badania terenów zalewowych północnej części mikroregionu Urzecze" przygotowało Stowarzyszenie Przyjaciół Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, a sfinansowane zostało przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd województwa mazowieckiego. W programie projekt omówił jeden z trojga jego kierowników - dr Łukasz Maurycy Stanaszek, antropolog z Muzeum Etnograficznego w Warszawie.